Kinesisk Tesla-rival rykker ind på det danske marked

Xpeng Motor, som er langt fremme på intelligent elbilsteknologi, lancerer de første modeller i Danmark i begyndelsen af 2022.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Xpeng er blandt de bilproducenter, der er længst fremme når det gælder intelligent bilteknologi. En tæt på konkurrent til Tesla, når det gælder selvkørende funktionalitet. Og nu kommer bilerne til Danmark.

Nyheden kommer som en del af Xpengs europæiske forretningsstrategi og kun et år efter lanceringen på det norske marked. De nye landekontorer vil være ansvarlige for forberedelserne af indtoget på det lokale marked. Xpeng har også offentliggjort planer om at åbne de første ”Xpeng Experience Centers” i de tre landes hovedstæder i begyndelsen af 2022. De tre nye markeder vil hver især lancere ny hjemmeside og sociale medieplatforme.

Xiaopeng He, CEO for Xpeng siger: "Det er et stort skridt for Xpeng, og vi er begejstrede for at kunne lave sådan et dristigt tiltag i Danmark, Holland og Sverige og dermed introducere vores intelligente elbiler til endnu flere. Vi ser frem til at introducere os på markedet og indgå i dialog med forbrugerne. Vi vil bringe flere gode nyheder til det europæiske marked, så hold godt øje!”

Liyang He, Vice President for Xpeng siger: "Bag kulisserne har vi arbejdet med etableringen af virksomheden i Danmark, Holland og Sverige i mange måneder for at sikre, at vi har de bedste teams til at repræsentere vores brand. Vi ser frem til at se XPENG-køretøjer på vejene i flere europæiske byer."

Tilpasser sig chaufføren

Xpeng Motors, grundlagt i 2015, producerer ikke kun intelligente elbiler men også privatbemandede elektriske luftfartøjer og robotteknologi. Virksomheden har netop præsenteret sit opdaterede brand, som har til formål at afspejle ånden og visionen for fremtidens intelligente mobilitetsløsninger. Virksomhedens mission er at levere smarte mobilitetsløsninger, som sætter brugerne først ved at skabe køretøjer, der fokuserer på brugeroplevelsen.

Xpengs elbiler er designet til at tilpasse sig deres chauffører. Foruden avanceret autopilot og smarte køregenskaber har bilerne et intelligente styresystem, der gør det muligt at opgradere Xpengs køretøjer over nettet, så føreren af bilen altid kan gøre brug af de nyeste funktioner.

Den intelligente "Hey, Xpeng"-stemmeassistent kan interagere med føreren og reagere på forskellige kommandoer såsom at åbne og lukke vinduer, starte GPS-navigation til bestemte destinationer, justere klimaanlægget, styre musikken og meget mere.

https://www.altomdata.dk/tesla_model_3/

Annonce

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19. november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Nanna-Louise Aae Kudahl som Project Manager. Hun skal især beskæftige sig med drive vores Business Central-projekter i samarbejde med resten af sine nye kollegaer i ERP. Hun kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Hun er uddannet på Aalborg Universitet i kommunikation og Digitale Medier og har en kandidat i IT-ledelse. Nyt job

Nanna-Louise Aae Kudahl

Norriq Danmark A/S

Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Christoffer Andersen som Sales Manager ERP. Han skal især beskæftige sig med fokus på at skalere ERP-salget og videreudvikle teamet i Valby så vi fortsat understøtter og opbygger stærke kunderelationer. Han kommer fra en stilling som Senior Key Account Manager hos NNIT A/S. Han er uddannet hos Aalborg Universitet som IT Management. Han har tidligere beskæftiget sig med Kommercielt ansvarlig for nogle af NNIT’s største strategiske enterprise-kunder. Nyt job

Christoffer Andersen

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. juli 2026 ansat Jacob Holm Jensen som Supportkonsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som IT Supporter hos Revisionsselskabet RSM. Han er uddannet Datatekniker hos netIP - Jacob vender dermed hjem igen. Nyt job

Jacob Holm Jensen

Netip A/S