Hackernes nye våben: Rammer flere platforme med samme kode

Det er hackernes nye våben, at de skriver malware og ransomware i en kode, der nemt kan konverteres til andre styresystemer. Med programmeringssproget Rust er det nemt at angribe både Windows- og Linux-systemer.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Sikkerhedsfirmaet Kaspersky er kommet på sporet af en ny ransomware-gruppe, Luna, der anvender ransomware skrevet i programmeringssproget Rust.

Dette programmeringssprog giver de cyberkriminelle mulighed for nemt at overføre malware fra et operativsystem til et andet. Og netop cross-platform er ifølge Kaspersky en stærk trend inden for hacking i øjeblikket. Det er hackernes nye våben.

Med malware skrevet i Rust er det muligt for Luna-gruppen at sigte mod Windows, Linux og ESXi-systemer (VMware-kode) på én gang. Kaspersky vurderer i øvrigt, at Luna er en russisk gruppe.

Tendens det seneste år

Aktiviteterne fra Luna understreger den seneste tendens til ransomware på tværs af platforme, hvor sprog som Golang og Rust er blevet populære hos de ransomware-kriminelle. Tendensen har været stærk det seneste års tid, angiver Kaspersky.

"De tendenser, vi skitserede tidligere i år, ser ud til at vinde frem. Vi ser flere og flere kriminelle bander, der bruger multiplatformssprog til at skrive deres ransomware. Dette gør dem i stand til at implementere malware på en række forskellige operativsystemer. De øgede angreb på virtuelle ESXi-maskiner er alarmerende, og vi forventer, at flere og flere ransomware-grupper implementerer den samme strategi,” siger Jornt van der Wiel, sikkerhedsekspert hos Kaspersky, ifølge en meddelelse.

Det er især virksomheder, som udsættes for ransomware, men det kan også ramme private brugere. Potentielt kan den mere effektive måde at programmere malware på betyde, at it-infrastrukturen i flere virksomheder bliver ramt. For med Rust og lignende programmeringssprog er det billigere og hurtigere at konvertere eksisterende kode til nye platforme.

Læses lige nu

    Annonce

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Københavnsområdet

    Paychex Europe

    Seniorudvikler til Danløn

    Københavnsområdet

    Styrelsen for Danmarks Fængsler

    IT-driftskonsulent til Linux-baserede platforme

    Københavnsområdet

    Annonceindlæg fra SuperOffice

    Succesfuld AI-implementering kræver langt mere end teknologien

    Hvis offentlige organisationer skal lykkes med AI, skal de først have styr på adoption, datakvalitet og datasuverænitet.

    Navnenyt fra it-Danmark

    IFS Danmark A/S har pr. 1. september 2026 ansat Gustav Olsen som Business Development Representative. Gustav skal især beskæftige sig med forretningsudvikling & identificering af muligheder med fokus på AI, automatisering og optimering af forretningsprocesser. Gustav kommer fra en stilling som Business Development Specialist hos SAP Danmark A/S. Gustav er uddannet Cand.merc Sales Management. Gustav har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling og salgsstrategi inden for ERP-teknologi. Nyt job

    Gustav Olsen

    IFS Danmark A/S

    Netip A/S har pr. 1. september 2026 ansat Michelle Sørensen som Operation Coordinator ved netIP's kontor i Hernng. Hun kommer fra en stilling som Koordinator hos Norlys koncernen. Nyt job

    Michelle Sørensen

    Netip A/S

    Netip A/S har pr. 14. september 2026 ansat Andreas Thorø Møller som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Endpoint Consultant hos Fellowmind Denmark A/S. Han er uddannet Datatekniker. Nyt job
    Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

    Emil Kristoffersen

    Netip A/S