Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Windows 7 på vej mod graven

Udløbsdatoen for Windows 7 nærmer sig, og inden længe bør du overveje at forlade det snart ti år gamle system.

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

I en lang historik af mere eller mindre vellykkede styresystemer står Windows 7 som noget af det absolut bedste Microsoft har leveret. Det snart ti år gamle system serverede Windows-oplevelsen som vi kender den, med de i tiden nødvendige opdateringer, men uden at forvilde sig ud i alt for drastiske fornyelser.

Mange har derfor valgt at holde fast i systemet, fordi det rent faktisk bare leverer det man har brug for, uden for megen nymodens pjat som apps og notifikationer og hvad man ellers har fundet på i de efterfølgende systemer.

Slut med support

Men inden længe er det slut. Som med et ethvert andet Windows-system er der en udløbsdato. En ende på supporten, som betyder, at du ikke længere får de essentielle opdateringer, der skal til få at systemet kører sikkert og stabilt. Den indtræffer d. 14. januar 2020, om under et år. Det gælder i hvert fald den gratis support. For hvis du vil betale, er der faktisk mulighed for at forlænge supporten. Tidligere skulle man lave en kontrakt på tre års forlænget support, men med Windows 7 vil du kunne købe dig til hver enkelt opdatering, og dermed forlænge systemets levetid i det omfang du har behov for.

Men selvom det således er muligt at holde det gamle system kunstigt i live lidt endnu, var det måske ved at være på tide at forlade den dejlige gamle, men efterhånden også noget nedslidte og så småt synkende skude, for at bevæge sig over mod noget mere moderne, strømlinet og stabilt. Windows 10 vil måske aldrig få den samme plads i dit hjerte, men du kan trods alt glæde dig over, at du er sluppet udenom det håbløse Windows 8.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
KEYBALANCE A/S
Udvikling og salg af økonomisystemer samt CRM og MPS. Systemer til blandt andet maskinhandlere, vvs-branchen, vognmænd, låsesmede,handelsvirksomheder

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
IT og OT i harmoni: Sikring uden at gå på kompromis med effektiviteten

IT og OT smelter sammen – men med risiko for dyre fejl. Få metoder til sikker integration med ERP, kundesystemer og produktion. Tilmeld dig og få styr på forskellene og faldgruberne.

24. september 2025 | Læs mere


NIS2: Vi gør status efter tre måneder og lærer af erfaringerne

Vær med, når vi deler oplevelser med implementering af NIS2 og drøfter, hvordan du undgår at gentage erfaringerne fra GDPR – og særligt undgår kostbar overimplementering.

30. september 2025 | Læs mere


Ledelse og AI: Sådan transformerer teknologien lederskabet

Her er chancen for at netværke med andre ledere, der håndterer store transformationer med udgangspunkt i it. Hør blandt andet om, hvordan AI revolutionerer forandringsledelse og organisatorisk udvikling.

02. oktober 2025 | Læs mere