Spilkonsol med pc-hardware

VIA leverer en stor del af den nødvendige hardware til en ny spilkonsol, der kan afspille dvd-film med surroundsound og understøtter DirectX 9.

Indhold

Microsoft har ganske pæn succes med en spilkonsol baseret på pc-platformen, og nu begynder andre firmaer at kopiere ideen. Taiwanske VIA har udviklet en komplet platform til en spilkonsol, som kommer på markedet i løbet af året.

Platformen kaldes Glory Personal Gaming Console, og den består af en 1,4 GHz VIA C3 processor, et VIA CN400 chipsæt med integreret MPEG-2 og MPEG-4 decoder, en VIA Vinyl Audio surrondsound-chip og ikke mindst en S3 Graphics DeltaChrome grafikchip med DirectX 9-understøttelse.

I første omgang benyttes platformen i spilkonsollen ApeXtreme fra amerikanske Apex. Den er baseret på en særlig udgave af Windows XP og benytter Windows Media Player til at afspille dvd'er, video-cd'er og musik-cd'er.

Da der i bund og grund er tale om en ganske almindelig pc, skulle der ikke være noget i vejen for at benytte et andet x86-styresystem, for eksempel en anden Windows-version eller Linux.

ApeXtreme rummer en harddisk på mindst 20 gigabyte, og der er seks USB 2.0-porte, modem, netværksstik og udgang til seks kanalers surroundsound.

Spillene skal ikke udvikles direkte til ApeXtreme, da den blot bruger ganske almindelige pc-spil. I det hele taget ser ApeXtreme ikke ud til at blive andet end en middelmådig pc, der er lidt nemmere at bruge end en "rigtig" pc.

De valgte komponenter gør i hvert fald ikke maskinen til noget fartmonster, men til gengæld bliver den forholdsvis billig.

Spilkonsollen bliver sat til salg i elektronikkæder i USA til marts, og der kommer to forskellige modeller til henholdsvis 299 og 399 dollar. Det er muligt, at Apex lancerer produktet i Europa sidst i 2004, men VIA arbejder også sammen med europæiske firmaer, som kan tænkes at producere spilkonsoller baseret på Glory-platformen i løbet af året.

Læses lige nu

    SOS International

    Principal Solution Architect

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Linux Operations Engineer

    Nordjylland

    Forsvarsministeriets Materiel- og Indkøbsstyrelse

    Cyberdivisionen søger IT-supporterelever til lokal IT på Garderkasernen i Høvelte

    Københavnsområdet

    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Executive roundtable: Cyberrobusthed i praksis

    Cyberangreb rammer driften. NIS2 og DORA kræver dokumenteret gendannelse under pres. Få konkret metode til at teste, måle og bevise robusthed på tværs af cloud, SaaS og leverandører. Deltag i lukket roundtable med Commvault og Hitachi.

    Digital transformation | København Ø

    Sådan etablerer du digital suverænitet

    Digital suverænitet afgør kontrol over data, systemer og afhængigheder i Danmark. Computerworld samler Dansk Erhverv og IBM-eksperter om konkrete arkitekturvalg, governance og platforme, der sikrer reel kontrol. Få overblik og handlekraft.

    Sikkerhed | Online

    Cyber Briefing: AI kan udnytte dine VPN‑svagheder og lække dine data på sekunder

    AI-agenter arbejder konstant og i maskinhastighed. Klassiske VPN-modeller mister overblik, kontrol og sporbarhed. Hør hvordan adgang, handlinger og automatisering sikres i en AI-drevet virkelighed. Tilmeld dig nu

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Norriq Danmark A/S har pr. 1. februar 2026 ansat Michael Benner som Senior Solution Architect. Han skal især beskæftige sig med Microsoft Fabric Accelerator Framework herunder videreudvikling af frameworket, kundeimplementeringer og pre-sales opgaver. Han kommer fra en stilling som løsningensarkitekt hos Columbus Data & AI. Han er uddannet Økonomistyring fra Aalborg Universitet. Han har tidligere beskæftiget sig med at være ansat i revisionsbranchen hos PwC Forensic og Deloitte Forensic. Nyt job

    Michael Benner

    Norriq Danmark A/S

    Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Kia Harding Martinussen som ServiceNow Expert. Hun kommer fra en stilling som Principal Consultant hos Devoteam A/S. Nyt job
    Netip A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Ajanta Holland Christensen som Sales Manager ved netIP's kontor i Aarhus. Han kommer fra en stilling som Account Manager hos Orange Cyberdefense. Nyt job