Pristjek: Her får du billigst mobilt bredbånd i hele EU

Feriesæsonen nærmer sig, og for mange betyder det en tur sydpå. Det er dog surt at mangle internetforbindelse, når man skal finde vej eller poste feriebilleder på sociale medier. Fri roaming i EU er inkluderet i mange mobilabonnementer, men der er forskel på hvor meget data du kan bruge og hvad det koster .

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sidste år blev der åbnet op for fri roaming, så du kan gå på nettet med mobilen i EU uden roaming-gebyr. Der er dog forskel på, hvor meget data du kan få lov at bruge, og hvad abonnementerne med fri roaming koster. Samlino har sammenlignet priserne fra de forskellige udbydere.

Først har de undersøgt, hvor du får mulighed for at gå på det mobile internet for færrest penge.

Billigst roaming i EU. Billigste roaming i EU.

Det er Lebara der giver den absolut billigste billet til fri roaming. For kun 25 kroner om måneden kan du gå på nettet i EU. Du slipper endda også for oprettelsesgebyr, men til gengæld får du kun lov at bruge 1 GB data om måneden. Det er fint til mails og en smule Facebook, men ønsker du at streame og dele mange billeder, så løber du hurtigt tør for data. Her kan Telia være en bedre løsning. For 99 kroner om måneden får du 10 GB roaming om måneden. Dertil skal der dog indregnes et oprettelsesgebyr på 99 kroner, så prisen for de første 6 måneder lander på 748,50 kroner om måneden.

Her får du mest data i EU

Samlino også tjekket, hvilket selskab, der giver dig mest data, når du rejser i EU.

Her får du mest roaming i EU. Her får du mest roaming i EU.

Vil du have så meget data som muligt, er det Altibox og Greentel du skal vælge. Her får du 30 GB data i EU til 349 kroner om måneden. Dermed er det også de dyreste abonnementer.

Mobilt internet udenfor EU

Skal du udenfor EUs grænser, så er det 3 du skal vælge. Udover en stor del af Europa, inklusiv Rusland og Tyrkiet, dækker selskabet også USA, Australien samt dele af Asien og Sydamerika. Her kan du få 20 GB for 200 kroner om måneden plus oprettelsesgebyr. 

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. maj 2026 ansat Louise Sara Baunsgaard som Global Marketing & Communications Director. Hun skal især beskæftige sig med at positionere virksomheden som et europæisk alternativ i en tid, hvor cybersikkerhed i høj grad handler om geopolitik. Hun kommer fra en stilling som Co-Founder og CMO hos Get BOB. Hun er uddannet Ba.ling.merc fra CBS og har desuden en Mini MBA i marketing. Hun har tidligere beskæftiget sig med marketing og kommunikation i ledende nordiske roller hos bl.a. Meta og Nets. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura