Test: Panasonic RZ-S300W: Her handler det kun om lyden

Panasonic er måske ikke dit første indfald, når der skal investeres i nye øretelefoner. Men RZ-S300W beviser i denne test, at Panasonic godt kan levere kvalitetslyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Design og byggekvalitet er ikke prangende i Panasonic RZ-S300W, som vi tester her. RZ-S300W kommer i en aflang plastikæske, der ikke ser ud af meget, men har en fin lomme-størrelse. Ørestykkerne hægter sig ikke fast med magneter, og det gør det lidt fnidret at tage dem ud og sætte dem i.

De er ret små, men sidder fint i ørerne; dog lukker de ikke omverden ude ligeså effektivt som for eksempel konkurrenten JBL Live 300TWS.
Der er touchbetjening på ydersiden, inklusive adgang til Alexa, og der findes også en app til yderligere indstillinger.

Batterilevetiden slår ingen rekorder, men er ganske fin, med 7 timer i ørestykkerne og 19 timer yderligere i æsken. Det er dog først og fremmest for lydkvaliteten, man skal vælge RZ-S300W.

Den lægger sig i toppen af prisklassen med et flot åbent lydbillede og imponerende bas. In ear-hovedtelefonen Panasonic RZ-S300W er således et ganske godt køb.

Læses lige nu

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Københavnsområdet

    JP/Politikens Hus

    Klient Tekniker

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-specialister til WAN, Routing og Switching

    Nordjylland

    Event: Årets CISO 2026

    Sikkerhed | København

    Vi glæder os til at løfte sløret for flere detaljer til denne konference. I mellemtiden kan du tilmelde dig og dermed have tidspunktet reserveret i din kalender.

    22 oktober 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

    Lasse Hounsgaard

    IFS Danmark A/S

    IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

    Marlene Gudman

    IFS Danmark A/S