It-leverandører og myndigheder i juridisk slagsmål

It-leverandører og offentlige myndigheder ryger oftere end tidligere i totterne på hinanden i et specielt klagenævn for udbud. Læs listen over, hvem der har tabt og vundet de seneste tre år.

Artikel top billede

It-leverandører og offentlige kunder ender stadig oftere i uenighed om udbudsprocessen.

Antallet af it-sager i Klagenævn for Udbud stiger.

I 2005 var der ingen sager, i 2006 to it-sager, i 2007 fire og inden første halvår af 2008 var gået, var bunken allerede oppe på to sager.

Direktør Tom Togsverd fra ITEK under Dansk Industri ser de stigende antal sager som et udtryk for at it-leverandørerne ikke finder sig i sjusk.

"Tidligere var man tilbageholdende med at klage, fordi det var en klage over kunden, men i dag finder man sig ikke i at blive jokket over tæerne," siger han.

Større enheder bedre

Han fortæller, at ITEK i andre sammenhænge har kørt sager for leverandører, hvis rettigheder er blevet overtrådt.

Generelt håber Tom Togsverd med kommunalreformen og de større enheder - herunder statens it-center, at man bliver mere professionel.

"Jeg er fortrøstningsfuld, når vi får de større enheder. Så vil myndighederne sikkert ikke have så stor tendens til at lade deres rådgivere få fri snor," siger han.

Han forklarer, at myndigheder heldigvis er begyndt at indse at der skal være en 'kage' til begge parter i et udbud.

KL: Kommuner er professionelle
Hos KL mener man ikke, at der er et generelt problem blandt kommunerne i forhold til at afholde professionelle udbud.

"At SKI (se links nederest, red.) indgår i klagesagerne viser lidt om kompeksiteten. Man må forvente at SKI har ressourcer til at indkøbe den nødvendige viden om udbud, og derfor har orden i sagerne. Det er i hvertfald hvad kommunerne forventer af SKI, og stoler på i udbudssammenhæng," siger konsulent Michael Hald fra KL.

Han er enig med Tom Togsverd i, at de større enheder kan være med til at professionalisere indkøbene.

"Klagesager er ikke nødvendigvis et problem. Klagerne, eller rettere; afgørelserne, kan være med til at præcisere for både udbyder og leverandør hvad der både er lovligt og god skik, så alle parter kan agere i et kendt rum."

"Indkøb af komplekse it-løsninger er ofte en kompleks affære, hvor både valg af udbudsform og gennemførsel af processen ofte bliver kompleks. Derfor handler det om at finde metoder, der inden for de gældende regler, giver fordele for såvel kunde som leverandør," siger han.

Han forklarer, at hvis kommunerne anvender rådgivere og alligevel havner i en klagesag, så er det måske kvaliteten af rådgivningen der halter.

"I hvertfald hvis de taber sagen", siger Michael Hald.

De taber og vinder

Computerworld gengiver listerne over de it-leverandører og offentlige it-kunder, der har henholdvis tabt og vundet sager ved Klagenævn for Udbud fra 2006 og frem.

De tabte og vandt i 2006

De tabte og vandt i 2007

De tabte og vandt i første halvår 2008

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Digital transformation | København

    Roundtable: Fra legacy til AI – de strategiske valg for digitale ledere

    Legacy-systemer bremser mange AI-ambitioner. Digitale ledere skal vælge platform, tempo og arkitektur. Computerworld samler CIO’er og CTO’er til lukket roundtable om vejen fra legacy til AI-parat forretning. Få perspektiver fra COWI og del...

    Digital transformation | København

    Executive Conversations: Kina, Trump og AI-ledelse

    Kina, USA og AI flytter magt og markeder. Geopolitik rammer leverandørkæder, chips, data og standarder. Lær at koble global risiko med konkret it-ledelse. Få styr på governance, sikkerhed og compliance i AI. Deltag og styrk din handlekraft.

    Se alle vores events inden for it

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Digitaliseringsstyrelsen

    Systemforvalter til borger.dk

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Udvikler

    Københavnsområdet

    Netcompany A/S

    Data Management Consultant

    Midtjylland

    Navnenyt fra it-Danmark

    Netip A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Henrik Mejnhardt Nielsen som ny kollega til Product Sales Teamet i Herlev. Han kommer fra en stilling som Business Development Manager hos Arrow. Nyt job
    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job
    Norriq Danmark A/S har pr. 1. januar 2026 ansat Morten Kronborg som Consultant ERP. Han skal især beskæftige sig med hjælp og rådgivning af kundernes handels-forretningsprocesser indenfor salg og indkøb. Han kommer fra en stilling som Digital Forretningskonsulent hos Gasa Nord Grønt. Han er uddannet speditør og har bevæget sig ind i handelsvirksomheder hvor han endte med ansvar for ERP-løsninger. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansvarlig for implementering og drift af IT-projekter. Nyt job

    Morten Kronborg

    Norriq Danmark A/S

    Marie Søndergaard, Acting Chief Product Owner hos Energinet, har pr. 26. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Marie Søndergaard

    Energinet