Eset klar med gratis sikkerhedssoftware til smart tv

Eset Smart TV Security er skabt for at beskytte smart-TV-brugere mod det stigende antal malwaretrusler.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ifølge statistikkerne vil der i 2020 være helt op til 30 milliarder enheder, som er koblet til internettet. Selvom disse gadgets giver utroligt mange fordele i hjemmet, udgør de også en trussel mod forbrugerne i hverdagen. Særligt smart-TV'er med deres mikrofoner, kameraer og USB-porte bliver i stigende grad primære mål for malwareangreb. Ved at få kontrol over et smart-TV kan cyberkriminelle ikke bare angribe andre enheder i brugerens hjemmenetværk, men også udspionere enkeltpersoner og indsamle følsomme og personlige oplysninger.

"På grund af truslen mod sikkerheden og privatlivets fred er forbrugerne nødt til at tænke på at beskytte smarte enheder i hjemmet, på samme måde som de ville beskytte deres bærbare computere, tablets eller mobiltelefoner. De kan ikke behandle dem som et almindeligt TV eller ur eller en almindelig elkedel," siger Branislav Orlik, som er produktchef for mobilsikkerhed hos ESET.

Smart-TV'er med Android-TV-operativsystemer vil også utvivlsomt bidrage til spredningen af Android-ransomware, som allerede har været målrettet Android-enheder i flere år. Truslen er nu også rettet mod Android-TV'er, hvilket historier om låsning af smart-TV-skærme og krav om løsepenge i nyhederne har vist.

Beskytter mod malware

På Mobile World Congress lancerede Eset i går en avanceret løsning, som beskytter opkoblede TV'er og andre enheder med et Android-operativsystem mod malwareangreb.

ESET Smart TV Security beskytter forbrugerne med en lang række sikkerhedsfunktioner, blandt andet:

• Antivirusprogram, som beskytter mod et stigende antal malwareangreb mod Android-enheder.

• Anti-ransomware-teknologi, som forhindrer låsning af skærmen. Hvis ransomware aktiveres, rådes brugerne til at tænde/slukke for deres smart-TV, mens virusdatabasen opdateres, og scanningen iværksættes. Når ESET Smart TV Security detekterer ransomware på enheden, anbefales det, at brugeren afinstallerer malwaren. Når afinstallationen bekræftes, fjernes ransomwaren.

• Scanning af flere enheder og USB'er for malware, der opretter forbindelse til smart-TV'et.

• Anti-phishing, som beskytter brugerne mod forsøg på at stjæle følsomme personoplysninger. Denne funktion vil kun være tilgængelig i premiumversionen af ESET Smart TV Security.

ESET’s Smart TV Security er gratis kan downloades via Google Play og kan kun downloades fra brugerens tv. Når softwaren er installeret, beskytter ESET brugerne i hele deres Android-økosystem – både smartphones og TV'er.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

    Emil Holme Fisker

    Renewtech ApS

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos