Test: Panasonic RZ-S300W: Her handler det kun om lyden

Panasonic er måske ikke dit første indfald, når der skal investeres i nye øretelefoner. Men RZ-S300W beviser i denne test, at Panasonic godt kan levere kvalitetslyd.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Design og byggekvalitet er ikke prangende i Panasonic RZ-S300W, som vi tester her. RZ-S300W kommer i en aflang plastikæske, der ikke ser ud af meget, men har en fin lomme-størrelse. Ørestykkerne hægter sig ikke fast med magneter, og det gør det lidt fnidret at tage dem ud og sætte dem i.

De er ret små, men sidder fint i ørerne; dog lukker de ikke omverden ude ligeså effektivt som for eksempel konkurrenten JBL Live 300TWS.
Der er touchbetjening på ydersiden, inklusive adgang til Alexa, og der findes også en app til yderligere indstillinger.

Batterilevetiden slår ingen rekorder, men er ganske fin, med 7 timer i ørestykkerne og 19 timer yderligere i æsken. Det er dog først og fremmest for lydkvaliteten, man skal vælge RZ-S300W.

Den lægger sig i toppen af prisklassen med et flot åbent lydbillede og imponerende bas. In ear-hovedtelefonen Panasonic RZ-S300W er således et ganske godt køb.

Læses lige nu

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

    Sarah Warm

    IFS Danmark A/S

    Jakob Dirksen, SVP, Nordic Customer Delivery & Operations hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Infrastructure Delivery & Operations. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede Infrastructure Delivery & Operations, der har til opgave at drive og udvikle fibernetværket på tværs af virksomheden. Forfremmelse

    Jakob Dirksen

    GlobalConnect