Direktør for Sundhedsplatformen i Norge stopper efter kaotisk implementering og massiv kritik

I kølvandet på en periode med kaos, forsinkelser og massiv kritik fratræder direktøren for norske Sundhedsplatform, som bygger på det samme it-system fra amerikanske Epic som det danske.

Artikel top billede

(Foto: Photo by unsplash)

En problematisk implementering af den norske version af Sundhedsplatformen får nu konsekvenser for ledelsen af projektet.

Den norske Helseplattform bygger ligesom den danske Sundhedsplatform på et system udviklet af amerikanske Epic, og implementering i Norge har været ramt af både forsinkelser og massiv kritik fra sundhedspersonalet.

Og ifølge den norske avis Adresseavisen blev det torsdag meddelt, at direktøren for Helseplattformen Torbjørg Vanvik nu fratræder sin stillinger.

”Vi står i en krævende situation, hvor tilliden til Sundhedsplatformen er svækket,” sagde administrerende direktør Stig Slørdahl for Helse Midt-Norge ifølge Adresseavisen i forbindelse med et bestyrelsesmøde torsdag.

Ansatte i fakkeloptog

St. Olavs Hospital i Norges tredje største by Trondheim tog i november platformen i brug som det første hospital i Norge, og det har skabt, hvad der i norske medier er blevet beskrevet som kaotiske tilstande.

Før jul gik hundredvis af ansatte i fakkeloptog, hvor de krævede platformen skrottet, den norske tv-station NRK har berettet om, at det nye it-system har ført til længere ventelister, fejludskrivning af medicin og en langt dyrere drift.

“Vi har oplevet, at patienter får medicin, som de ikke skulle have. Der står, at det er ordineret, men ingen ved hvorfor, mens medicin, som vi har ordineret, ikke er synlig for vores sygeplejere, som derfor ikke ved, at patienten skal have dem,” har Monica Engstrøm, tillidsrepræsentant ved kirurgisk afdeling på St. Olavs Hospital, tidligere sagt til NRK.

Problemerne med implementeringen af Helseplattformen vækker mindelser om de problemer, som der har været med Sundhedplatformen i Danmark, hvor den blevet kritiseret af Rigsrevisionen.

Som Computerworld tidligere har kunne fortælle har finske udgave af det samme system, Apotti, også været udsat for hård.

Læses lige nu

    Navnenyt fra it-Danmark

    SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

    Plamena Cherneva

    SAP SuccessFactors Partner Pentos

    Immeo har pr. 16. marts 2026 ansat Honey Arora som Senior Manager. Han kommer fra en stilling som Data Product Owner hos Centrica Energy. Nyt job

    Honey Arora

    Immeo

    Lauren De Ventura,  emagine Expertise A/S, er pr. 1. juli 2026 udnævnt som Chief People Officer, fast del af den globale ledelse og bestyrelsesmedlem. Hun er uddannet HR-ledelse på tværs af konsulent-, staffing- og IT-branchen. Hun beskæftiger sig med skabe rammerne for emagine som et sted, hvor IT-talenter kan opbygge meningsfulde karrierer. Udnævnelse

    Lauren De Ventura

    emagine Expertise A/S