Oplad elbilen på ti minutter: Lynhurtig 600 kW-opladning klar

Den nye Supercharger 2.0-teknologi fra kinesiske Viridi fylder strøm på bilen ved 600 kW. Det giver 300 kilometer på fem minutter, hvis bilen kan håndtere det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er flere måder at komme omkring det rækkeviddeproblem, der fortsat hæmmer elbilerne. Større batterier er én måde, men mere effektivt, bæredygtigt og økonomivenligt er det at oplade hurtigere. Hvis man kan oplade bilen på ti minutter gør det ikke så meget, hvis rækkevidden "kun" er 400-500 kilometer.

Det bliver snart muligt. Viridi E-mobility Technology, der ejes af kinesiske Geely, har præsenteret en ny Supercharger 2.0-teknologi, som er i stand til at oplade elbiler ved 600 kW. Det skriver sitet iNPUT.dk.

Med så kraftfuld opladning, skal der være strøm nok til 300 kilometer på kun 5 minutter.

De fleste nuværende elbilsmodeller har rækkevidde på 400-500 kilometer og hvis vi tager med i beregningen at den den sidste del af opladningen sker lidt langsommere, vil en fuld opladning for en gennemsnitsbil formentlig tage cirka ti minutter.

Måske på vej til Volvo og Polestar

Den hurtige opladning skal være mulig på CATL’s nye Qilin 3.0-batteri og for at håndtere den enorme varme der genereres, har Viridi udviklet en ny form for væskekøling til standerne.

I første omgang vil det blive biler fra brandet Zeekr, der vil kunne udnytte den hurtige opladning. Bilmærket ejes af Geely, som også har Volvo og Polestar i folden. Der vil derfor være en realistisk mulighed for at teknologien også finder vej til disse brands.

Annonce

Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

Cyberdivisionen søger en IT-supporterelev til Lokal IT på Flyvestation Karup

Midtjylland

Jyske Bank

AI-udvikler

Midtjylland

Politiets Efterretningstjeneste

Teamleder til Center for CNE-operationer

Københavnsområdet

Navnenyt fra it-Danmark

Arctic Wolfs Network har pr. 1. september 2026 ansat Victor Dohlmann som Sales Director for Nordics. Nyt job

Victor Dohlmann

Arctic Wolfs Network

Martin Grooss Carpentier, Software Architect hos Kamstrup, har pr. 29. juni 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i softwarekonstruktion på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
EG Danmark A/S har pr. 17. august 2026 ansat Michael Banegas Madsen, 32 år,  som Senior Account Executive. Han skal især beskæftige sig med Ansvar for nysalg og vækst af eksisterende kunder, samt opbygning af kunderelationer på tværs af Jylland og Fyn. Han kommer fra en stilling som Senior Talent Attraction Specialist hos Danske Commodities A/S. Han er uddannet Kandidat i Corporate Communication fra Aarhus BSS. Han har tidligere beskæftiget sig med 6 års erfaring med rekruttering af tech-profiler i bl.a. Danske Commodities. Nyt job

Michael Banegas Madsen

EG Danmark A/S

Netip A/S har pr. 11. august 2026 ansat Emil Kristoffersen som IT-Supporterelev ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet Fisker, - Emil har dermed valgt et karriereskifte. Nyt job

Emil Kristoffersen

Netip A/S