Test: Panasonic RZ-S300W: Her handler det kun om lyden

Panasonic er måske ikke dit første indfald, når der skal investeres i nye øretelefoner. Men RZ-S300W beviser i denne test, at Panasonic godt kan levere kvalitetslyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Design og byggekvalitet er ikke prangende i Panasonic RZ-S300W, som vi tester her. RZ-S300W kommer i en aflang plastikæske, der ikke ser ud af meget, men har en fin lomme-størrelse. Ørestykkerne hægter sig ikke fast med magneter, og det gør det lidt fnidret at tage dem ud og sætte dem i.

De er ret små, men sidder fint i ørerne; dog lukker de ikke omverden ude ligeså effektivt som for eksempel konkurrenten JBL Live 300TWS.
Der er touchbetjening på ydersiden, inklusive adgang til Alexa, og der findes også en app til yderligere indstillinger.

Batterilevetiden slår ingen rekorder, men er ganske fin, med 7 timer i ørestykkerne og 19 timer yderligere i æsken. Det er dog først og fremmest for lydkvaliteten, man skal vælge RZ-S300W.

Den lægger sig i toppen af prisklassen med et flot åbent lydbillede og imponerende bas. In ear-hovedtelefonen Panasonic RZ-S300W er således et ganske godt køb.

Annonce

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

Kristoffer Hyltoft Overlund

Norriq Danmark A/S

Netip A/S har pr. 17. august 2026 ansat Jesper U. Sørensen som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Chief Technology Officer hos NetSec ApS, hvor han også var partner. Nyt job
Sophie Dalsgaard Myhrmann, er pr. 1. september 2026 ansat hos Elbek & Vejrup A/S som Project Manager i Logistik & Produktion. Hun skal især beskæftige sig med projektledelse indenfor logistik og produktion. Hun er nyuddannet cand.it, i IT, kommunikation og Organisation fra Aarhus Univeristet. Nyt job

Sophie Dalsgaard Myhrmann

Elbek & Vejrup A/S

Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

Johnny Krogsboll

Arctic Wolf Networks