Test: LG CineBeam Laser 4K: Forrygende filmbillede fra ultrakort afstand

CineBeam Laser 4K er den første projekter, der i sandhed leverer på løftet om at kunne overtage tv’ets plads på reolen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Forhåbningerne har været høje, hver gang en ny ”tv-projektor” er dukket her på redaktionen op til test. Løftet om, at den ubesværet kan erstatte tv’et i stuen, har dog hver gang vist sig at være lige lovlig optimistisk, da den afstand, der skal til for at få et billede af tilstrækkelige dimensioner, altid har været større end dybden på det tv-møbel vi har anvendt (som er cirka en halv meter i dybden).

Og så ender installationen med at være næsten lige så omstændelig som med en traditionel projektor.

Med LG’s nye CineBeam har vi endelig fundet en projektor, som rent faktisk holder løftet. Den kan uden besvær stå på vores tv-bænk og levere et billede i tilfredsstillende størrelse på omkring 100”.

Dog er det besynderligt, at man har valgt at placere strømstikket i bagenden, hvor det stikker ud mod væggen og dermed øger afstanden. Man kunne i det mindste have lagt et vinklet stik i pakken.

Pænt design og nem opsætning

Det er en rigtig nydelig projektor. En simpel hvid kasse tilsat moderigtig stof fra danske Kvadrat over højttalerne på fronten.

Opsætningen sker nemt. Cine-Beam anvender webOS 4.5 og kommer med Magic Remote, som man også kender fra LG’s tv’er. Den kan bruges som en pointer, hvor du blot peger på det, du vil trykke på. Der er adgang til et væld af apps og streamingtjenester direkte fra projektoren, når den er koblet på nettet.

Flot billede og stor lyd

Billedet er forrygende. Med lysstyrke 2700 ansi lumen står det tydeligt uanset, om du bruger projektoren ved højlys dag eller om aftenen, og det højtopløste 4K-billede er tilsat HDR10, Trumotion og andre fine teknologier, der sikrer høj kontrast, stærk farvegengivelse og god hastighed.

Foruden film og serier så vi også sport og spillede konsolspil på projektoren. Det hele klarede Cine-Beam på fornem vis.

Lyden i de indbyggede højttalere er også god. Du behøver ikke tilslutte eksterne højttalere for at få en stor oplevelse, omend en god soundbar vil kunne løfte lyden mærkbart.

CineBeam er ikke en billig projektor, men sammenlignet med konkurrenterne er prisen faktisk rigtig fornuftig. Især taget i betragtning, at dette er den første, der i sandhed leverer på løftet om at kunne overtage tv’ets plads på reolen.

Pris for LG Cinebeam 4K (HU85LS): 34.990 kroner

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Barco

    Er jeres mødelokaler sikre nok?

    Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. februar 2026 ansat Vlad-Andrei Fagarasan som Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med moderne dataplatforme og arkitekturer hvilket er med til at sikre at vi fortsat tilbyder vores kunder skræddersyede løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med BI- og dataprojekter i både privat og offentlig regi. Nyt job

    Vlad-Andrei Fagarasan

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Gutzon D. Børglum som Key Account Manager på netIP's kontor i Herlev. Han har tidligere beskæftiget sig med salg i IT-branchen - bla. med tidligere ansættelser som SE hos GlobalConnect og CSM hos Heimdal. Nyt job

    Gutzon D. Børglum

    Netip A/S

    Rethink Cybersecurity Advisory har pr. 1. juli 2026 ansat Michael Nyboe Engelrud som Associeret Partner & Senior Advisor. Han skal især beskæftige sig med spændingsfeltet mellem Informationssikkerhed og ansvarlig AI, Governance, Risk & Compliance og IT Beredskab. Han kommer fra en stilling som Principal Management Consultant hos Devoteam A/S. Han er uddannet AI Navigatør, certificeret i AI Transformation, Crisis Management med fundament i Computer Science. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse, rådgivning, Databeskyttelse og Digital transformation. Nyt job

    Michael Nyboe Engelrud

    Rethink Cybersecurity Advisory

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Gitte Lykke Holm som Senior Payroll Consultant. Hun skal især beskæftige sig med opsætning og implementering af 365Løn til Business Central. Hun kommer fra en stilling som BC/NAV seniorkonsulent. Hun er uddannet inden for informatik og data processing. Nyt job

    Gitte Lykke Holm

    Elbek & Vejrup A/S