Test: AMD Radeon RX 6900 XT: Bomstærkt – og dyrt

Hvis man har penge som græs, så værsgo’ ...<span class="Apple-converted-space"> </span>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da RTX 3090 blev lanceret, havde det ingen konkurrence inden for grafikydelse, men vi vidste, at det ikke ville vare længe, før AMD kom med en udfordrer.

Folkene bag RX 6900 XT håber på at kunne vippe Amperes ypperste repræsentant af pinden. Og det kommer også ret tæt på med en 4K-ydelse, der kun ligger en anelse fra RTX 3090 – og man kan få det for to tredjedele af prisen.

Af den årsag er det simpelthen et oplagt køb for enhver pc-gamer, der ikke stiller ultimative krav i den professionelle ende. Men der er en grund til, at det ikke er nummer et i denne guide til grafikkort, og den er simpelthen, at det ikke er meget bedre end RTX 3080, og sommetider er det slet ikke bedre – trods en mere pebret pris.

Men RX 6900 XT har noget, som RTX 3080 ikke kan leve op til, såsom 16 GB GDDR6-hukommelse, der er hele 6 GB mindre end de 10 GB (hurtigere) GDDR6X-hukommelse hos Nvidia-kortet. RX 6900 XT er et billigere alternativ til RTX 3090.

Navnenyt fra it-Danmark

Tinne Schjoldan Gyllich, Director, CX & Services (Customer Adoption) hos TDC Erhverv, er pr. 1. juni 2026 forfremmet til Senior Director, Head of Partnerships. Tinne skal fremover især beskæftige sig med at drive strategiske partnerskaber, styrke økosystemet og skabe vækst gennem partnerbaseret omsætning. Forfremmelse
Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
Freja Egelund Grønnemose, junior automation developer hos WITRICS A/S, har pr. 16. juni 2026 fuldført uddannelsen diplomingeniør i softwareteknologi (B.Eng Software Technology) på Danmarks Tekniske Universitet - DTU. Færdiggjort uddannelse