Smugkig: Sådan bliver styresystemet i Samsungs nye smartwatch

Samsung har netop givet os det første lille kig på One UI Watch. Et helt nyt styresystem, skabt i samarbejde med Google, som skal køre deres kommende smartwatches.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

For nylig blev det afsløret at Samsung og Google er gået i fælles front for at skabe en stærk konkurrent til Watch OS som sidder i de populære smart-ure fra Apples.

Den første smagsprøve på dette samarbejde blev afsløret i går ved MWC-messen.

Mange flere apps

Her løftede Samsung lidt af sløret for den nye grænseflade, som er designet til at gøre Galaxy Watch og smartphone-oplevelsen mere integreret.

Ud over en opdateret brugerflade tilbyder One UI Watch ydeevneforbedringer, en lettere oplevelse mellem Watch og Android-smartphones og adgang til et endnu større antal apps via Google Play Butik.

Første ur kommer snart

Samsung afslørede endvidere, at deres kommende Galaxy Watch vil være den første enhed, der har den nye platform forudinstalleret. Uret præsenteres ved Unpacked-arrangementet senere på sommeren.

I en række små teasere viser Samsung nogle af funktionerne i One UI Watch. Se dem herunder:

 






Annonceindlæg fra Conscia

Internettets smutveje er smarte – men hvad gør I for at sikre dem?

Det er fristende at spare tid med lækre internetapps og GenAI. Men pas på. Uautoriseret brug risikerer at underminere hele forretningsgevinsten.

Navnenyt fra it-Danmark

Forte Advice har pr. 19. januar 2026 ansat Karoline Lotz Jonassen som Head of Business Design. Karoline skal især beskæftige sig med business design, og hvordan kunder strategisk innoverer eller arbejder med nye forretningsområder. Karoline kommer fra en stilling som Future Commerce Lead hos IMPACT Commerce. Nyt job

Karoline Lotz Jonassen

Forte Advice

EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

Søren Jermiin Olesen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice