Tal med din støvsuger-robot

Ecovacs Deebot 710 understøtter Alexa og Google Home, så du kan stemmestyre støvsugerrobotten og integrere den i dit smart home.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye støvsuger-robot er skabt til at gøre rengøringen så ubesværet som mulig.

Ved hjælp af Smart Navigation 2.0 Mapping Techonolgy holder robotten konstant øje med fikspunkter i rummet, som skal rengøres og kombinerer dem via en rengøringsprotokol integreret i kortet over boligen. Forhindringer bliver automatisk identificeret under støvsugningen.

Derudover kan robotten nemt betjenes via Ecovacs app, Alexa og Google Home. ”Med Deebot 710 imødekommer vi og overstiger også vores kunders forventninger”, siger Andras Wahlich, General Manager, ECOVACS Europe. ”Vi oplevede en stigende efterspørgsel efter at udvikle støvsugere på en måde, som betød, at kunderne ikke længere behøvede at bekymre sig om gulvrengøringen. Det var udgangspunktet for udviklingen af DEEBOT 710.”

Dobbelt sugekraft

Deebot 710 er udstyret med Smart Navi 2.0 Navigation Tehnology, der gør brug af et kamera og en grafisk algoritme til at kortlægge og systematisk rengøre hele boligen, rum efter rum.

Ydermere er det muligt at indstille Deebot 710 til en særlig høj ydeevne, der fordobler sugekraften. Derudover kan brugeren fastgøre et mundstykke, der ikke bruger de rullende børster og dermed opnå et direkte sug af skidt. Dette betyder, at hår og små dele, der er blevet opfanget af robotten ikke sidder fast og skal fjernes med det samme – det betyder mindre vedligeholdelse og en rengøring uden afbrud.

Læses lige nu

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    Souschef til Kontor for Digitalisering og Forretningsudvikling

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksteknikere til design, drift og vedligehold ved Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Patricia Oczki som Marketing Manager. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing and Communication hos Coach Solutions. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet