Sms'er kan spare det offentlige for millioner

Vi skal til at sms'e med det offentlige. Borgerne får bedre service og det offentlige kan spare millioner, lyder det fra Den Digitale Taskforce. Samtidig viser en Telia-undersøgelse, at danskerne er klar.

To nye undersøgelser peger på, at danskerne kan få bedre service og det offentlige millionbesparelser ved at sende sms'er.

Hvis vi begyndte af få sms-påmindelser, når vi skal på sygehuset, til forældremøde på folkeskolen eller hente muld på genbrugspladsen er der både penge at hente og bedre service for danskerne. Og vi er klar.

Det er konklusionen på to forskellige undersøgelser af smser og det offentlige.

Den ene stammer fra Den Digitale Taskforce, som har fået Rambøll til at undersøge NemSMS, som er et oplæg til en national sms-platform for det offentlige.

Konklusionen bygger på en kortlægning og beregning af konsekvenserne, hvis man indførte NemSMS på Rigshospitalet.

Med det som udgangspunkt viser beregningen, at der kan spares mellem 38 og 133 millioner kroner på landsplan alene på sygehusområdet. Den store usikkerhed skyldes manglende erfaringer.

"Det er meget afhængig af, hvad det betyder for folk, at de får en påmindelse på sms," siger Ronnie Eriksson fra Den Digitale Taskforce.

Befolkningen er klar

Undersøgelsen kommer samtidig med at Telia har meldt ud, at danskerne er klar til sms'er fra læger, skoler og ældrepleje. Firmaet har spurgt et repræsentativt udsnit af danskere og danske virksomheder, om de vil have kontakt til det offentlige med sms.

Når det gælder lægebesøg ville mere end hver anden dansker gerne have en sms som påmindelse. Den samme tendens viser sig på andre områder i Telias undersøgelse.

Halvdelen siger ja til kontakt med skole og børnehave om udflugter og lignende. Hver tredje vil gerne have kontakt direkte med plejehjem eller ældreplejen hos familiemedlemmer.

"Det er jo noget vi kan bruge til at se på fremtidige produkter," forklarer pressechef i Telia Danmark, Rune Fick Hansen.

Klar om et år

Det store system, NemSMS, skulle ifølge oplægget fra Den Digitale Taskforce være en landsdækkende ordning. Alle myndigheder skal have muligheden for at bruge løsningen via Borger.dk eller Virk.dk. På portaler kan borgere og virksomheder også melde sig til.

"Den centrale del af løsningen vil kunne stå klar om et år," lyder en forsigtig vurdering fra Ronnie Eriksson i Den Digitale Taskforce. Han forklarer, at det afgørende for succes ikke er det centrale system.

"Det er meget afhængig af at de lokale systemer kan kobles op til det nationale system, så borgerne får en masse forskellige tilbud, hvis de melder sig til," siger Ronnie Eriksson og tilføjer:

"Det stiller krav til de centrale komponenter, som blandt andet skal bygge videre på de eksisterende systemer."

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Guardsix har pr. 1. april 2026 ansat Annbritt Andersen som Global Chief Revenue Officer (CRO). Hun skal især beskæftige sig med at geare organisationen til en markant skalering i Europa. Hun har tidligere beskæftiget sig med globale kommercielle strategier for nogle af branchens allerstørste spillere, herunder Microsoft. Nyt job
Renewtech ApS har pr. 15. marts 2026 ansat Per Forberg som Account Manager for Sustainable Relations. Han skal især beskæftige sig med etablere nye partnerskaber med henblik på ITAD og sourcing kontrakter med hostingvirksomheder og strategiske slutbrugere. Han kommer fra en stilling som Nordic Key Account Manager hos Tesa. Han er uddannet hos Lund University og har en MBA i Management. Han har tidligere beskæftiget sig med at styrke salgsaktiviteter og partnerskaber på tværs af nordiske markeder. Nyt job

Per Forberg

Renewtech ApS

Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

Kari Lehtimäki

Den danske eID-virksomhed Idura