Test: Corsair One Elite: Rå kraft i miniformat

Kompakt og næsten helt stille. Corsair One Elite er en dyr specialitet, men også en usædvanlig attraktiv, bomstærk gaming-pc.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Ikke blot er Corsair One Elite en af de mindste Windows-computere på markedet. Det er også en af de stærkeste. Denne version af Corsair One Elite har bibeholdt det attraktive design, som blev introduceret sidste år, og samtidig har ”indmaden” fået en alvorlig opgradering.

Elite er den kraftigste og dyreste udgave af pc’en – med en Intel Coffee Lake Core i7-processor, et Nvidia GeForce GTX 1080 Ti-grafikkort og 32 GB ram, intet mindre!
Prisen er også pænt over 20.000 kroner, og kan du nøjes med det halve ram, fås Corsair Pro Plus til et par tusind kroner mindre.

Den ser bare godt ud

Computeren ser knaldgodt ud. Den er lavet af aluminium i høj kvalitet, mens tynde bånd af lys slanger sig på begge sider af det antydede logo og startknappen på kabinettet. Byggekvaliteten er tårnhøj. Panelerne er robuste, og det indre er bygget omkring et stærkt metalskelet. Den her pc kan tåle at blive båret til og fra LAN-fester!

Også dimensionerne imponerer. Og de er ikke tårnhøje. Pc’en er kun 380 mm høj og 176 mm bred, og vægten er 7,4 kilo. På fronten sidder en USB-port og en HDMI-indgang til VR-headset, og bagpå finder du flere skærmudgange sammen med en USB 3.1 Type-C-konnektor og en PS/2-port. Nogle af tilslutningerne er lyst op, så du kan spille om natten, og der er selvfølgelig trådløs forbindelse.

Lameller til køling

Oversiden er dækket af tykke metallameller oven over en 140 mm-ventilator, der er næsten friktionsløs. Herfra køles pc’en, og hvis du vil ned i elektronikken, kan du løfte lamelpladen af. De to sidepaneler kan også fjernes, og de er pakket til med køle-
elementer (vandkøling).

I den ene side af Corsair One Elite er et køleelementet forbundet til processoren. Nedenunder finder man et mini-ITX-bundkort, som er baseret på MSI Gaming Pro Carbon AC, med kraftige netværkskredsløb og den trådløse forbindelse.

Køleelementet i den anden side er forbundet til grafikkortet, der er i fuld størrelse.
Harddisken er placeret i en lille dåse mellem andre komponenter, og indvendigt er der en masse metal og kabler, hvilket er nødvendigt med så megen kraft på så lille en plads. Det er fint ingeniørarbejde, men det gør ikke adgangen nem. Du kan lige akkurat komme til de store komponenter, men der er ingen opgraderingsmuligheder.

Stærk gaming-performance

Corsair One Elite leverer masser af gaming-power takket være grafikkortet GeForce GTX 1080 Ti, en af Nvidias stærkeste chips med hele 11 GB GDDR5X-hukommelse. Pc’en vil kunne køre ethvert spil i 1080p-opløsning og med mindst 100 fps. I testmålingen Deus Ex Ultra kørte pc'en 98 fps (bedre end nogen maskine, vi har testet).

4K er ingen hindring. I opløsningen 3840 x 2160 pixel er frameraten 44 fps. Processor-bestykningen har da også taget et stort spring fremad sammenlignet med sidste års model. Intel i7-8700K-processoren er gået fra fire til seks kerner, hvilket giver ekstra kræfter, når det handler om multitasking og komplekse applikationer. Trods de ekstra kerner er clockfrekvensen opretholdt.

Basisfrekvensen 3,7 GHz er lidt under sidste år, men den nye komponent har single- og multikerneturbohastighed på 4,7 og 4,3 GHz – bedre end i den ældre model.
Godt for hastigheden er også en Samsung PM961-ssd. Derudover er der en almindelig harddisk på 2 TB.

Corsair One Elite går stille til værks. Selv med fuld blæs på alle ventiler var pc'en nærmest tavs som graven. Under de hidsigste gaming-testforløb, kunne man lige ane ventilatoren, men det var alt. Det forstyrrer ikke lyden fra de højttalere, du eventuelt tilslutter.

Politiets Efterretningstjeneste

Bliv sektionsleder for PET's sektion for IT Sikkerhed & Arkitektur

Københavnsområdet

SOS International

Cloud Native Architect

Københavnsområdet

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Projektleder / Technical Delivery Manager – Dataplatform og Digitalt Fundament

Københavnsområdet

Edlund A/S

Senior Developer

Københavnsområdet

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
Idura har pr. 15. januar 2026 ansat Mark-Oliver Junge, 26 år,  som software engineer. Han skal især beskæftige sig med at udvikle nye extensions, der gør godkendelsesprocesser mere fleksible, samt bygge infrastruktur til caller authentication. Han kommer fra en stilling som fullstack engineer hos Wayfare.ai. Han er uddannet Fachinformatiker für Anwendungsentwicklung, der betyder “ekspert i softwareudvikling”. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af softwarearkitektur, DevOps og rammeværk til analyse + orkestrering af SQL-datapipelines. Nyt job
Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Jul Jakobsen

Region Nordjylland

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job