Prisvenlig Motorola-mobil vil give dig den ultimative Android-oplevelse

Motorola One kommer med det Googles nyeste styresystem, Android One, og vil være blandt de første i rækken til opdateringer. Mobilen koster ikke det store, men har bred skærm, der går helt til kanten samt dobbelt kamera med kunstig intelligens.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Motorola kommer til IFA-messen med en helt ny smartphone, der først og fremmest er skabt til at levere en fremragende oplevelse med det nye Android One system, som simplificerer mobiloplevelsen ved at minimere antallet af præinstallerede apps. 

Den giver desuden øget sikker med Google Protect og så får du glæde af kunstig intelligens i Google Lens, som er integreret i kameraet. Peg kameraet på et objekt og Google giver dig informationer om det. Der er tale om et dobbeltkamera på 13MP som suppleres af 8MP selfie kamera på fronten.

Skærm til kanten

Motorola One har et kurvet glasdesign med 5.9” HD + 19:9 Max Vision display, som går helt til kanten. Processorkræfterne kommer fra en Snapdragon 625 2.0 GHz octa-core processor, og der er batteri til en hel dag samt turbo charging, så du har seks timers levetid på 20 min.

Motorola One er på markedet i løbet af de kommende måneder og får en pris på 299 euro (cirka 2.250 kroner).

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Københavnsområdet

Zealand Business College

Faglig teamleder til IT Drift & Support

Region Sjælland

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

IT-anskaffelseskonsulent til gennemførsel af IT-anskaffelser og udbud i Forsvaret

Københavnsområdet

Netcompany A/S

Data Management Consultant

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

Michael Schou

Netip A/S