Oplad elbilen på ti minutter: Lynhurtig 600 kW-opladning klar

Den nye Supercharger 2.0-teknologi fra kinesiske Viridi fylder strøm på bilen ved 600 kW. Det giver 300 kilometer på fem minutter, hvis bilen kan håndtere det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er flere måder at komme omkring det rækkeviddeproblem, der fortsat hæmmer elbilerne. Større batterier er én måde, men mere effektivt, bæredygtigt og økonomivenligt er det at oplade hurtigere. Hvis man kan oplade bilen på ti minutter gør det ikke så meget, hvis rækkevidden "kun" er 400-500 kilometer.

Det bliver snart muligt. Viridi E-mobility Technology, der ejes af kinesiske Geely, har præsenteret en ny Supercharger 2.0-teknologi, som er i stand til at oplade elbiler ved 600 kW. Det skriver sitet iNPUT.dk.

Med så kraftfuld opladning, skal der være strøm nok til 300 kilometer på kun 5 minutter.

De fleste nuværende elbilsmodeller har rækkevidde på 400-500 kilometer og hvis vi tager med i beregningen at den den sidste del af opladningen sker lidt langsommere, vil en fuld opladning for en gennemsnitsbil formentlig tage cirka ti minutter.

Måske på vej til Volvo og Polestar

Den hurtige opladning skal være mulig på CATL’s nye Qilin 3.0-batteri og for at håndtere den enorme varme der genereres, har Viridi udviklet en ny form for væskekøling til standerne.

I første omgang vil det blive biler fra brandet Zeekr, der vil kunne udnytte den hurtige opladning. Bilmærket ejes af Geely, som også har Volvo og Polestar i folden. Der vil derfor være en realistisk mulighed for at teknologien også finder vej til disse brands.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

Digital transformation | Online

Copilot i praksis: Sådan får du mest ud af AI

Få inspiration til at implementere, anvende og udnytte Copilot optimalt og forsvarligt.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job
Christian Pedersen,  emagine Consulting A/S, er pr. 1. februar 2026 udnævnt som Chief AI Officer. Han beskæftiger sig med opkvalificere emagines ansatte, udvikle interne AI-værktøjer og levere AI-projekter for kunderne. Som leder af et nye AI-team skal han også udvikle og lancere AI-produkter til markedet. Udnævnelse

Christian Pedersen

emagine Consulting A/S

netIP har pr. 1. januar 2026 ansat Michael Kjøgx som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Konsulent hos Blue Byte og før da ATEA og XPconsult. Nyt job