Test: Samsung Galaxy A53 5G: Mellemklasse? Nej, bare klasse

Vi kan sukke efter topmobilerne, men de fleste af os ender med at købe en af de mere prisfornuftige mellemklasse-mobiler, som koster det halve. Det er nu også et kompromis, der er til at leve med, når det drejer som om Samsung A53.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mobilen er mere grov i sine træk end sine dyrere artsfæller, med vejer ikke meget og føles behagelig i hånden. Bagsiden er af plast og skærmen af Gorilla Glass 5. Mobilen er desuden vand- og støvbeskyttet med en IP67-certificering, hvilket er ret flot for denne prisklasse.

Til login tilbyder den både fingeraftrykslæser i skærmen og ansigtsgenkendelse.

Flot skærm

Skærmen er en flot, kontrastrig og lysstærk Super Amoled med FHD+-opløsning og 120 Hz skærmhastighed, dog ikke adaptiv hastighed, så du skal selv justere ned til 60 Hz, hvis du vil spare batteri.

Med 5000 mAh er det dog ikke fordi A53 løber tør for strøm lige med det første. Mobilen kan lade ved op til 25W - ikke rasende hurtigt, men helt fint i de fleste situationer.

Fin ydelse

Vores største problem med Samsungs mellemklasse-mobiler har hidtil været ydelsen, men der er ikke meget at sætte en finger på her. A53 er ikke en sprinter og vil næppe tilfredsstille krævende gamere, men til alle almindelige mobilopgaver er der ingen slinger i valsen. Den indbyggede Exynos 1280 har kræfterne der skal til og med 8 GB ram er der heller ikke risiko for flaskehalse, når du kører flere apps på en gang.

Kameraer af høj kvalitet

På fronten er et glimrende 32 MP selfiekamera og på bagsiden ikke mindre end fire kameraer. Især hovedkameraet tager kegler med 64 MP, optisk billedstabilisering og en stor blændeåbning, der sørger for at lukke masser af lys ind. Under de fleste forhold er du sikret skarpe og farvestærke billeder med dette kamera og ligeledes med ultravidvinkelkameraet, der følger fint med på lysstyrke, dog uden helt samme skarphed.

Makro- og dybdekameraer er glimrende værktøjer, der tjener deres specifikke formål fint, ligesom også de mange funktioner i kamera-appen udvider mulighederne på hver deres måde. Nogle funktioner går igen fra Samsungs dyrere modeller, eksempelvis optimering af framerates, når der optages video.

Samsung Galaxy A53 fås i flere forskellige farver. Samsung Galaxy A53 fås i flere forskellige farver.

For 3.399 kroner kan du simpelthen ikke gå galt i byen her. Galaxy A53 er ikke bare en god mellemklasse-mobil, det er ganske enkelt en god mobil, punktum.

Pris: fra 3.399 kroner

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

Digital transformation | Ballerup

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

16 & 17 september 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S