Mål luftkvaliteten på kontoret – er CO2-niveauet for højt?

Når CO2-niveuaet er højt i et lokale, føles luften tæt. Nu har Netatmo opgraderet sin luftkvalitetsmåler til en Pro-version, der kan anvendes i store lokaler. Den måler også temperatur, luftfugtighed og støj.

Artikel top billede

(Foto: Computerworld)

Af Aksel Brinck, Alt om Data

Denne artikel er oprindeligt bragt på Alt om Data. Computerworld overtog i november 2022 Alt om Data. Du kan læse mere om overtagelsen her.

Du kender det helt sikkert. Du befinder dig i et lokale, hvor luften føles tung og tæt. Efter et stykke tid bliver du døsig og træt i hovedet. Årsagen er næsten altid, at CO2-indholdet i luften er for højt. Nu har Netatmo videreudviklet sin luftkvalitstsmåler, så den også kan bruges i store lokaler som skoler, offentlige institutioner og kontorer.

Pro-versionen måler ikke kun luftens CO2-indhold, men også andre data, som betyder noget for ens oplevelse af velvære: temperatur, luftfugtighed og støjniveau.

Pro-versionen visualiserer CO2-niveauet i realtid ved at lyse grøn, gul eller rød, hvis niveauet overstiger 1200 ppm. Det giver elever, lærere eller medarbejdere mulighed for at reagere i tilfælde af en høj CO2-koncentration.

Hver luftkvalitetsmåler har desuden en særegen QR-kode, der for eksempel kan sættes op ved indgangen til det pågældende lokale. Hermed kan alle med en mobiltelefon få mulighed for at holde øje med den nøjagtige data, som luftkvalitetsmåleren genererer – lige meget hvor man befinder sig.

Adgang til onlineoversigt

Derudover kan brugerne få adgang til en onlineoversigt, hvor de kan finde målingerne fra alle Netatmo-målere, der er koblet til i den pågældende bygning. Den giver et overblik over luftkvaliteten i realtid, men også mulighed for at oprette alarmer eller generere ugentlige eller månedlige rapporter, så brugerne kan få indsigt i, om bygningens gennemsnitstemperatur er for høj, om en radiator kører på højtryk, eller om et vindue står åbent i et lokale, så man kan foretage justeringer og dermed spare på energiforbruget, forklarer Netatmo.

Pro-versionen af den smarte indendørs luftkvalitetsmåler har et vægbeslag, så enheden nemt kan monteres.

Netatmo oplyser, at Pro Smart Indendørs Luftkvalitetsmåler bliver tilgængelig senere på året. Der oplyses endnu ingen pris.

Annonceindlæg fra Barco

Hvorfor enkelhed er den stille drivkraft bag succes på hybride arbejdspladser

Hvordan usynlig teknologi forvandler sikkert hybridarbejde til en daglig virkelighed

Navnenyt fra it-Danmark

Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

Daniel Eriksson

Sharp Consumer Electronics

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Pinksky har pr. 1. maj 2026 ansat Alexander Skou Henkel, 39 år,  som Rådgivende konsulent. Han skal især beskæftige sig med optimering af forretningsprocesser i Microsoft platformen. Han kommer fra en stilling som IT forretningskonsulent hos Evobis ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med forretningsudvikling i Microsoft platformen. Nyt job