WD lancerer prisstærk SSD i lommestørrelse

Western Digital WD Elements SE SSD kombinerer kompakt design med god ydeevne og fornuftig pris.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det nye drev er en oplagt løsning for den, der har brug for et bærbart drev til at flytte filer hurtigt.

"I lang tid har solid-state-drev været noget, som ikke alle forbrugere havde råd til," siger Fabrizio Keller, Sr. Product Marketing Manager EMEA. "Hos Western Digital stræber vi efter at gøre SSD-teknologi mere tilgængelig for konsumenter. Folk bør ikke være nødt til at vælge mellem prisbillighed, ydeevne og pålidelighed fra et pålideligt mærke. Derfor er vi glade for at kunne tilbyde WD Elements SE SSD'en til alle på markedet."

Nem og holdbar løsning

Med læsehastigheder på op til 400 MB/s og kapaciteter på op til 2 TB giver den nye bærbare SSD mulighed for hurtigt at flytte store filer. Plug-and-play-funktionalitet betyder, at det er klar til brug lige ud af æsken.

WD Elements SE SSD har et kompakt, bærbart design og kan tåle fald på op til 2 meter. Man skal således ikke bekymre sig når man har det med på farten. Drevet er også dækket af en begrænset treårig garanti på verdensplan.

WD Elements SE SSD'en kommer på markedet i løbet af august pris med kapaciteter fra 480 GB og priser fra 89,99 euro.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Opbygning af en ny netværksstrategi for virksomheder

Virksomheder vokser hurtigt ud af deres gamle IT-systemer pga. hastig digital innovation og nye AI-understøttede forretningsløsninger.

Navnenyt fra it-Danmark

Sentia har pr. 1. oktober 2025 ansat Morten Jørgensen som Chief Commercial Officer. Han skal især beskæftige sig med udbygning af Sentias markedsposition og forretningsområder med det overordnede ansvar for den kommercielle organisation. Han kommer fra en stilling som Forretningsdirektør hos Emagine. Nyt job
Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Huy Duc Nguyen som Developer ERP. Han skal især beskæftige sig med at bidrage til at udvikle, bygge og skræddersy IT-løsninger, der skaber vækst og succes i vores kunders forretninger. Han kommer fra en stilling som Software Developer hos Navtilus. Han er uddannet i bioteknologi på Aalborg University. Nyt job

Huy Duc Nguyen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job