Lav selv vinylplader med billig minifabrik

Teenage Engineering PO-80 Record Factory lader dig skære og afspille dine egne vinylplader.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Rasmus Elm Rasmussen, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Er du typen der sværger til musik på vinyl, kan du glæde dig over at du nu kan få hvilken som helst musik - faktisk hvilken som helst lyd i det hele taget - over på de sorte skiver.

Teenage Engineering, som er kendt for at skabe produkter i grænselandet mellem musikinstrumenter og legetøj, er klar med en vinylfabrik i minformat.

Ultra-analog lo-fi-lyd

PO-80 Record Factory er skabt i samarbejde med den japanske kunstner, designer og musiker Yuri Suzuki.

Den kompakte maskine skærer 5″ plader med hvad der beskrives som "ultra-analog lo-fi-lyd”.

Lyden er begrænset til mono og der er plads til cirka fire minutters musik på en side ved 33 rpm og tre minutter ved 45 rpm. En medfølgende adapter gør det muligt at anvende 7" plader, der giver lidt mere spilletid.

Der medfølger seks blanke 5" skiver, et USB-kabel til strøm og en 3.5 mm ledning.

Teenage Engineering PO-80 Record Factory kan købes nu for 149 dollars, hvilket kan omregnes til 1.126 danske kroner.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job
    Pinksky ApS har pr. 1. maj 2026 ansat Dan Toft, 29 år,  som Rådgivende konsulent, Partner. Han skal især beskæftige sig med digitalisering med Microsoftplatformen. Han kommer fra en stilling som Microsoft 365 & SharePoint Specialist hos Evobis ApS. Han er uddannet datamatiker. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365 og SharePoint udvikling. Nyt job

    Dan Toft

    Pinksky ApS

    TDC Erhverv har pr. 1. maj 2026 ansat Peter Bjerregaard Harden som Senior Vice President (SVP), Enterprise Sales. Peter skal især beskæftige sig med at drive transformationen mod at blive en førende, kundecentreret partner inden for Cloud, Cyber og integrerede ICT-løsninger. Peter kommer fra en stilling som Country Manager hos Google Cloud Danmark. Peter er uddannet Cand. Merc (AU), HD, Organisation og Ledelse (CBS), Bestyrelsesuddannelse (CBS). Peter har tidligere beskæftiget sig med at opbygge Google Cloud i Danmark samt roller hos Microsoft, Salesforce og i management consulting. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S