Ledelsen overtager halvdelen af DMsave

IBM udskiller det overskudsgivende backup-selskab DMsave som et separat firma. Medstiftere af det profitable backup-firma får 50 procents ejerskab. For blot fire år siden stod de på fallittens rand.

Et ganske usædvanligt træk fra IBM?s side repræsenterer en ny begyndelse for et sandt erhvervseventyr.

IBM udskiller det overskudsgivende backup-selskab DMsave som et separat firma, men beholder kun 50 procent af ejerskabet.

Ledelsen af DMsave får de resterende 50 procent. Uden at betale en krone.

Forklaringen på IBM's enestående gavmildhed ligger i fortiden. DMsave, der er Danmarks mest succesfulde inden for fjern-backup via internettet, blev en realitet i december 2004, da købet af Mærsk Data og dermed også af driftscentralen DMdata faldt på plads.

Sikkerhedselskabet blev etableret som en del af DMdata i starten af 2002.

? Mærsk Data lovede os medejerskab, forklarer en af initiativtagerne til DMsave Michael Mark. Han er administrerende direktør for det nye DMsave.

? Forudsætningen var blot, at vi skulle nå nogle mål, der gjorde, at vi ikke havde ligget nogen til last. De mål opnåede vi allerede ved udgangen af 2004, tilføjer Michael Mark.

Omsætningen for det purunge selskab blev på omkring 52 millioner kroner, og overskuddet lød på hele 11,5 millioner.

Daglig backup af 2.600 servere

Sven Kolstrup, der står i spidsen for IBM Global Services, og som er bestyrelsesformand for det nye DMsave, tager tabet med oprejst pande.

? Og det skal ikke hindre os i at få det bedst mulige ud af det, siger Kolstrup, der fortæller om eksportovervejelser for det lille selskab.

DMsave har 250 kunder, heriblandt Oticon, BRF, Skejby Sygehus og flere kommuner. Dagligt tages backup af mere end 2.600 servere. Selve driftsopgaven outsources til IBM.

? Vi beslaglægger 250 terabyte lager, så det er ikke nogen bolsjebutik, forklarer Michael Mark.

Fremtiden så ellers sort ud for ham for blot fire år siden. Sammen med blandt andre Poul Bærentsen, der nu er direktør i det nye DMsave, havde han puklet i årevis for at få et af de allerførste fjern-backup selskaber, århusianske Wisehouse, på benene.

I sommeren 2001 stod de med kniven på struben. Selskabet var i likviditetskrise. Ambitionerne havde fået vokseværk, og udefrakommende investorer pressede på for at få kontrollen. Trods blåstempling af vækstplaner og garantier for driftskapital var det investorernes betingelse for at redde selskabet.

? Poul og jeg skulle skaffe fem millioner kroner, og vi tog en vild chance. Satte os i bilen og kørte fra Århus til København om natten. Næste morgen gik vi til Esplanaden, hvor vi forsøgte at få Mærsk McKinney Møller i tale, fortæller Michael Mark.

Foden under eget bord

Det lykkedes ikke, men hjælp fik de. Ikke de fem millioner, men aftalen, der førte til DMsave. A.P. Møller-koncernen udviste endnu en gang rettidig omhu.

Og hvad med Wisehouse? It-sikkerhedsselskabet Eurotrust, som investorerne havde presset på for at få ind som medejere, overtog selskabet, der dog aldrig blev en god forretning. Den er siden overdraget til Munk IT mod provision af fremtidige indtægter.

Michael Mark og Poul Bærentsen har igen fået foden under eget bord. Halvdelen af de omkring 30 ansatte i DMsave forbliver dog i IBM. Det er dem, der arbejder med sikring mod, at virksomheder lider tab ved driftsstop for vigtige it-systemer.

? Men hvad vi får med, tæller for broderparten af omsætningen, siger Michael Mark.

Denne artikel stammer fra fredagens udgave af avisen Computerworld

Event: Årets CIO 2026

Andre events | Kongens Lyngby

Vi samler Danmarks stærkeste digitale ledere til en dag med viden og visioner. Årets CIO 2026 fejrer 21 års jubilæum, og NEXT CIO sætter spotlight på næste generation. Deltag og bliv inspireret til at forme fremtidens strategi og eksekvering.

4 juni 2026 | Gratis deltagelse

Politiets Efterretningstjeneste

CNE-specialist til PET`s indhentningsafdeling

Københavnsområdet

Danoffice IT

Infrastructure Specialist

Midtjylland

Netcompany A/S

IT Consultant

Midtjylland

Navnenyt fra it-Danmark

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

SAP SuccessFactors Partner Pentos har pr. 1. marts 2026 ansat Plamena Cherneva som Seniorkonsulent indenfor SuccessFactors HCM. Hun skal især beskæftige sig med konfiguration og opsætning af SuccessFactors suiten, samt udvikle smarte løsninger til mellemstore danske virksomheder. Hun kommer fra en stilling som løsningsarkitekt indenfor HR IT hos LEO Pharma. Hun har tidligere beskæftiget sig med HR procesdesign, stamdata og onboarding. Nyt job

Plamena Cherneva

SAP SuccessFactors Partner Pentos

Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job