ITEK forsøger feberredning i kartelsag

ITEK og Dansk Management Råd (DMR) vil på målstregen forsøge at undgå lovgivning mod jobkarteller. Dermed forsøger ITEK en feberredning med et såkaldt kodeks, mener fagforening.

Nu får den voldsomme blæst om jobkarteller ITEK og DMR til at udsende et kodeks på otte punkter, som virksomhederne fremover skal overholde.

- Vi mener branchen skal ordne problemerne selv. Og nu får alle virksomheder nogle klare retningslinier de kan forholde sig til, siger formand Anders Chr. Andersen fra ITEK.

Blandt de otte punkter er, at aftalerne ikke må være hemmelige for medarbejderne. De skal være tidsmæssigt afgrænset, og må kun omfatte medarbejdere som har været involveret i konkrete projekter.

Til gengæld må virksomhederne gerne lave aftaler om ikke aktivt at headhunte hinandens medarbejdere.

- Vi er tilhænger af mobilitet, men der er situationer, hvor man som virksomhed må sikre sig, at andre virksomheder ikke uhæmmet headhunter alle ens medarbejdere, siger Anders Chr. Andersen.

Hvis virksomhederne overtræder de opstillede reglerne får det ikke umiddelbart nogle konsekvenser.
– Det har vi ikke taget stilling til, men vi har ikke tradition for at smide medlemsvirksomheder ud, siger Anders Chr. Andersen.

Feberredning

Derfor tager fagforeningen udspillet køligt.
- Det ligner en feberredning. De kan se, at der samler sig et poltisk flertal for lovindgreb, så nu udsender de et moralsk kodeks, her på målstregen, siger faglig leder Carlo Søndergaard fra HK/Privat

Han tror ikke på at det hjælper.
- Med alt det der er kommet frem i denne sag, ser vi fortsat lovgivning som løsningen på problemerne. Der bliver virksomhederen straffet, hvis de overtræder reglerne, siger han.

Kodeks:

1. Aftalerne må ikke være hemmelige. Medarbejdere, som kan blive berørt af medarbejderklausuler, skal orienteres herom.

2. Aftalerne skal være tidsmæssigt begrænset. Ingen tidsbegrænsning bør udstrækkes til mere end 12 måneder efter et projekts afslutning.

3. Aftalerne må kun omfatte forbud mod aktiv rekruttering. Hvis rekruttering ske på foranledning af medarbejderen bør klausulen ikke være en hindring for ansættelse af medarbejderen.

4. Medarbejderklausuler må ikke være et standardvilkår. Aftalerne skal være knyttet op på et aktuelt samarbejdsforhold/situation og kun anvendes efter en konkret vurdering.

5. Aftalerne må kun omfatte medarbejdere, som er eller har været direkte eller indirekte involveret i det konkrete projekt/samarbejdesforhold/situation. Antallet af medarbejdere, som berøres, bør begrænses mest muligt.

6. Aftalerne må alene have til hensigt at begrænse medarbejderen mod at tage tilsvarende arbejde, i form af ansættelse, hos en kunde/partner som medarbejderen konkret udfører eller har udført arbejde for som leverandør/konsulent.

7. Medarbejdere skal forud for ansættelse orietneres om virksomhedens praksis på området.

8. Funktionærlovnes bestemmelser om konkurrence/kundeklausuler skal efterleves.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Alfapeople Nordic A/S
Rådgivning, implementering, udvikling og support af software og it-løsninger indenfor CRM og ERP.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Cyber Briefing: Geopolitik og cloud

Private vs. public cloud - hybride løsninger der sikrer kritiske data. Overvejer din organisation at vende de amerikanske cloud-giganter i ryggen set i lyset af den geopolitiske situation? Vi dykker ned i en dugfrisk rapport og diskuterer mulighederne for en "Plan B".

05. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

06. maj 2025 | Læs mere


Virksomhedsplatforme i forandring: Hvordan navigerer du i den teknologiske udvikling?

Hvordan finder du balancen mellem cloud- og hybride løsninger? Hvordan integrerer du legacy-applikationer ind i dit nye ERP-setup? Hvordan undgår du at havne i statistikken over store ERP-projekter, der fejler eller overskrider budgetterne?

14. maj 2025 | Læs mere