Flere chefer, tak

Klumme: Vi er opdraget med den hierarkiske struktur, der virker tryghedsskabende for mange. Nærværende ledelse giver bedre resultater.

Artikel top billede

"Det er ledelsens opgave at sørge for, at der er tillid og tryghed blandt medarbejderne," skriver Steen Hagengaard, administrerende direktør hos Columbus IT. (Foto: gratis /)

Den flade organisationsstruktur har været fremherskende i mange danske virksomheder de senere år, men mange savner en mere nærværende og beslutningsdygtig ledelse.

Projektarbejde, selvstyrende team og øget medbestemmelse har medvind i den offentlige debat, men hvad betyder det for kvaliteten af ledelsen? På arbejdspladserne savner medarbejderne mere ro og faste rammer.

Både ledere og medarbejdere har svært ved at sige fra over for et stadig stigende arbejdspres, og det betyder stressede og ineffektive medarbejdere. Derfor er virksomhedens struktur igen til debat. For hvem har overblikket og ansvaret for de enkelte opgaver i den meget flade struktur?

Det er ledelsens opgave at sørge for, at der er tillid og tryghed blandt medarbejderne, og det kan være svært, hvis der er for få ledere i en flad organisationsstruktur. Her er en gennemskuelig og opdelt struktur vigtig.

Nærværende og ansvarlige

Den hierarkiske struktur har vi fået ind med modermælken: Vi er opdraget med den i familien, i skolen, på uddannelsesinstitutionerne og ofte også i de første job. Og derfor virker den tryghedsskabende for mange.

Men hierarkiet er ikke nødvendigvis løsningen - det afgørende er ledelsesopgavens omfang, og dermed hvor mange en leder kan håndtere. Med en klart opdelt struktur bliver opgavefordelingen mere tydelig, og vi slipper for at bruge unødig energi på at identificere, hvor de forskellige opgaver hører hjemme.

Det er afgørende, at lederne er nærværende og ansvarlige, så der ikke er tvivl om, hvem der tager sig af arbejdsopgaverne, og ikke mindst hvor ledelsesansvaret er placeret.

Faste rammer er til for at skabe ro

På hospitalet er det vigtigt at vide, hvem der er overlæge, og hvem der er sygeplejerske, og det samme gør sig gældende i it-virksomhederne, hvor konsulenten, teknikeren og lederen har hver deres opgave og ansvar.

Det betyder ikke, at de ikke skal arbejde sammen på tværs, men det betyder, at ansvaret er tydeligt fordelt i forhold til opgaven. Faste rammer er til for at skabe ro og overblik - ikke for at hindre personlig udvikling og innovation - og derfor er nærværende og ansvarsfuld ledelse altafgørende.

Ligesom det er lederens opgave at skabe tryghed på arbejdspladsen, er det også lederens ansvar at skabe det rigtige miljø for samarbejdet mellem medarbejderne. Godt lederskab handler om at have en vision og at kunne motivere medarbejderne og vise, at kursen er rigtig.

Strukturen i virksomheden er med til at gøre fordelingen af både opgaver og kompetencer nemmere, og derfor kan det være meget sundt for en virksomhed med en tydelig struktur, hvor den nærmeste leder er tættere på - og dermed også er mere tilgængelig.

Kan ikke lede for mange

Hos Columbus IT har vi ikke været gode nok til at sætte rammerne og hjælpe vores medarbejdere med at strukturere deres arbejdsdag, og derfor har vi valgt at omstrukturere og fokusere på beslutningsdygtig ledelse.

Flere ledere gør det naturligvis ikke alene, og der er heller ikke tale om en tilbagevenden til kæft, trit og retnings-pædagogikken - men der skal være plads til forskellige former for samarbejder og team, og vi skal etablere faste rammer for dem, der har behov for det.

Vi oplever, at det giver overskud og minimerer stress og uro, fordi medarbejderne ved, hvor vi har hinanden, og hvem vi skal gå til, for at få hjælp.

Travlhed har altid været kendetegnende for arbejds­miljøet i it-branchen, men det er ikke det samme som, at vi skal acceptere stress. Det kræver tid og ressourcer at være en god leder, og derfor kan en leder ikke lede for mange, fordi nærværende og fokuseret ledelse giver bedre resultater og mindre stress.

Steen Hagengaard er administrerende direktør hos Columbus IT.

Computerworlds klummer er ikke nødvendigvis udtryk for Computerworlds holdninger, men er alene udtryk for skribentens holdninger.

Navnenyt fra it-Danmark

IFS Danmark A/S har pr. 2. marts 2026 ansat Marlene Gudman som HR Business Partner. Hun skal især beskæftige sig med HR i Danmark og Norden og lede udvalgte internationale HR-projekter. Hun kommer fra en stilling som Nordic Lead HR Business Partner hos Salesforce. Hun har tidligere beskæftiget sig med international HR med fokus på udvikling af og udfordringer i HR ud fra et forretningsperspektiv. Nyt job

Marlene Gudman

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. juni 2026 ansat Lasse Hounsgaard som AI Account Executive. Lasse skal især beskæftige sig med udrulning af IFS.ai Logistics i Norden. Lasse kommer fra en stilling som Manufacturing Account Executive hos Autodesk ApS. Lasse er uddannet cand.merc. i International Virksomhedsøkonomi. Lasse har tidligere beskæftiget sig med digitalisering af danske og nordiske virksomheder. Nyt job

Lasse Hounsgaard

IFS Danmark A/S

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S

Netip A/S har pr. 1. maj 2026 ansat Steffen Bendix Søjberg som Systemkonsulent ved netIP's kontor i Rødekro. Han kommer fra en stilling som Systemadministr,og har været i branchen i mange år. Nyt job