Skarp kritik af it på Københavns Universitet

En rapport revser it-styringen på Københavns Universitet og foreslår blandt andet en it-chef i universitetets ledelse. KU ønsker ikke at centralisere for meget og holder på, at forskerne stadig skal kunne vælge egne it-værktøjer.

"Et kludetæppe af ukoordinerede tiltag."

Sådan bliver organiseringen af it på Københavns Universitet (KU) beskrevet i en rapport af Craig Blurton fra det Hong Kong-baserede konsulentbureau Global Learning Innovations.

"For tiden har KU næsten et "bestem selv"-teknologimiljø, med flere styresystemer, flere tekstbehandlings-programmer, flere e-mail-programmer og så videre," skriver Craig Blurton blandt andet.

Plads til forskellighed

Han skriver i rapporten, at universitetet ikke har nogen it-strategi, og at organisationen er præget af al for mange beslutningstagere omkring it-indkøb. Mange indkøb er blevet godkendt af forskningsledere uden it-kendskab.

"Der har været for meget, der har været overladt til forgodtbefindende lokalt. Men det er ikke, fordi vi har forsømt det. Det har været et bevidst valg," siger Claus Qvistgaard, der normalt er it-strategichef på KU, men for tiden arbejder med at fusionere KU med andre universiteter på grund af universitetsreformen.

Han afviser, at det har været en direkte fejl at lægge så mange beslutninger ud lokalt. Det har været en fordel, at afdelingerne har kunnet tilpasse it-systemer til sit eget behov. I nogle tilfælde har det dog haft konsekvenser for it-sikkerheden, og pengespildet har været for stort.

"Vi skal have en klarere arbejdsdeling mellem det fælles og det lokale niveau, men der skal være plads til at være forskellige," siger Claus Qvistgaard.

En virksomhed uden lederskab og plan

Bevidst eller ej, så citerer rapporten også medarbejdere fra universitetet, der har stærke meninger om KU's it-situation.

"Forestil dig en virksomhed uden lederskab, uden plan, uden budgetlægningsproces, uden regnskabspligt, uden klar ansvarsfordeling og uden produktstandarder eller metoder til at måle brugertilfredshed. Det er it-situationen på universitetet," er en medarbejder citeret for at sige.

Rapporten anbefaler derfor en it-chef, der skal sidde med i universitetets ledelse og have den samlede ledelseskompetence over it-medarbejdere, -processer og -ressourcer.

Forskere skal vælge egne værktøjer

KU vil samle nogle af it-beslutningerne og ansætte en vicedirektør, der skal koordinere it-indsatsen på de enkelte fakulteter og institutter. Men det bliver med mindre centralisering, end Craig Blurton anbefaler.

"En leder uden it-mæssige kvalifikationer må gerne træffe it-beslutninger, men de skal gøre det inden for fornuftige rammer. Vi skal ikke gribe ind i muligheden for, at forskere kan vælge deres egne værktøjer. Det er helt vitalt," siger it-strategichefen.

Rapporten roser enkelte områder. Især den lokale it-service over for studerende og forskere, der beskrives som "fremragende".

Annonceindlæg fra SoftwareOne

Glem hypen: Her er tre steder hvor AI allerede leverer

Ifølge SoftwareOne ligger de reelle AI-gevinster gemt i områder af central betydning for forretningen.

Navnenyt fra it-Danmark

Norriq Danmark A/S har pr. 1. september 2025 ansat Thea Scheuer Gregersen som Finace accountant. Hun skal især beskæftige sig med håndteringer af bl.a. bogføring og finansiel rapportering på tværs af selskaberne. Hun er uddannet Bachelor´s degree i Business Administration & Economics og en Master of Sustainable Business degree. Nyt job

Thea Scheuer Gregersen

Norriq Danmark A/S

VisionBird har pr. 1. november 2025 ansat Kelly Lyng Ludvigsen, 38 år,  som Seniorrådgiver. Hun skal især beskæftige sig med Rådgivning og undervisning i Contract Management. Hun kommer fra en stilling som Contract Manager hos Novo Nordisk. Hun er uddannet Cand. jur. og BS fra CBS. Hun har tidligere beskæftiget sig med Contract Management i flere roller i både det private, offentlige og som konsulent. Nyt job

Kelly Lyng Luvigsen

VisionBird

Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Kristian Kveiborg Yde som BI-konsulent ved netIP's kontor i Thisted. Han er uddannet med en Cand.merc. i økonomistyring. Nyt job
Netip A/S har pr. 1. november 2025 ansat Christian Homann som Projektleder ved netIP's kontor i Thisted. Han kommer fra en stilling som Digitaliseringschef hos EUC Nordvest. Han er uddannet med en Cand.it og har en del års erfaring med projektledelse. Nyt job

Christian Homann

Netip A/S