Sony klar med spritnyt full-frame-kamera: Her er Alpha 7 IV

Alpha 7 IV byder på en helt ny 33 megapixel fuldformatsbilledsensor og nogle af Sonys bedste kamerateknologier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sony har en stærk position indenfor spejlløse full-frame-kameraer, og den ser de ud til at kunne holde godt fast i med det nye Alpha 7 IV.

Kameraet kommer med en helt ny 33 megapixel fuldformatsbilledsensor, 5-akset optisk IBS billedstabilisering og har en ISO-sensitivitet på 50-204800. Man får desuden glæde af effektiv autofokus, der dækker 94 % af billedområdet.

Der er mulighed for at affyre ti skud i sekundet med AF/AE tracking, og der er også Real-time Eye AF, så man kan tracke mennesker, dyr og fugle både i stillbilleder og video, ikke blot på ansigtet, men også helt ind på øjet.

Et skær af Hollywood

Når det gælder video leverer Alpha 7 IV et skær af Hollywood, takket være S-Cinetone-teknologi fra Sony’s Cinema Line-kameraer, der bruges hos nogle af de store filmstudier.

I Super 35mm mode er det muligt at skyde ved 4K 60p. Hvis du skyder i full-frame er det 4K 30p med 7K oversampling som maks. Der understøttes 10-bit farvedybde med 4:2:2 sampling  samt XAVC S-I og XAVC HS for effektiv komprimering.

Ny betjening

Kameraet er skabt i magnesium og for første gang på et Sony Alpha-kameraer er der et dobbelt-lags funktionshjul, hvor man i bunden kan vælge Still/Movie/S&Q og i toppen Auto/P/A/S/M og MR (Memory Recall).

En skarp OLED-søger anvender 3.68 millioner pixels for at give dig et krystalklart billede af dit motiv og den suppleres af en touchskærm på bagsiden.

Med understøttelse af CFexpress Type A i kortindgangen er der nu mulighed for at lagre billeder endnu hurtigere.

Alpha 7 IV kommer i butikkerne i december 2021, med en vejledende pris på 21.500 kroner, kun for huset og 23.000 kroner for et kit med et SEL2870-objektiv.

Læses lige nu

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos