Skærme [STORTEST]: De bedste 27" skærme til prisen

Er du på udkig efter en god computerskærm til din bærbare eller stationære pc, kan du meget vel finde den helt rigtige løsning her. Vi tester 27”-monitorer, der er det optimale kompromis mellem størrelse og pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Peter Hyldahl, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du en af de mange pc-brugere, der har en bærbar computer med en indbygget skærm på 13-14”, vil du nyde at kunne tilslutte den til en større skærm, når du kommer hjem eller møder ind på arbejde. At få det hele blæst op giver et større overblik, og du kan jo bruge den bærbares skærm ved siden af, så du har to skærme.

Markedet bugner af skærme, og man kunne tro, at de var meget ens. Tager man en hel række skærme i samme størrelse i prisklassen omkring 3000 kroner, vil der være små forskelle mellem mange af dem. Ganske som ved tv’er, benyttes ofte de samme leverandører af LCD-paneler. Men disse findes i forskellige kvaliteter. Og her taler vi ikke om opløsningen, men kvaliteten af skærmen.

Du kan i praksis ikke bruge de tekniske oplysninger til så meget. Se blot specifikationsskemaet i denne test. Der er ikke de store udsving i de angivne tal, men i praktisk brug opleves skærmene som ret forskellige. Kun tallet for lysstyrke kan være en indikator på, at her er et godt panel, men det er kun en rettesnor.

Ikke opløsning for enhver pris

Skærmopløsningen er også vigtig. Men det er ikke så meget en kvalitetsangivelse. For de fleste af os kan sagtens ”nøjes” med full HD. Alle testede modeller er på 27”, men kun én har den høje 4K-opløsning – selvom vi gav leverandørerne frit valg med hensyn til opløsning.

Når det handler om tv’er, så er højest mulig opløsning i princippet det bedste. Men det gælder ikke nødvendigvis ved pc-skærme. For jo højere opløsning, des mindre bliver tekster og ikoner. Og selvom du kan justere opløsningen, så teksten bliver større, så vil du skulle skifte opløsning mellem de forskellige programmer. Det findes der praktiske løsninger på, men alligevel … hvis du vil spare på en skærm til almindeligt brug, så spar på opløsningen.

Til testen har vi bedt en række producenter levere deres bedste bud på en 27”-skærm lige nu uanset pris. 27” er på flere måder et godt valg. Skærmdiameteren er stor nok til virkelig at give en wauv-fornemmelse sammenlignet med en bærbar-skærm.

Det vil du især sætte pris på ved video, film og spil. Samtidig er prisen overkommelig og forholdet mellem pris og kvalitet godt. Når du kommer op i de højere skærmstørrelser, bliver indkøbsprisen småpebret, hvis du samtidig ønsker høj kvalitet. Med andre ord: 27” er midt smørhullet!

Læses lige nu

    DHI A/S

    Senior Backend Developer

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT - Infrastruktur og Netværksspecialist til Center for CNE

    Københavnsområdet

    LB Forsikring

    Digital Performance & CRO Manager

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    IT Sikkerhedsarkitekt i PET

    Københavnsområdet

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S