Danmarks nye it-strategi: Samarbejde er nøgleordet

Frem til 2010 skal det offentlige Danmark blive bedre til digitalisering gennem tre fokusområder: Service, effektivisering og samarbejde. Regeringen, KL og regionerne har sendt en ny digitaliseringsstrategi for det offentlige i høring.

19 sider med krav, forslag og målsætninger for det offentliges brug af it er sendt i høring.

Efter månedlange forberedelser præsenterer Den Digitale Taskforce i dag en fælles strategi for digitalisering af det offentige i de kommende år.

Regeringen, KL og regionerne står bag strategien med den mundrette titel ”Strategi for digitaliseringen af den offentlige sektor 2007-2010: Mod bedre digital service, øget effektivisering og stærkere samarbejde.”

Krav til SU-modtagere

Strategien lægger vægt på, at det offentlige skal gøre endnu mere for at udvikle brugervenlige services for borgere og virksomheder.

Især skal fokus være på de to portaler borgerportalen og virksomhedsportalen. Lettere udveksling af data og samspil på tværs af systemer er et kerneområde.

Målsætningen er blandt andet at borgere og virksomheder gennem et enkelt klik kan vælge at modtage al post fra det offentlige digitalt.

Desuden skal en række væsentlige forløb for både virksomheder og borgere gennemgåes med henblik på bedre digitale tilbud.

Virksomhederne skal kommunikere digitalt med det offentlige i 2012, mens det kun er et tilbud til borgerne.

Dog åbner strategien for at stille krav til borgerne på enkelte områder – i første omgang skal det undersøges om, der kan kræves digital kommunikation af SU-ansøgere.

Bedre ledelse af digitaliseringen

Et af de tre hovedpunkter i strategien er effektivisering. Strategiens fokus er især bedre og mere veldokumenteret styring af digitalseringsprojekter.

Fremgangsmåden er blandt andet et krav om at mindst 75 procent af alle digitaliseringsprojekter skal frigøre ressourcer – og mindst 25 procent skal gøre det i høj grad.

Samtidig sætter både KL, regionerne og staten flere projekter i gang, som skal øge ledelsesfokus og give lederne bedre værktøjer til at styre og vurdere digitaliseringen.

EPJ er et forbillede

Samarbejde på tværs af ministerier, kommuner og regioner skal i de kommende år føre til mere forpligtende koordinering. Midlet til at opnå dette er den model, som er blevet brugt i forhold til EPJ-området.

Ved at danne fælles organisationer på områder, hvor der er stor sammenhæng på tværs af stat, regioner og kommuner, er målet mere sammenhæng i løsningerne.

To andre projekter er allerede i gang. Det ene er på geodata, hvor alle parter skal være med til at udvikle rammerne.

Det andet er på børneområdet, hvor både kommuner, regioner og staten er involveret i at udvikle et sammenhængende digitalt tilbud under overskriften ”Mine børn”.

Hele den nye strategi er gennemsyret af formuleringer om systemer, som skal kunne samarbejde. Åbne standarder og interoperabilitet går igen i de tre fokusområder, som strategien lægger op til.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Connected sikkerhed: Sådan samles netværk, drift og sikkerhed i én platform

    Få indblik i, hvordan NaaS og SOC samler netværk og sikkerhed i én platform. Hør Semler Group dele erfaringer med hurtigere trusselsrespons, færre leverandører og mindre kompleks drift. Deltag og se, hvordan moderne sikkerhedsdrift skalerer i...

    Infrastruktur | Frederiksberg

    Roundtable: Suverænitet, risk management og resiliens i en urolig verden

    Digital suverænitet er rykket fra politisk debat til konkret risikostyring.På dette eksklusive dinner roundtable samler Computerworld, T-Systems og Palo Alto Networks 12-15 ledende it- og sikkerhedsbeslutningstagere til en fortrolig samtale om...

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Sharp Consumer Electronics har pr. 1. april 2026 ansat Daniel Eriksson som salgsdirektør for de nordiske lande. Han skal især beskæftige sig med at accelerere virksomhedens vækst i Norden. Han kommer fra en stilling som nordisk salgsdirektør hos Hisense. Han har tidligere beskæftiget sig med detailhandel, kommerciel strategi og markedsudvidelser med bemærkelsesværdige resultater til følge. Nyt job

    Daniel Eriksson

    Sharp Consumer Electronics

    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Ida Hyllested Friis som Key Account Manager ved netIP's kontor i Thisted. Hun kommer fra en stilling som Key Account Manager hos Københavns erhvervshus. Nyt job
    Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Michael Schou som Operations Manager ved netIP Aalborg og Aarhus. Han kommer fra en stilling som Senior Director - Head of IT hos BDO. Han har tidligere beskæftiget sig med flere områder indenfor IT-branchen, hvor han bla. også har drevet sin egen IT-virksomhed. Nyt job

    Michael Schou

    Netip A/S