Test: HP Omen 16: Gennemført gamer til flot pris

Vi er ikke på topniveau i alle aspekter, men til prisen er dette en glimrende maskine.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Man skal selvfølgelig gå efter det stærkeste grafikkort, hvis pengepungen tillader det, men kan man leve med det næstbedste, er der altså seriøse penge at spare. Det er Omen 16 et fint eksempel på.

I stedet for et GeForce RTX 3080, som de dyreste i testen kommer med, leveres denne maskine med et GeForce RTX 3070.

https://www.altomdata.dk/6-staerke-tips-naar-du-koeber-gamingbaerbar/

Forskellen er til at se i vores benchmarks, men kræfterne er ikke desto mindre på et niveau, som er ret vanvittigt målt ud fra almindelig målestok.

Fornuftigt disponeret

I OpenCL i Geekbench hedder ydelsen 105.129, i Time Spy på 3DMark hedder den 8035 og i Firestrike lander vi på 17.667. Det er særdeles fine tal, omend vi ikke kunne klemme helt så mange fps ud af Omen, som du kan på RTX 3080-maskinerne.

Processorydelsen ligger i den lavere ende af testfeltet, men igen ... vi taler vanvittige gaming-maskiner her. Så målt ud fra de standarder er ydelsen faktisk skyhøj. 1281 i single-core og 8015 i multi-core i Geekbench 5.

På diskydelse er den helt i front. Maskinen har PCIe Gen4x4 og er forsynet med en ssd, der kan udnytte det. Vi måler 6648 MB/s i sekventiel læsehastighed og 5068 MB/s i sekventiel skrivehastighed. Det er næsten ligeså godt som med testens dyre maskine fra Asus.

På arbejdshukommelse er der anvendt DDR4-ram og blot 16 GB af den. Der er dog et sted, der nemt opgraderes, hvis behovet skulle opstå.

Batterilevetiden er middelmådig. Vi fik cirka halvanden time ved moderat brug.

Det er samtidig en maskine, der larmer ret meget, når den knokler.

Gode forbindelser

Stilmæssigt er det den dyre maskine fra Asus, Omen er nærmest beslægtet med. Der er knap så meget lir, men ikke desto mindre er der tale om en rendyrket gamingmaskine i design og udformning. Der er konfigurerbart lys i de sorte taster, som har dyb vandring, stort mellemrum og markant klik, som man kender fra klassiske gamingtastaturer.

Den fine antireflekterende 16” WQHD ips-skærm med 165 Hz opdatering leverer et flot billede, mens de indbyggede B&O-højttalere gør det hæderligt, dog uden at være så bredspektrede i lyden som testens bedste.

Omen 16 er gavmildt doseret med tilslutninger. Med HDMI 2.1 er der mulighed for at fodre en 4K-skærm med 120 Hz billeder, og med Wi-Fi 6E er du sikker på fuld gennemstrømning, når du henter tunge spil fra skyen. Derudover er der Mini DisplayPort, USB i diverse afskygninger og endda kortlæser.

Det er ret godt gået for en gamingbærbar, der er så forholdsvis ”billig”, som Omen 16 er. Den snupper titlen som ”bedste køb” tæt forfulgt af MSI Delta 15.

Læses lige nu

    Annonce

    Vivant ApS

    IT-supporter til Servicedesk

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Solution Manager til Cyberdivisionen

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    AI/ML udvikler i PET

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra Barco

    Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

    Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

    Navnenyt fra it-Danmark

    Elbek & Vejrup A/S har pr. 1. august 2026 ansat Nathalie Kajberg Knudsen som Supportkonsulent i Evita/Forsyning. Hun skal især beskæftige sig med support af Evita/Forsyning samt bidrage til videreudviklingen af supportsetup på Evita og Appia. Hun kommer fra en stilling som support indenfor Kundeadministration og Afregning hos KMD Easy Energy. Hun har tidligere beskæftiget sig med kørselskoordinering og kørselsledelse hos FKS Slamson og Godik. Nyt job

    Nathalie Kajberg Knudsen

    Elbek & Vejrup A/S

    Fellowmind Denmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Morten Jakobi som Business Unit Director. Han skal især beskæftige sig med at samle og udvikle Fellowminds forretning inden for Managed Services, Cloud Infrastructure & Security. Han kommer fra en stilling som Chief Executive Officer hos Inventio.it A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med Ledelse og udvikling af Managed Services, serviceforretninger og transformation i Norden og Benelux. Nyt job

    Morten Jakobi

    Fellowmind Denmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Sarah Strøyer Hove som Consultant ERP. Hun skal især beskæftige sig med de nyeste teknologiske muligheder sammen med forretningsprocesserne. Hun kommer fra en stilling som Business Controller hos NGI A/S. Hun er uddannet hos Professionshøjskolen UCN som markedsføringsøkonom og International Handel og Markedsføring. Hun har tidligere beskæftiget sig med lager og logistik. Nyt job

    Sarah Strøyer Hove

    Norriq Danmark A/S

    Norriq Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Kristoffer Hyltoft Overlund som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med understøtte vores kunders forretning og vækstambitioner. Han kommer fra en stilling som Salgskonsulent hos D´Wine. Han er uddannet hos Aalborg Universitet hvor hvor han har taget en cand.it, IT-ledelse. Nyt job

    Kristoffer Hyltoft Overlund

    Norriq Danmark A/S