Tal med din støvsuger-robot

Ecovacs Deebot 710 understøtter Alexa og Google Home, så du kan stemmestyre støvsugerrobotten og integrere den i dit smart home.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Den nye støvsuger-robot er skabt til at gøre rengøringen så ubesværet som mulig.

Ved hjælp af Smart Navigation 2.0 Mapping Techonolgy holder robotten konstant øje med fikspunkter i rummet, som skal rengøres og kombinerer dem via en rengøringsprotokol integreret i kortet over boligen. Forhindringer bliver automatisk identificeret under støvsugningen.

Derudover kan robotten nemt betjenes via Ecovacs app, Alexa og Google Home. ”Med Deebot 710 imødekommer vi og overstiger også vores kunders forventninger”, siger Andras Wahlich, General Manager, ECOVACS Europe. ”Vi oplevede en stigende efterspørgsel efter at udvikle støvsugere på en måde, som betød, at kunderne ikke længere behøvede at bekymre sig om gulvrengøringen. Det var udgangspunktet for udviklingen af DEEBOT 710.”

Dobbelt sugekraft

Deebot 710 er udstyret med Smart Navi 2.0 Navigation Tehnology, der gør brug af et kamera og en grafisk algoritme til at kortlægge og systematisk rengøre hele boligen, rum efter rum.

Ydermere er det muligt at indstille Deebot 710 til en særlig høj ydeevne, der fordobler sugekraften. Derudover kan brugeren fastgøre et mundstykke, der ikke bruger de rullende børster og dermed opnå et direkte sug af skidt. Dette betyder, at hår og små dele, der er blevet opfanget af robotten ikke sidder fast og skal fjernes med det samme – det betyder mindre vedligeholdelse og en rengøring uden afbrud.

Navnenyt fra it-Danmark

Mikkel Hjortlund-Fernández, Service Manager hos Terma Group, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest. Foto: Per Bille. Færdiggjort uddannelse
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Lars Mørch, 54 år,  som VP of Sales. Han skal især beskæftige sig med Iduras salgsorganisation, implementere en ny go-to-market-model og sikre udviklingen af virksomhedens identitetsplatform. Han kommer fra en stilling som Regional Vice President hos Avallone. Han er uddannet på CBS og har en BA i Organization & Innovation. Han har tidligere beskæftiget sig med internationalt SaaS-salg og forretningsudvikling fra både scale-ups og globale teknologivirksomheder. Nyt job

Lars Mørch

Idura