Tjen penge på at finde huller i Intels sikkerhed

Intel giver med sit bug-bounty-program findeløn til alle, der kan finde reelle sikkerhedshuller i leverandørens hardware. Nu udvides programmet.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

En række af de største it-leverandører i verden har et såkaldt bug-bounty-program, hvor alle med it-flair kan hjælpe selskaberne med at fjerne sikkerhedshuller i deres produkter. Det gælder også Intel.

Processorgiganten opdagede i 2021 hele 113 sikkerhedshuller i sin hardware – noget færre end året før. 97 af dem blev fundet af de "frivillige" i selskabets bug-bounty-program. Præmien for at finde et hul ligger mellem 500 og 100.000 US-dollar afhængigt af sikkerhedsproblemets alvor.

52 sikkerhedshuller blev fundet i grafikenheder, 34 i netværkskort, 34 i softwareanvendelse og 22 havde direkte relation til processorer, skriver Heise.de.

Nyt projekt på vej

Nu vil Intel styrke samarbejdet med sit bug-bounty-netværk. Det sker med Project Circuit Breaker, oplyser Intel. I dette program arrangeres månedlange events, hvor Intel fremsender en bestemt hardware til fagfolk, som bedes finde sikkerhedssårbarheder. Også her er der kontant findeløn. I første runde af det nye program lægges der ud med hardware, som ikke længere er opdateret, nemlig Tiger Lake-processorer fra den tidligere generation Core i-11000.

I princippet kan alle med en vis it- og sikkerhedsviden deltage i Intels programmer. Hvis du er interesseret i at indgå i producentens Bug-Bounty-program, kan du læse mere om det her. https://www.intel.com/content/www/us/en/security-center/bug-bounty-program.html

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

Kod smartere med GitHub Copilot

Få styr på GitHub Copilot og skriv bedre kode hurtigere. Se hvordan Copilot løser opgaver, sparrer på fejl og løfter komplekse workflows. Oplev live demo og lær hvordan du kommer i gang med licenser og opsætning.

Sikkerhed | København

Cyber Threats

Få teknisk indsigt og konkrete løsninger til at modstå moderne cyberangreb. Lær af fejl, stop angreb i tide og byg systemer med ægte resiliens. Fokus på lavniveau-detektion, netværksovervågning og hurtig gendannelse. Deltag i Cyber Threats fra...

It-løsninger | København V

Platform X 2026: Forretning, teknologi og transformation

Mød verdens stærkeste og mest effektive platforme der driver den digitale transformation samlet i København - og dyk ned i den nyeste teknologi.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

Claus Berg

Netip A/S

Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

Alexander Hoffmann

GlobalConnect

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Lector ApS har pr. 2. februar 2026 ansat Jacob Pontoppidan som Sales Executive i Lectors TeamShare gruppe. Jacob skal især beskæftige sig med vækst af TeamShare med fokus på kommerciel skalering, mersalg og en stærk go to market eksekvering. Jacob har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling i internationale SaaS virksomheder. Nyt job

Jacob Pontoppidan

Lector ApS