Kinesisk Tesla-rival rykker ind på det danske marked

Xpeng Motor, som er langt fremme på intelligent elbilsteknologi, lancerer de første modeller i Danmark i begyndelsen af 2022.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xpeng er blandt de bilproducenter, der er længst fremme når det gælder intelligent bilteknologi. En tæt på konkurrent til Tesla, når det gælder selvkørende funktionalitet. Og nu kommer bilerne til Danmark.

Nyheden kommer som en del af Xpengs europæiske forretningsstrategi og kun et år efter lanceringen på det norske marked. De nye landekontorer vil være ansvarlige for forberedelserne af indtoget på det lokale marked. Xpeng har også offentliggjort planer om at åbne de første ”Xpeng Experience Centers” i de tre landes hovedstæder i begyndelsen af 2022. De tre nye markeder vil hver især lancere ny hjemmeside og sociale medieplatforme.

Xiaopeng He, CEO for Xpeng siger: "Det er et stort skridt for Xpeng, og vi er begejstrede for at kunne lave sådan et dristigt tiltag i Danmark, Holland og Sverige og dermed introducere vores intelligente elbiler til endnu flere. Vi ser frem til at introducere os på markedet og indgå i dialog med forbrugerne. Vi vil bringe flere gode nyheder til det europæiske marked, så hold godt øje!”

Liyang He, Vice President for Xpeng siger: "Bag kulisserne har vi arbejdet med etableringen af virksomheden i Danmark, Holland og Sverige i mange måneder for at sikre, at vi har de bedste teams til at repræsentere vores brand. Vi ser frem til at se XPENG-køretøjer på vejene i flere europæiske byer."

Tilpasser sig chaufføren

Xpeng Motors, grundlagt i 2015, producerer ikke kun intelligente elbiler men også privatbemandede elektriske luftfartøjer og robotteknologi. Virksomheden har netop præsenteret sit opdaterede brand, som har til formål at afspejle ånden og visionen for fremtidens intelligente mobilitetsløsninger. Virksomhedens mission er at levere smarte mobilitetsløsninger, som sætter brugerne først ved at skabe køretøjer, der fokuserer på brugeroplevelsen.

Xpengs elbiler er designet til at tilpasse sig deres chauffører. Foruden avanceret autopilot og smarte køregenskaber har bilerne et intelligente styresystem, der gør det muligt at opgradere Xpengs køretøjer over nettet, så føreren af bilen altid kan gøre brug af de nyeste funktioner.

Den intelligente "Hey, Xpeng"-stemmeassistent kan interagere med føreren og reagere på forskellige kommandoer såsom at åbne og lukke vinduer, starte GPS-navigation til bestemte destinationer, justere klimaanlægget, styre musikken og meget mere.

https://www.altomdata.dk/tesla_model_3/

Annonceindlæg fra Lenovo

Hvorfor lykkes nogle organisationer med AI – mens andre sidder fast i pilotfasen?

AI rykker fra teknologiagendaen til den strategiske dagsorden. Men for mange er vejen fra ambition til målbar værdi længere end forventet.

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

Dan Toft

Pinksky ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job