Test: Poly Sync 20+: Flot samtalelyd hvor som helst

Den kompakte Sync 20+ leverer tydelig stemme-gengivelse ved telefon- og videomøder samt god lyd til musik – og kan endda oplade din mobil på farten<span class="Apple-converted-space"> </span>.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Redaktionen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er ærgerligt at spilde kostbar mødetid med "Kan du lige gentage det?" – eller omvendt at måtte hæve stemmen og være i tvivl, om man bliver hørt. Lyden i laptops er bare ikke altid tilstrækkelig til at føre en ubesværet samtale i onlinemøder. 

Poly Sync 20+ løser problemet og tjener samtidig andre nyttige formål.

Nem at tage med

Den lille højttaler er nydeligt designet. Stilfuld og afslappet med stof på toppen og pænt tekstureret plastmateriale på undersiden. En aluminiumskant med touchknapper udgør betjeningspanelet, som byder på volumenkontrol, opkaldsknap, mikrofon on/off og en multiknap, som kan konfigureres efter behov. Fra siden hænger en snor, man kan bære Sync 20+ i. En fin bæretaske følger også med.

Enheden er ikke særlig stor eller tung, så du kan nemt have den med i tasken. Batteritiden er omkring 20 timer, og med en IP64-certificering er den skabt til at kunne klare livet på farten.  

Forbindelse til computer, mobiltelefon og andre enheder oprettes enten via USB-kablet, som er fastmonteret, via Bluetooth eller med den lille trådløse dongle, som er med i +-versionen af Sync 20.

Donglen skaber en direkte, dedikeret og klippestabil forbindelse, så man undgår besvær med computerens indbyggede Blue­tooth, der desværre har tendens til at være lidt ustabil. 

Klar og tydelig tale 

Sync 20+ er først og fremmest skabt til samtaler. Lydprofilen er fintunet til stemmer, og her leverer den i høj grad varen. Samtalepartnerens tale står klart og nærværende, mens din egen stemme gengives fokuseret og tydeligt. Støjreducerende mikroner dæmper lyde fra omgivelserne, så din stemme står uforstyrret. 

Vi havde glæde af højttaleren ikke blot ved videosamtaler, men også i telefoninterviews, hvor det kan være en kæmpe hjælp at have begge hænder fri til at kunne skrive, samtidig med at man taler.

Derudover fik Sync 20+ lov at tjene som musikhøjttaler. En enorm opgradering sammenlignet med laptoppens indbyggede lyd. Der er overraskende stor fylde; dog er lyden en anelse mere ulden i toppen, end dedikerede musikhøjttalere ofte er. 

Oplader din mobil

Som en nyttig lille bonusgevinst kan Sync 20+ også fungere som powerbank til opladning af din mobil på farten.

I siden er der en USB-port, hvor du kan tilslutte ladekabel. Så sluger mobilen strøm fra det 3200 mAh store batteri. Det kan være en potentiel "lifesaver",  når du er på forretningstur. 

Fuld kontrol fra PC'en

Den relativt simple højttaler har mange funktioner og indstillingsmuligheder under overfladen. Dem får man adgang til fra den brugervenlige og let overskuelige Poly Lens-app, som kan hentes til  Windows-computere. 

Her kan man tilgå alle indstillinger. Du kan eksempelvis bestemme, hvilken funktion multiknappen skal aktivere, hvilken lyd- og stemmerespons højttaleren skal afgive under forskellige omstændigheder, og så kan du hente opdateringer til den samt tilgå diverse manualer og guides eller få adgang til support. 

Poly Lens er en samlet platform til alle enheder i Polys nye linje af lyd- og kameraprodukter til video- og telefonmøder. Blandt disse hører eksempelvis også videobaren Poly P15 med intelligent lyd- og kamerateknologi, som vi testede i sidste nummer af AOD. 

Platformen giver ikke kun den enkelte bruger en samlet adgang til produkterne. Også virksomheden kan herigennem fjernadministrere medarbejdernes enheder, så man er sikker på, at de er opdaterede og fungerer ensartet. 

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Højbjerg, Aarhus

    Cyber Security Summit 2026 - Aarhus

    Lær om organisationers evne til at modstå, håndtere og komme videre efter alvorlige digitale hændelser, herunder ledelsesansvar, forretningskritiske afhængigheder og de valg, der afgør, om plan B holder, når systemer eller leverandører svigter.

    Digital transformation | Aarhus

    AI i det offentlige - Aarhus

    Hør hvordan offentlige AI-løsninger skaleres til stabil drift med reel effekt. Få erfaringer, arkitekturvalg og styringsgreb fra frontløbere. Lær at bygge fælles AI-infrastruktur med ansvarlighed, sikkerhed og compliance.

    Digital transformation | Køge

    Derfor skal du videre fra Dynamics AX – og sådan gør du

    Computerworld giver klar viden om vejen videre fra Dynamics AX. Du ser forskellen mellem AX og moderne cloud-ERP og får et konkret beslutningsgrundlag for næste skridt. Tilmeld dig og få styr på skiftet til Dynamics 365 FO eller BC.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

    Boris Sudar

    Renewtech ApS

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics