Nyt fra Apple i næste uge - dét kan du forvente ...

Invitation til Apple-event er landet i indbakken og vi har en klar formodning om, hvad vi kommer til at se i næste uge ...

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Det er tid til årets første æble-høst. En invitation til et online-event tirsdag d. 8. marts, kl. 19 er landet i indbakken.

Og hvilken slags frugter kan vi så forvente dette forår?

Fuld power

Eftersom eventet går under navnet "Peek Performance" (en fiks formulering, der hentyder til både smugkig og topydelse) er der god grund til at antage at kommer til se produkter med seriøse hestekræfter. Det er således oplagt med nye Macs, men hvilken type det bliver er der ingen indikation på. Mac Pro er efterhånden den eneste i sortimenter, der ikke fås med Apples egen M-processor, så det er ikke umuligt at det vil være en ny version af Apples monster af en stationær pc vi kommer til at.

Billig iPhone og nyt iOS

Ret sikkert skulle det også være, at der præsenteres en ny version af iPhone SE - den prisvenlige model i Apples mobilsortiment. Den vil angiveligt kommer med A15 chipset og 5G. Om den også endelig vil give slip på det gamle design og træde ind i den moderne rammeløse tidsalder, som du fleste mobiler har befundet sig i det seneste halve årti skal blive spændende at se. Af øvrige nyheder forventes en ny iPad Air og så må vi regne med en præsentation af  iOS 15.4, der byder på en opdateringer som eksempelvis ansigtslogin med med maske.

Alle kan følge eventet på apple.com.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 15. september 2025 ansat Peter Holst Ring Madsen som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Holstebro. Han kommer fra en stilling som Team Lead hos Thise Mejeri. Nyt job
    Adeno K/S har pr. 22. september 2025 ansat Steen Riis-Petersen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Manager hos Devoteam A/S. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Søren Vindfelt Røn som Data & AI Consultant. Han skal især beskæftige sig med at effektivisere, planlægge og implementere innovative, digitale løsninger for Norriqs kunder. Han kommer fra en stilling som Co-founder & CMO hos DrinkSaver. Han er uddannet Masters of science på Københavns IT-Universitet. Nyt job

    Søren Vindfelt Røn

    Norriq Danmark A/S