Tal med din støvsuger-robot

Ecovacs Deebot 710 understøtter Alexa og Google Home, så du kan stemmestyre støvsugerrobotten og integrere den i dit smart home.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye støvsuger-robot er skabt til at gøre rengøringen så ubesværet som mulig.

Ved hjælp af Smart Navigation 2.0 Mapping Techonolgy holder robotten konstant øje med fikspunkter i rummet, som skal rengøres og kombinerer dem via en rengøringsprotokol integreret i kortet over boligen. Forhindringer bliver automatisk identificeret under støvsugningen.

Derudover kan robotten nemt betjenes via Ecovacs app, Alexa og Google Home. ”Med Deebot 710 imødekommer vi og overstiger også vores kunders forventninger”, siger Andras Wahlich, General Manager, ECOVACS Europe. ”Vi oplevede en stigende efterspørgsel efter at udvikle støvsugere på en måde, som betød, at kunderne ikke længere behøvede at bekymre sig om gulvrengøringen. Det var udgangspunktet for udviklingen af DEEBOT 710.”

Dobbelt sugekraft

Deebot 710 er udstyret med Smart Navi 2.0 Navigation Tehnology, der gør brug af et kamera og en grafisk algoritme til at kortlægge og systematisk rengøre hele boligen, rum efter rum.

Ydermere er det muligt at indstille Deebot 710 til en særlig høj ydeevne, der fordobler sugekraften. Derudover kan brugeren fastgøre et mundstykke, der ikke bruger de rullende børster og dermed opnå et direkte sug af skidt. Dette betyder, at hår og små dele, der er blevet opfanget af robotten ikke sidder fast og skal fjernes med det samme – det betyder mindre vedligeholdelse og en rengøring uden afbrud.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job