Kompakt skarpskyder fra Panasonic

Panasonic har klemt imponerende megen kamerapower ind i det kompakte Lumix LX100 II, som ligeledes er opgraderet med en touchskærm.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Panasonic har klemt imponerende megen kamerapower ind i det kompakte Lumix LX100 II, som ligeledes er opgraderet med en touchskærm

Efterhånden som mobilerne er begyndt at kunne skyde flotte foto, der fint dækker de basale behov, er de billige kompaktkameraer ved at miste deres relevans. Men der produceres dog stadig kompakte kameraer, som med mange længder overgår hvad selv de bedste mobiler kan præstere. Lumix LX100-serien er garant for noget af det absolut bedste du kan få når det gælder kompaktkameraer.

Panasonic er nu klar med et helt nyt i rækken. Lumix LX100 II vejer under 400 gram med batteri og hukommelseskort installeret og fylder ikke mere end at det kan være i lommen.

Stærk fototeknik

Indeni er det imidlertid forsynet med kamerakræfter af den tunge kaliber. Det bruger en helt ny 17 megapixel multi-aspect Four Thirds sensor, og er forsynet med et Leica DC Vario-Summilux f/1.7-f/2.8 high-speed 35 mm objektiv med 3,1 x zoom. Kameraet byder desuden på 4K video og den velkendte Panasonic-features 4K Photo, som gør det muligt at skyde serier af 8 MP billeder med en hastighed på 30 fps. Der er også kommet nye Monochrome Photo filtre.

Den elektroniske søger suppleres af en ny 3.0" touchskærm, så du nemt kan betjene de mange indstillinger samt stille focus og meget andet. Bluetooth og Wi-Fi gør det nemt at oprette trådløst forbindelse til mobilen og kameraet kan lades via USB, som du ikke behøver ekstern oplader.

Lumix LX100 II er på markedet i nærmeste fremtid og kommer til at koste 8.295  kroner.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    IT Manager

    Nordjylland

    Netcompany A/S

    IT Consultant

    Nordjylland

    IT-Forsyningen I/S

    Leder af serverteam

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Tanja Schmidt Larsen, Director, Legal & Compliance hos Sentia A/S, er pr. 1. december 2025 forfremmet til Chief Operations Officer (COO). Hun skal fremover især beskæftige sig med synergi mellem kommercielle og tekniske processer samt sikre en sammenhængende kunderejse og fortsat driftsstabilitet. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

    Christian Homann

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Nikolaj Vesterbrandt som Datateknikerelev ved netIP's afdeling i Rødekro. Han er uddannet IT-supporter ved Aabenraa Kommune og videreuddanner sig nu til Datatekniker. Nyt job