Lav selv vinylplader med billig minifabrik

Teenage Engineering PO-80 Record Factory lader dig skære og afspille dine egne vinylplader.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du typen der sværger til musik på vinyl, kan du glæde dig over at du nu kan få hvilken som helst musik - faktisk hvilken som helst lyd i det hele taget - over på de sorte skiver.

Teenage Engineering, som er kendt for at skabe produkter i grænselandet mellem musikinstrumenter og legetøj, er klar med en vinylfabrik i minformat.

Ultra-analog lo-fi-lyd

PO-80 Record Factory er skabt i samarbejde med den japanske kunstner, designer og musiker Yuri Suzuki.

Den kompakte maskine skærer 5″ plader med hvad der beskrives som "ultra-analog lo-fi-lyd”.

Lyden er begrænset til mono og der er plads til cirka fire minutters musik på en side ved 33 rpm og tre minutter ved 45 rpm. En medfølgende adapter gør det muligt at anvende 7" plader, der giver lidt mere spilletid.

Der medfølger seks blanke 5" skiver, et USB-kabel til strøm og en 3.5 mm ledning.

Teenage Engineering PO-80 Record Factory kan købes nu for 149 dollars, hvilket kan omregnes til 1.126 danske kroner.

Læses lige nu

    LINK Mobility

    Support Specialist

    Københavnsområdet

    Politiets Efterretningstjeneste

    Erfaren softwareudvikler i Center for CNE-Operationer

    Københavnsområdet

    European Stonecraft

    Intern Navision/BC Supporter

    Midtjylland

    Event: Cyber Security Festival 2026

    Sikkerhed | København

    Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

    18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

    Navnenyt fra it-Danmark

    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Jeppe Spanggaard, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med Digitalisering med Microsoft-platformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Nyt job

    Jeppe Spanggaard

    Pinksky ApS

    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

    Jonas Kyhnau

    Pentos