Test: AMD Radeon RX 6900 XT: Bomstærkt – og dyrt

Hvis man har penge som græs, så værsgo’ ...<span class="Apple-converted-space"> </span>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da RTX 3090 blev lanceret, havde det ingen konkurrence inden for grafikydelse, men vi vidste, at det ikke ville vare længe, før AMD kom med en udfordrer.

Folkene bag RX 6900 XT håber på at kunne vippe Amperes ypperste repræsentant af pinden. Og det kommer også ret tæt på med en 4K-ydelse, der kun ligger en anelse fra RTX 3090 – og man kan få det for to tredjedele af prisen.

Af den årsag er det simpelthen et oplagt køb for enhver pc-gamer, der ikke stiller ultimative krav i den professionelle ende. Men der er en grund til, at det ikke er nummer et i denne guide til grafikkort, og den er simpelthen, at det ikke er meget bedre end RTX 3080, og sommetider er det slet ikke bedre – trods en mere pebret pris.

Men RX 6900 XT har noget, som RTX 3080 ikke kan leve op til, såsom 16 GB GDDR6-hukommelse, der er hele 6 GB mindre end de 10 GB (hurtigere) GDDR6X-hukommelse hos Nvidia-kortet. RX 6900 XT er et billigere alternativ til RTX 3090.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Forsvarets Efterretningstjeneste

    Teknologisk analytiker inden for IP- og Netværkstrafik

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Test Consultant

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Maria Lyng Refslund som Marketing Project Manager ved netIP Herning. Hun kommer fra en stilling som Marketing Project Manager hos itm8. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos

    Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

    Henrik Sandmann

    Infosuite A/S

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura