Hackernes nye våben: Rammer flere platforme med samme kode

Det er hackernes nye våben, at de skriver malware og ransomware i en kode, der nemt kan konverteres til andre styresystemer. Med programmeringssproget Rust er det nemt at angribe både Windows- og Linux-systemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sikkerhedsfirmaet Kaspersky er kommet på sporet af en ny ransomware-gruppe, Luna, der anvender ransomware skrevet i programmeringssproget Rust.

Dette programmeringssprog giver de cyberkriminelle mulighed for nemt at overføre malware fra et operativsystem til et andet. Og netop cross-platform er ifølge Kaspersky en stærk trend inden for hacking i øjeblikket. Det er hackernes nye våben.

Med malware skrevet i Rust er det muligt for Luna-gruppen at sigte mod Windows, Linux og ESXi-systemer (VMware-kode) på én gang. Kaspersky vurderer i øvrigt, at Luna er en russisk gruppe.

Tendens det seneste år

Aktiviteterne fra Luna understreger den seneste tendens til ransomware på tværs af platforme, hvor sprog som Golang og Rust er blevet populære hos de ransomware-kriminelle. Tendensen har været stærk det seneste års tid, angiver Kaspersky.

"De tendenser, vi skitserede tidligere i år, ser ud til at vinde frem. Vi ser flere og flere kriminelle bander, der bruger multiplatformssprog til at skrive deres ransomware. Dette gør dem i stand til at implementere malware på en række forskellige operativsystemer. De øgede angreb på virtuelle ESXi-maskiner er alarmerende, og vi forventer, at flere og flere ransomware-grupper implementerer den samme strategi,” siger Jornt van der Wiel, sikkerhedsekspert hos Kaspersky, ifølge en meddelelse.

Det er især virksomheder, som udsættes for ransomware, men det kan også ramme private brugere. Potentielt kan den mere effektive måde at programmere malware på betyde, at it-infrastrukturen i flere virksomheder bliver ramt. For med Rust og lignende programmeringssprog er det billigere og hurtigere at konvertere eksisterende kode til nye platforme.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
    Sebastian Rübner-Petersen, 32 år, Juniorkonsulent hos Gammelbys, er pr. 1. september 2025 forfremmet til Kommunikationskonsulent. Han skal fremover især beskæftige sig med Projektledelse, kommunikationsstrategier og implementering af AI. Forfremmelse
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. oktober 2025 ansat Rasmus Stage Sørensen som Operations Director. Han kommer fra en stilling som Partner & Director, Delivery hos Impact Commerce. Han er uddannet kandidat it i communication and organization på Aarhus University. Han har tidligere beskæftiget sig med med at drive leveranceorganisationer. Nyt job

    Rasmus Stage Sørensen

    Norriq Danmark A/S

    EG Danmark A/S har pr. 1. december 2025 ansat Søren Jermiin Olesen som Senior Product Manager. Han skal især beskæftige sig med finans- og debitorstyring i det offentlige med ansvar for økonomistyringssystemet EG ØS Indsigt. Han kommer fra en stilling som Product Manager hos KMD A/S. Han er uddannet Cand. oecon. Han har tidligere beskæftiget sig med økonomi bl.a. i Aarhus Kommune og været med til at udvikle NemØkonom før og efter salget til KMD. Nyt job

    Søren Jermiin Olesen

    EG Danmark A/S