Tjen penge på at finde huller i Intels sikkerhed

Intel giver med sit bug-bounty-program findeløn til alle, der kan finde reelle sikkerhedshuller i leverandørens hardware. Nu udvides programmet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En række af de største it-leverandører i verden har et såkaldt bug-bounty-program, hvor alle med it-flair kan hjælpe selskaberne med at fjerne sikkerhedshuller i deres produkter. Det gælder også Intel.

Processorgiganten opdagede i 2021 hele 113 sikkerhedshuller i sin hardware – noget færre end året før. 97 af dem blev fundet af de "frivillige" i selskabets bug-bounty-program. Præmien for at finde et hul ligger mellem 500 og 100.000 US-dollar afhængigt af sikkerhedsproblemets alvor.

52 sikkerhedshuller blev fundet i grafikenheder, 34 i netværkskort, 34 i softwareanvendelse og 22 havde direkte relation til processorer, skriver Heise.de.

Nyt projekt på vej

Nu vil Intel styrke samarbejdet med sit bug-bounty-netværk. Det sker med Project Circuit Breaker, oplyser Intel. I dette program arrangeres månedlange events, hvor Intel fremsender en bestemt hardware til fagfolk, som bedes finde sikkerhedssårbarheder. Også her er der kontant findeløn. I første runde af det nye program lægges der ud med hardware, som ikke længere er opdateret, nemlig Tiger Lake-processorer fra den tidligere generation Core i-11000.

I princippet kan alle med en vis it- og sikkerhedsviden deltage i Intels programmer. Hvis du er interesseret i at indgå i producentens Bug-Bounty-program, kan du læse mere om det her. https://www.intel.com/content/www/us/en/security-center/bug-bounty-program.html

Læses lige nu

    HusCompagniet A/S

    IT-driftskonsulent

    Midtjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    MLOps Engineer til opbygning af Forsvarets nye AI-platform

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Steen Marquard,  Jabra, er pr. 15. juni 2026 udnævnt som Regional President for Norden og UK. Han er uddannet HD(O). Han beskæftiger sig med I sin nye rolle får Steen ansvar for at videreudvikle salget af virksomhedens professionelle lyd- og videoløsninger, samt styrke samarbejdet med channel teams og partnere på tværs af regionen. Udnævnelse
    Trafikstyrelsen har pr. 1. maj 2026 ansat Nihad Hodzic som IT og Digitaliseringschef. Han skal især beskæftige sig med med IT-projekter og digital transformation, herunder især det strategiske løft af Trafikstyrelsens digitale niveau. Han kommer fra en stilling som Kontorchef hos Udviklings og Forenklingsstyrelsen. Han er uddannet i statskundskab og har en lederuddannelse fra MIT Sloan, samt en igangværende Master i IT-Ledelse. Han har tidligere beskæftiget sig med IT-udvikling og større projekter på momsområdet, hvor han har ledet et projekt- og udviklingskontor. Nyt job

    Nihad Hodzic

    Trafikstyrelsen

    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura