Fortsat chipmangel får virksomheder til at storme over i cloud-computing

Meget tyder på, at chipmanglen fortsætter ind i 2024. Det giver udfordringer for mange brancher, men er godt nyt for udviklingen af cloud-computing. Virksomhederne bliver i nogen grad tvunget i skyen.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Lars Bennetzen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Verdens største producent af chips, Intel, forventer at den globale mangel på halvledere kommer til at vare flere år endnu. Intel har tidligere forudsagt, at chipkrisen ikke er overstået før 2023, men Intels CEO, Pat Gelsinger, fortæller nu til CNBCs TechCheck, at han forventer, der vil mangle chips helt til 2024. Årsagen er, at manglen på halvledere nu har ramt dem, der producerer det udstyr, som anvendes til at producere, ja, halvledere …

Men hvor det er en rigtig dårlig nyhed for mange brancher, så er er det gode nyheder for cloud-computing-branchen. Her er forventningerne nemlig, at manglen på chips vil accelerere overgangen til skyen.

”Cloud-leverandørerne og industrien får det klart bedre på grund af chipmanglen. De kan lettere få deres hardware på grund af deres størrelse, og de har bedre muligheder for at navigere rundt med det grej, de kan få fat i. Det vil øge adoptionen af cloud-løsninger,” siger country manager for VMware Danmark Lars-Bo Klausen til AOD PRO.

Kunderne tvinges til at kigge på skyen

Han fortæller, at VMware ofte oplever, kunderne har behov for ekstra kapacitet i deres datacentre. Men fordi det er så svært at få adgang til komponenter, så må kunderne kigge efter, hvad der er af muligheder i skyen, og det gavner udviklingen af cloud computing.

”Det kan virke underligt, at det er så svært at få fat i den nødvendige hardware til sit datacenter, når de store cloud-udbydere åbenbart ikke har de samme problemer med kapacitet,” siger Lars-Bo Klausen og fortsætter:

”Men dels har de langt lettere ved at få adgang til at købe den nødvendige hardware på grund af deres størrelse. Dels er de gode til at designe sig rundt om problemerne og optimere driften – muligheder som mindre virksomheder ikke har.”

Hos VMware oplever man, at det i høj grad gælder for danske virksomheder. De har et stigende fokus på den digitale transformation, og her passer cloud-tankegangen rigtig godt ind.

Det betyder dog ikke, at de danske virksomheder går cloud-vejen med hovedet under armen. Lars-Bo Klausen forklarer, at han oplever, danske virksomheder er rigtig gode til at evaluere udbyderne, så de får den rigtige cloud-løsninger.

Multi-cloud er populært

Det ses blandt andet ved en stigende popularitet for multi-cloud, hvor virksomhederne ikke binder sig til en enkelt løsning, men gerne bruger flere – herunder at blande privat og public cloud.

”Vi ser et stigende fokus på en cloud-smart-strategi, hvor virksomheder lægger noget i deres egen cloud og andet i en eller flere offentlige cloud-løsninger,” fortæller Lars-Bo Klausen.

Det er noget der passer godt ind i hans eget selskabs strategi og vision. Her er holdningen, at kunderne transparent skal kunne bevæge sig mellem de forskellige cloud-udbyderes løsninger og tjenester.

”Der findes ikke en one-size-fits-all løsninger i skyen. Det kan være nødvendigt at have flere udbydere, og du skal kunne navigere rundt i løsningerne uden problemer,” siger Lars-Bo Klausen.

Han påpeger samtidig, at det ikke altid kun handler om den direkte cloud-løsning, men også hvilke tjenester og ydelser, der bliver langt oven på cloud-løsningen.

”Derfor er det så vigtigt at evaluere de enkelte løsninger,” påpeger Lars-Bo Klausen.

Tag udgangspunkt i dine applikationer

Om det er mangel på chips og derved den nødvendige hardware, eller om det er en strategiske beslutning at flytte mere eller mindre i skyen, så er der et par ting, virksomheder skal være opmærksom på, fortæller Lars-Bo Klausen til AOD PRO.

”For det første skal du som virksomhed analysere din applikationsporteføjle og vurdere, hvilke workloads du kan lægge ud i skyen. Er der lovgivninger som for eksempel GDPR, der gør at du ikke må det, eller er der et compliance-krav, der forhindrer det? Det skal du have styr på,” fremhæver Lars-Bo Klausen.

Han mener, at det er afgørende for virksomheder, at de har styr på deres SLA (serviceudbyderaftale, red.), så de ved, hvad de kan forvente at få fra cloud-udbyderen.

”Derfor er det vigtig også at kigge på de tjenester, udbyderen tilbyder oven på deres cloud-løsninger,” siger Lars-Bo Klausen.

Mere om samme emne

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Online

ERP Insights 2025

Få den nyeste viden om værktøjer, der kan optimere hele din virksomhed med udgangspunkt i AI og fleksibilitet.

It-løsninger | København Ø

Automatisering med Copilot & Agentic AI

Høst viden og erfaringer fra andre om, hvordan Copilot og Agentic AI i praksis kan skabe værdi og fleksibilitet i din organisation.

Sikkerhed | Online

Erfaringer fra frontlinjen: Sådan ændrer trusselsbilledet sig

Kort og fokuseret digitalt event: Erfaren frontkæmper fra den digitale sikkerhedsverden giver dig overblik og konkrete anbefalinger til det aktuelle trusselsbillede.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. august 2025 ansat Mia Vang Petersen som Head of Marketing. Hun skal især beskæftige sig med at lede Norriqs marketingteam mod nye succeser. Hun kommer fra en stilling som Head of Marketing hos Columbus Danmark. Hun er uddannet Kandidat i Kommunikation fra Aalborg Universitet. Nyt job

Mia Vang Petersen

Norriq Danmark A/S

Enterprise Rent-A-Car har pr. 1. september 2025 ansat Christian Kamper Garst som Senior Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med at vinde markedsandele i hele Norden som led i en storstilet turnaround-strategi. Han kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Brøchner Hotels. Nyt job

Christian Kamper Garst

Enterprise Rent-A-Car

Netip A/S har pr. 19. august 2025 ansat Marck Stadel Klaris som Datateknikerelev ved netIP's kontor i Herning. Nyt job