Test: Panasonic RZ-S300W: Her handler det kun om lyden

Panasonic er måske ikke dit første indfald, når der skal investeres i nye øretelefoner. Men RZ-S300W beviser i denne test, at Panasonic godt kan levere kvalitetslyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Design og byggekvalitet er ikke prangende i Panasonic RZ-S300W, som vi tester her. RZ-S300W kommer i en aflang plastikæske, der ikke ser ud af meget, men har en fin lomme-størrelse. Ørestykkerne hægter sig ikke fast med magneter, og det gør det lidt fnidret at tage dem ud og sætte dem i.

De er ret små, men sidder fint i ørerne; dog lukker de ikke omverden ude ligeså effektivt som for eksempel konkurrenten JBL Live 300TWS.
Der er touchbetjening på ydersiden, inklusive adgang til Alexa, og der findes også en app til yderligere indstillinger.

Batterilevetiden slår ingen rekorder, men er ganske fin, med 7 timer i ørestykkerne og 19 timer yderligere i æsken. Det er dog først og fremmest for lydkvaliteten, man skal vælge RZ-S300W.

Den lægger sig i toppen af prisklassen med et flot åbent lydbillede og imponerende bas. In ear-hovedtelefonen Panasonic RZ-S300W er således et ganske godt køb.

Netcompany A/S

Erfaren Linux Operations Engineer

Midtjylland

Unik System Design A/S

DevOps Engineer

Nordjylland

Capgemini Danmark A/S

Financial Accounting Consultant (SAP)

Københavnsområdet

Annonceindlæg fra Computerworld it-jobbank

Mød 3.500+ it-talenter på IT-DAY 2026

Hos Computerworld it-jobbank er vi stolte af at fortsætte det gode partnerskab med folkene bag IT-DAY – efter vores mening Danmarks bedste karrieremesse for unge og erfarne it-kandidater.

Navnenyt fra it-Danmark

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

Jouni Salo

Renewtech ApS