Oplad elbilen på ti minutter: Lynhurtig 600 kW-opladning klar

Den nye Supercharger 2.0-teknologi fra kinesiske Viridi fylder strøm på bilen ved 600 kW. Det giver 300 kilometer på fem minutter, hvis bilen kan håndtere det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er flere måder at komme omkring det rækkeviddeproblem, der fortsat hæmmer elbilerne. Større batterier er én måde, men mere effektivt, bæredygtigt og økonomivenligt er det at oplade hurtigere. Hvis man kan oplade bilen på ti minutter gør det ikke så meget, hvis rækkevidden "kun" er 400-500 kilometer.

Det bliver snart muligt. Viridi E-mobility Technology, der ejes af kinesiske Geely, har præsenteret en ny Supercharger 2.0-teknologi, som er i stand til at oplade elbiler ved 600 kW. Det skriver sitet iNPUT.dk.

Med så kraftfuld opladning, skal der være strøm nok til 300 kilometer på kun 5 minutter.

De fleste nuværende elbilsmodeller har rækkevidde på 400-500 kilometer og hvis vi tager med i beregningen at den den sidste del af opladningen sker lidt langsommere, vil en fuld opladning for en gennemsnitsbil formentlig tage cirka ti minutter.

Måske på vej til Volvo og Polestar

Den hurtige opladning skal være mulig på CATL’s nye Qilin 3.0-batteri og for at håndtere den enorme varme der genereres, har Viridi udviklet en ny form for væskekøling til standerne.

I første omgang vil det blive biler fra brandet Zeekr, der vil kunne udnytte den hurtige opladning. Bilmærket ejes af Geely, som også har Volvo og Polestar i folden. Der vil derfor være en realistisk mulighed for at teknologien også finder vej til disse brands.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Sikkerhed | København S

Roundtable: Sådan forbereder du virksomheden på næste trusselsbillede

Verden er i opbrud. Voldsomme geopolitiske forandringer, fortsat krig i Europa og konstante cyberangreb stiller helt nye krav til danske virksomheder. Trusselsbilledet ændrer sig fra uge til uge - og det kræver både politisk forståelse,...

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

netIP har pr. 20. januar 2026 ansat Mikkel Lykke Petersen som Datateknikerelev ved netIP Thisted/Aalborg. Han er uddannet håndværker og har arbejdet som både montør, mekaniker, tømrer og tagdækker. Nyt job
Idura har pr. 1. januar 2026 ansat Martin Ingolf Broberg, 43 år,  som webmaster. Han skal især beskæftige sig med at få idura.eu til at spille på alle digitale tangenter og sikre, at siden genererer nye leads. Han kommer fra en stilling som team lead hos Danmarks Radio. Han har tidligere beskæftiget sig med blandt andet at stifte og lede et analyseteam i DR med fokus på web og lyd. Nyt job
Sourcing IT har pr. 2. februar 2026 ansat Susanne Sønderskov som Salgsdirektør. Hun skal især beskæftige sig med at styrke Sourcing IT’s kommercielle fundament, skalere salgsindsatsen og øge tilstedeværelsen bl.a. hos jyske kunder. Hun kommer fra en stilling som Salgsdirektør hos Right People Group ApS. Hun har tidligere beskæftiget sig med salgsledelse inden for IT-freelanceleverancer og komplekse kundeaftaler, både privat og offentligt. Nyt job

Susanne Sønderskov

Sourcing IT

Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job