Diversitet bliver endnu vigtigere, når generativ AI buldrer frem

Klumme: Når vi fremover vil innovere med AI og teknologi, der rækker langt ind i vores hverdag og hjem, så skal teams bag selvfølgelig afspejle, at 50 procent af befolkningen er kvinder. Hvis ikke, risikerer vi at indarbejde bias, der ikke er til kvinders fordel.

Artikel top billede

(Foto: © Mike Ngo Photography. All Rights Reserved.)

Denne klumme er et debatindlæg og er alene udtryk for forfatterens synspunkter.

Sommeren nærmer sig.

Inden længe går de ældste elever i folkeskolen og på ungdomsuddannelserne ind i eksamensperioden, og dernæst skal de til at vælge det næste trin i deres uddannelse.

Der har været stort fokus på, at vi mangler unge i de klassiske håndværksfag – men mindre på, at vi samtidig mangler hænder i it-branchen.

Det har flere årsager, men er desværre også fordi kvinderne stadig fravælger de tekniske discipliner.

Nærværende medie kunne for nylig rapportere, at det fortsat halter gevaldig med fremskridt, når det gælder en bedre kønsdiversitet i it-branchen til trods for mange hensigtserklæringer og tiltag.

I Danmark er der kun knap 20 procent kvinder inden for de såkaldt ‘hårde’ tekniske uddannelser og frafaldet er stort undervejs.

Vi valgte heller ikke selv den slagne vej til it-branchen, men er henholdsvis cand.mag. i litteraturvidenskab (Pernille) og oprindeligt uddannet inden for kommunikation (Barbara).

Heldigvis fandt vi en begge en karrierevej i it alligevel. Men mange unge kvinder når måske ikke at opdage, hvad de går glip af.

Vi kan begge skrive under på, hvor vigtigt det er at have personer, man kan spejle sig i, når man skal gøre karriere: Rollemodeller, der kan synliggøre mulighederne.

Der har køn også en betydning. Det er også vigtigt, at branchen selv tydeliggør, at de tekniske uddannelser ikke er den eneste vej ind.

Vi kan være stolte af Vestager

EU’s konkurrencekommissær Margrethe Vestager er af TIME Magazine blevet udpeget til at være en af 2023's 100 mest indflydelsesrige mennesker i verden.

Der er ingen tvivl om, at hun om nogen er med til at forme vilkårene for teknologiudvikling og -udbredelse i disse år, selv om hendes baggrund ikke er i it.

Vi kan virkelig være stolte af hendes bidrag og engagement, som også synliggør en anden vigtig dimension i debatten: Det vigtige i at få mangfoldige blikke og baggrunde ind i innovations-rummene.

De startups, som i de sidste mange år har været med til at forme vores samfunds digitale rum, har traditionelt været startet af unge mænd, typisk start-finansieret af lidt ældre mænd og har dernæst gået deres sejrsgang i de brede befolkninger under navne som Facebook, Instagram, Twitter og TikTok, hjulpet af ganske få restriktioner og en forretningsmodel baseret på det vi nu kalder opmærksomhedsøkonomien.

Lovgivningen og den brede debat har haltet efter, men vi taler nu langt mere om påvirkningen af vores børn og unge af den massive brug af de digitale platforme, samt risici for misinformation, diskrimination og skævvridning af fakta.

Generativ AI er på alles læber

Lige nu er det den såkaldt generative AI, der er på alles læber, og vi er helt enige i at udviklingen har et enormt positivt potentiale.

Men den rummer også rig mulighed for at reproducere de skævvridninger, vi har slæbt rundt på i generationer, inklusive dem, der handler om køn.

Forskellige forsøg har allerede demonstreret, at teknologier som ChatGPT risikerer at reproducere mange traditionelle kønsstereotyper, hvis man eksempelvis spørger, hvilke faggrupper en kvinde med fordel kan søge ind i.

Svarene kredser om de klassiske omsorgsfag, mens mænd bliver anbefalet karrierer inden for eksempelvis ingeniørfaget.

Også derfor er det enormt vigtigt, at der er mangfoldig repræsentation rundt om beslutningsbordet, når generativ AI uden tvivl bliver integrereret i forretningsgange.

Samtidig er det igen og igen bevist, at når der er mere diversitet i teams, inklusive flere kvinder, så opnår virksomheder bedre resultater. Både økonomisk, på bundlinjen, men også i innovationssammenhæng.

For når vi fremover vil innovere med AI og teknologi, der rækker langt ind i vores hverdag og hjem, så skal teams bag selvfølgelig afspejle at 50 procent af befolkningen er kvinder. Hvis ikke, risikerer vi at indarbejde bias, der ikke er til kvinders fordel.

Diversitet, tak

Så vi krydser sådan fingre for, at nogle af de unge kvinder og folk med en atypisk baggrund tør binde an med en teknisk uddannelse – eller har blik for, at deres kompetencer kan bruges i it-branchen.

Det samme skal branchens rekrutteringsansvarlige naturligvis have, og på ledelsesniveau skal man turde gøre op med den gængse forestilling om, hvem der passer ind i virksomheden – og have blik for hvordan man fastholder dem, der ikke ligner flertallet.

En af måderne er at skabe synlighed for både de studerende og de allerede ansatte om de ret mange tiltag, som i disse år er stablet på benene for at skabe de muligheder for spejling og identifikation, som vi lidt ældre nogle gange har manglet på vej mod de gode karrierer, vi nu har etableret inden for faget.

Her er et lille udpluk af dem, og det vil være på sin plads at varedeklarere, at vi selv er aktive deltagere. Vi tror på, at synlighed gør en forskel.

  • Women in AI Denmark er stiftet i begyndelsen af året som del af det internationale Women in AI. Her kan kvinder møde andre kvinder med karrierer inden for faget og dele viden og erfaringer om både tekniske og almene emner inden for AI.

  • Women in Tech Denmark arbejder for at skabe interesse blandt kvinder både for iværksætteri og karrierer i tech-industrien og står blandt andet bag initiativet Female founders.

  • dk og Diverseeksperter.dk (sidstnævnte lanceres her i foråret) er et tiltag, der sætter fokus på synlighed og repræsentation, også i medierne. Her er det alt for sjældent at støde på kvindelige eksperter også inden for de tekniske fag – på siden vil journalister og andre få mulighed for at udvide deres kildenetværk, når der skal interviewes.

  • IT-Branchens mentor-ordning for kvinder som har fokus på at hjælpe kvinder skabe en karriere i IT.

Der findes langt flere tiltag end disse.

For selv om det går for langsomt med at ændre kønssammensætningen i branchen, så tror vi begge på at det går fremad.

Det kræver vedholdenhed og engagement – men det nytter og er nødvendigt, når vi sammen skal skabe teknologiske løsninger til gavn og glæde for alle slags mennesker i samfundet.

Klummer er læsernes platform på Computerworld til at fortælle de bedste historier, og samtidig er det vores meget populære og meget læste forum for videndeling.

Har du en god historie, eller har du specialviden, som du synes trænger til at blive delt?

Læs vores klumme-guidelines og send os din tekst, så kontakter vi dig - måske bliver du en del af vores hurtigt voksende korps af klummeskribenter.

Læses lige nu

    SOS International

    Fagligt ambitiøs Scrum Master

    Midtjylland

    BEC Financial Technologies

    Java software engineer (regular)

    Region Sjælland

    SOS International

    Cisco Call Manager Specialist

    Midtjylland

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mark Michaelsen, teknisk systemejer og projektleder hos Aarhus Kommune, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Mark Michaelsen

    Aarhus Kommune

    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 1. februar 2026 ansat Thomas Bjørn Nielsen som E-Commerce Manager. Han skal især beskæftige sig med at optimere og vækste virksomhedens digitale platforme yderligere. Han kommer fra en stilling som Operations Project Manager hos Tiger Media. Han er uddannet fra Aalborg Universitet og har en MSc. i International Virksomhedsøkonomi. Nyt job

    Thomas Bjørn Nielsen

    Renewtech ApS