Oplad elbilen på ti minutter: Lynhurtig 600 kW-opladning klar

Den nye Supercharger 2.0-teknologi fra kinesiske Viridi fylder strøm på bilen ved 600 kW. Det giver 300 kilometer på fem minutter, hvis bilen kan håndtere det.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Der er flere måder at komme omkring det rækkeviddeproblem, der fortsat hæmmer elbilerne. Større batterier er én måde, men mere effektivt, bæredygtigt og økonomivenligt er det at oplade hurtigere. Hvis man kan oplade bilen på ti minutter gør det ikke så meget, hvis rækkevidden "kun" er 400-500 kilometer.

Det bliver snart muligt. Viridi E-mobility Technology, der ejes af kinesiske Geely, har præsenteret en ny Supercharger 2.0-teknologi, som er i stand til at oplade elbiler ved 600 kW. Det skriver sitet iNPUT.dk.

Med så kraftfuld opladning, skal der være strøm nok til 300 kilometer på kun 5 minutter.

De fleste nuværende elbilsmodeller har rækkevidde på 400-500 kilometer og hvis vi tager med i beregningen at den den sidste del af opladningen sker lidt langsommere, vil en fuld opladning for en gennemsnitsbil formentlig tage cirka ti minutter.

Måske på vej til Volvo og Polestar

Den hurtige opladning skal være mulig på CATL’s nye Qilin 3.0-batteri og for at håndtere den enorme varme der genereres, har Viridi udviklet en ny form for væskekøling til standerne.

I første omgang vil det blive biler fra brandet Zeekr, der vil kunne udnytte den hurtige opladning. Bilmærket ejes af Geely, som også har Volvo og Polestar i folden. Der vil derfor være en realistisk mulighed for at teknologien også finder vej til disse brands.

Annonceindlæg fra DE-CIX

Edge computing: behandling ved kilden

Edge computing revolutionerer den måde, data behandles på, ved at bringe kapacitet og ydeevne tættere på dér, hvor der er behov for det.

Navnenyt fra it-Danmark

Danske Spil har pr. 1. oktober 2025 ansat Jesper Krogh Heitmann som Brand Manager for Oddset. Han skal især beskæftige sig med at udvikle og drive brandets strategi og sikre en rød tråd på tværs af alle platforme og aktiviteter. Han kommer fra en stilling som Marketing & Communications Manager hos Intellishore. Nyt job

Jesper Krogh Heitmann

Danske Spil

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

Signifly har pr. 1. august 2025 ansat Anders Kirk Madsen som Tech Lead. Anders skal især beskæftige sig med at hjælpe Signiflys offentlige og private kunder med at styrke forretningen gennem teknisk solide løsninger. Anders kommer fra en stilling som Business Architect hos SOS International. Nyt job