Sonys nye topmobil har OLED-skærm og kunstig intelligens

Xperia XZ3 anvender skærmteknologi fra Sonys OLED-tv'er, mens kunstig intelligens optimerer brugeroplevelsen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sony havde store skud i bøssen, da de holdt pressemøde ved IFA-messen. Her kunne de blandt andet præsentere en helt ny topmobil.

Xperia XZ3 er den første Sony-mobil med OLED-skærm. At producenten vælger at gå denne vej giver god mening, da Sony i forvejen laver glimrende OLED-tv'er. Teknologien fra disse har de videreført i Xperia XZ3, hvor der mere nøjagtig er tale om en 6” skærm med QHD+-opløsning og HDR-understøttelse.

Se en demo af skærmen her:

https://www.instagram.com/p/BnL4CqelTJE/?utm_source=ig_web_copy_link

Skærmen går næsten helt ud til kanten og er skabt i hvælvet glas, så mobilen er god at holde om. Vi havde den i hænderne på IFA, og kan konstatere at den føles let og behagelig, endda en del lettere end forgængeren, selvom forskellen reelt set kun er nogle få gram.   

Skærmen byder på en ekstra lille gimmick i form af Side sense, som giver dig nem adgang til alle dine favorit-apps og indstillinger. Ved at dobbeltklikke på siden af din Xperia XZ3 vises de apps, du bruger mest på skærmen - bekvemt placeret inden for rækkevidde, så du slipper for at scrolle for at åbne dem. Side sense er udformet til store skærme og er designet til at kunne anvendes med en hånd.

Stor lyd

Skærmen suppleres af S-Force Front Surround Sound-højttalere, der leverer 20 procent højere lydstyrke i forhold til tidligere modeller. Hi-Res Audio lader dig lytte til musik i høj kvalitet, mens DSEE HX opskalerer din komprimerede musik til nær Hi-Res Audio-kvalitet. Den trådløse lyd kommer får også et løft ved hjælp af LDAC. Sony har også valgt at videreføre Dynamic Vibration System, som de introducerede med forgængeren.

Således får du vibrationer ud i hænderne, som matcher musik, film og spil. Du kan bogstavelig talt føle handlingen i dine hænder.

Avanceret kamera

Kameraet er langt henadvejen en videreførselse af det der sidder i Xperia XZ2. Det betyder at du får 19MP sensor, Superior Auto, Predictive Capture, Predictive Autofocus og Smile Shutter, mens video kan optages i 4K HDR samt Full HD 960fps Super slow motion.

En nyhed er dog Smart launch, som straks du holder kamera horisontalt forbereder kameraet, så du er klar til at skyde med det samme. 

Hovedkameraet kompletteres af et opgraderet 13MP frontkamera. Og de indbyggede skønheds- og bokeh-effekter hjælper dig med at skabe kreative billeder. Herudover har du nu med den avancerede 3D Creator-app mulighed for at lægge animerede ansigtsudtryk i skanningerne, som gør dem endnu mere levende.

Kraftfuld ydeevne

Processoren er en Qualcomm Snapdragon 845, den samme som i forgængeren, men fortsat blandt de absolut hurtigste på markedet. Takket være intelligente batterifunktioner som Smart Stamina, Battery Care og Qnovo Adaptive Charging-teknik skal Xperia XZ3 være i stand til at holde hele dagen, selv ved intensiv brug.

Mobilen vil være blandt de første som leveres med Android 9 Pie som styresystem.

Xperia XZ3 lander i de danske butikker d. 5. oktober med en pris på 6.000 kroner. 

Læses lige nu

    Annonce

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Network engineer - Routing & Switching

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-metodespecialist og projektkoordinator i Ballerup

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Specialister til Netværksoperations til Forsvarets nye Digitale Backbone

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S

    Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

    Alfredo Paladino

    Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks