Nye versioner af Zonealarm

Der er annonceret nye versioner af de personlige firewalls, Zonealarm Pro og den gratis Zonealarm.

indhold

Zonelabs har annonceret version 3.0 af de personlige firewalls Zonealarm og Zonealarm Pro. Zonelabs oplyser, at der er over 15 millioner personer, der benytter firmaets produkter til sikring af pc'er med internetforbindelse. Både Zonealarm 3.0 og Zonealarm Pro 3.0 er forbedret med henblik på brugervenlighed og bedre sikkerhed.

Zonealarm Pro 3.0 har også funktioner, der kan sikre personlige informationer, når brugeren er online. Dette indebærer blandt andet kontrol af cookies, blokering af reklamer og bedre understøttelse af lokale og trådløse netværk. Derudover har Zonealarm Pro 3.0 bedre understøttelse af flere protokoller, blandt andet VPN-protokollen.

De nye versioner vil komme på markedet i løbet af efteråret og vil understøtte alle versioner af Windows, inklusive det nye styresystem Windows XP. Zonealarm til private brugere vil fortsat være gratis, mens prisen på Zonealarm Pro først vil blive angivet, når produktet kommer på markedet.

Læses lige nu

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Netværksarkitekt til Forsvarets Cyberdivision i Hvidovre eller Karup

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Københavnsområdet

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    IT-Sikkerhedsrådgiver til Cyberdivisionen i Hvidovre

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Erfaren Linux Operations Engineer

    Midtjylland

    Annonceindlæg fra Cornerstones

    Hvorfor tøver virksomheder, når teknologien er klar, og gevinsterne er tydelige?

    Mange virksomheder sidder fast i et forældet ERP-system, selvom det begrænser dem langt mere, end de ofte vil erkende.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Immeo har pr. 1. februar 2026 ansat Claes Justesen som Principal. Han kommer fra en stilling som Director hos Valtech. Nyt job
    Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Jouni Salo som Account Manager for Sverige. Han skal især beskæftige sig med med at styrke Renewtechs nordiske tilstedeværelse med fokus primært på det svenske marked. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos GoGift. Han har tidligere beskæftiget sig med udvikling af salgsaktiviter og kunderelationer på tværs af flere markeder. Nyt job

    Jouni Salo

    Renewtech ApS

    Thomas Nakai, Product Owner hos Carlsberg, har pr. 27. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Thomas Nakai

    Carlsberg