Tjen penge på at finde huller i Intels sikkerhed

Intel giver med sit bug-bounty-program findeløn til alle, der kan finde reelle sikkerhedshuller i leverandørens hardware. Nu udvides programmet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En række af de største it-leverandører i verden har et såkaldt bug-bounty-program, hvor alle med it-flair kan hjælpe selskaberne med at fjerne sikkerhedshuller i deres produkter. Det gælder også Intel.

Processorgiganten opdagede i 2021 hele 113 sikkerhedshuller i sin hardware – noget færre end året før. 97 af dem blev fundet af de "frivillige" i selskabets bug-bounty-program. Præmien for at finde et hul ligger mellem 500 og 100.000 US-dollar afhængigt af sikkerhedsproblemets alvor.

52 sikkerhedshuller blev fundet i grafikenheder, 34 i netværkskort, 34 i softwareanvendelse og 22 havde direkte relation til processorer, skriver Heise.de.

Nyt projekt på vej

Nu vil Intel styrke samarbejdet med sit bug-bounty-netværk. Det sker med Project Circuit Breaker, oplyser Intel. I dette program arrangeres månedlange events, hvor Intel fremsender en bestemt hardware til fagfolk, som bedes finde sikkerhedssårbarheder. Også her er der kontant findeløn. I første runde af det nye program lægges der ud med hardware, som ikke længere er opdateret, nemlig Tiger Lake-processorer fra den tidligere generation Core i-11000.

I princippet kan alle med en vis it- og sikkerhedsviden deltage i Intels programmer. Hvis du er interesseret i at indgå i producentens Bug-Bounty-program, kan du læse mere om det her. https://www.intel.com/content/www/us/en/security-center/bug-bounty-program.html

Læses lige nu

    Annonce

    Unik System Design A/S

    Product Owner – AI-First Property Management

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    IT Forum Gruppen

    Senior Sales Manager hos ITF

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cognizant

    AI er ikke problemet. Eksekvering er.

    Der bliver investeret massivt i AI. Teknologien er mere tilgængelig end nogensinde, og ambitionerne er høje. Alligevel oplever mange virksomheder, at resultaterne udebliver.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Arctic Wolf Networks har pr. 3. august 2026 ansat Johnny Krogsboll som Head of Sales Engineering for Norden.Med base i Stockholm får han ansvaret for Arctic Wolfs samlede Sales Engineering-organisation i den nordiske region.<br /><br />Johnny Krogsboll skal være med til at udbygge Arctic Wolfs tilstedeværelse i Norden og hjælpe virksomheder og organisationer med at stå stærkere over for et stadig mere komplekst cybertrusselsbillede. Det skal blandt andet ske i tæt samarbejde med Arctic Wolfs vigtigste kanalpartnere i regionen.<br /><br />Gennem sin karriere har Johnny Krogsboll arbejdet med og rådgivet virksomheder hos blandt andre Hewlett-Packard, Trend Micro og Palo Alto Networks med fokus på at skabe konkret værdi af deres teknologiinvesteringer. Nyt job

    Johnny Krogsboll

    Arctic Wolf Networks

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Ida Laursen som Junior Consultant. Hun skal især beskæftige sig med at understøtte vores konsulenter med praktiske og analytiske opgaver på diverse kundeprojekter. Hun kommer fra en stilling som Webassistent hos PWT Group A/S. Hun er uddannet bachelor i International Virksomhedskommunikation og er i gang med en kandidat i IT-ledelse. Hun har tidligere beskæftiget sig med kommunikation og webindhold. Nyt job

    Ida Laursen

    Norriq Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

    Ronni Randrup

    Netip A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Allan Kimmer Jensen som Lead Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med at sikre vores kunder får en verdensklasse brugeroplevelse gennem stærk frontend-arkitektur og kodekvalitet. Han kommer fra en stilling som Freelance Consultant hos Remmik. Han er uddannet hos Center for Medie og Kommunikation, Roskilde. Nyt job

    Allan Kimmer Jensen

    Norriq Danmark A/S