Netflix rykker ind på Spotify

Netflix får sin helt egen hub på Spotify, hvor man kan lytte til musikken fra sine yndlingsserier.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Mange serier havde ikke været de samme uden den musik, der ledsager billederne. Det gælder eksempelvis den 80'er-nostalgiske Stranger Things samt Bridgerton, præget af finkulturelle, klassiske toner eller de urbane rytmer fra Ozark.

Den musik kan man nu nyde uden at være bundet til skærmen. Spotify har åbnet en hub, dedikeret til Netflix. Her finder man komplette soundtracks, playlister og podcasts centreret omkring universet i serier og film på Netflix.

Forenkler oplevelsen

Spotify har haft et globalt samarbejde med Netflix siden 2021, og i dag udkommer denne nordiske Netflix-hub med soundtracks til tv-serierne Fast Cash, Young Royals, La Casa de Papel, Ozark, Stranger Things, Clark, Heartstopper, Elite og Bridgerton. Yderligere sange og indhold vil blive tilføjet i de kommende måneder.

"Nogle af vor tids mest kendte sange er blevet ikoniske netop ved at blive hørt i tv-serier. En Netflix-succes mærkes tydeligt på Spotify, da fans strømmer til og lytter til soundtracket. Derfor forenkler vi nu oplevelsen med en dedikeret hub til alle dem, der elsker tv-serier og musikken i dem", siger Amanda Waldås, Consumer Marketing Manager Nordics hos Spotify.

Bare søg på ”Netflix” på Spotify, og så finder du Netflix-hubben.

Annonce

Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2027

Digital transformation | København

Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 70+ leverandører og 120+ talere om AI, infrastruktur, data, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

22 & 23. september 2027 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Dansk AM Hub har pr. 1. november 2026 ansat Rasmus Pedersen som Chief Digital Officer. Rasmus skal især beskæftige sig med fokusudviddelse fra additive manufacturing til produktinnovation gennem AI, automatisering og andre nye teknologier. Rasmus er uddannet maskiningeniør med speciale i produktudvikling og med ph.d. i udvikling af modulære produktplatforme. Rasmus har tidligere beskæftiget sig med transformation og digitalisering i værdikæden fra produktudvikling til produktion. Nyt job

Rasmus Pedersen

Dansk AM Hub

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation, har pr. 1. september 2026 ansat Alfredo Paladino, 32 år,  som Account Manager for det danske marked. Han skal især beskæftige sig med salg af Iduras MitID- og signaturløsninger i Danmark. Han kommer fra en stilling som Head of Business Development hos Goodwings. Han er uddannet kandidat i e-business. Han har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Goodwings' kommercielle funktion og lede et internationalt BDR-team på 12 personer. Nyt job

Alfredo Paladino

Softwarevirksomheden Idura, som udvikler løsninger til digital identifikation og autentifikation,

Lars Erik Larsen, it-arkitekt hos Jyske Bank, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest – samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Lars Erik Larsen

Jyske Bank

Netip A/S har pr. 1. august 2026 ansat Ronni Randrup som Seniorkonsulent ved netIP's kontor i Aalborg. Han kommer fra en stilling som Operations Consultant hos Complea. Nyt job

Ronni Randrup

Netip A/S