Test: AMD Radeon RX 6900 XT: Bomstærkt – og dyrt

Hvis man har penge som græs, så værsgo’ ...<span class="Apple-converted-space"> </span>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Da RTX 3090 blev lanceret, havde det ingen konkurrence inden for grafikydelse, men vi vidste, at det ikke ville vare længe, før AMD kom med en udfordrer.

Folkene bag RX 6900 XT håber på at kunne vippe Amperes ypperste repræsentant af pinden. Og det kommer også ret tæt på med en 4K-ydelse, der kun ligger en anelse fra RTX 3090 – og man kan få det for to tredjedele af prisen.

Af den årsag er det simpelthen et oplagt køb for enhver pc-gamer, der ikke stiller ultimative krav i den professionelle ende. Men der er en grund til, at det ikke er nummer et i denne guide til grafikkort, og den er simpelthen, at det ikke er meget bedre end RTX 3080, og sommetider er det slet ikke bedre – trods en mere pebret pris.

Men RX 6900 XT har noget, som RTX 3080 ikke kan leve op til, såsom 16 GB GDDR6-hukommelse, der er hele 6 GB mindre end de 10 GB (hurtigere) GDDR6X-hukommelse hos Nvidia-kortet. RX 6900 XT er et billigere alternativ til RTX 3090.

Navnenyt fra it-Danmark

Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

Jakob Dirksen

GlobalConnect

Renewtech ApS har pr. 1. marts 2026 ansat Emil Holme Fisker som Customer Service Specialist. Han skal især beskæftige sig med at levere høj kvalitets kundeservice og hjælpe Renewtechs kunder med at få de rette løsninger til deres behov. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Camro A/S. Han er uddannet som salgselev hos Camro A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med at udvikle gode kunderelationer, opsøgende salg og udvikling af salgsaktiviteter. Nyt job

Emil Holme Fisker

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS