Hackernes nye våben: Rammer flere platforme med samme kode

Det er hackernes nye våben, at de skriver malware og ransomware i en kode, der nemt kan konverteres til andre styresystemer. Med programmeringssproget Rust er det nemt at angribe både Windows- og Linux-systemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sikkerhedsfirmaet Kaspersky er kommet på sporet af en ny ransomware-gruppe, Luna, der anvender ransomware skrevet i programmeringssproget Rust.

Dette programmeringssprog giver de cyberkriminelle mulighed for nemt at overføre malware fra et operativsystem til et andet. Og netop cross-platform er ifølge Kaspersky en stærk trend inden for hacking i øjeblikket. Det er hackernes nye våben.

Med malware skrevet i Rust er det muligt for Luna-gruppen at sigte mod Windows, Linux og ESXi-systemer (VMware-kode) på én gang. Kaspersky vurderer i øvrigt, at Luna er en russisk gruppe.

Tendens det seneste år

Aktiviteterne fra Luna understreger den seneste tendens til ransomware på tværs af platforme, hvor sprog som Golang og Rust er blevet populære hos de ransomware-kriminelle. Tendensen har været stærk det seneste års tid, angiver Kaspersky.

"De tendenser, vi skitserede tidligere i år, ser ud til at vinde frem. Vi ser flere og flere kriminelle bander, der bruger multiplatformssprog til at skrive deres ransomware. Dette gør dem i stand til at implementere malware på en række forskellige operativsystemer. De øgede angreb på virtuelle ESXi-maskiner er alarmerende, og vi forventer, at flere og flere ransomware-grupper implementerer den samme strategi,” siger Jornt van der Wiel, sikkerhedsekspert hos Kaspersky, ifølge en meddelelse.

Det er især virksomheder, som udsættes for ransomware, men det kan også ramme private brugere. Potentielt kan den mere effektive måde at programmere malware på betyde, at it-infrastrukturen i flere virksomheder bliver ramt. For med Rust og lignende programmeringssprog er det billigere og hurtigere at konvertere eksisterende kode til nye platforme.

Læses lige nu

    Event: Computerworld Cloud & AI Festival 2026

    Digital transformation | Ballerup

    Eksplosiv udvikling i cloud og AI kræver overblik og viden. Computerworld samler 3.000 it-professionelle, 60+ leverandører og 100+ talere om AI, infrastruktur, compliance og sikkerhed. To dage med viden og netværk. Tilmeld dig nu.

    16. & 17. september 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS

    55,7° North (a Beautiful Things company) har pr. 2. februar 2026 ansat Philip Jacobi Zahle, 53 år,  som Partner & CSMO. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for Salg, Marketing og Brandudvikling i Norden, som han tidligere har gjort med GoPro, Skullcandy og Insta360 m.fl. Han kommer fra en stilling som Marketing & Branding Manager hos Boston Group A/S. Han har tidligere beskæftiget sig med distribution og brand building gennem 26 år og er kendt fra mærker som GoPro, Skullcandy og Insta360. Nyt job

    Philip Jacobi Zahle

    55,7° North (a Beautiful Things company)

    Markus Dalsgaard Sisseck, Business Developer hos Martinsen Rådgivning & Revision, har pr. 21. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aalborg Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Markus Dalsgaard Sisseck

    Martinsen Rådgivning & Revision

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune