Statens IT tøver med valget mellem 12 browsere

Det kommende valg mellem 12 standard-browsere er ikke nødvendigvis en simpel beslutning. Statens IT med 10.000 medarbejdere har i hvert fald endnu ikke truffet sit endelige valg.

Artikel top billede

Ælle-bælle. Mange virksomheder vil i den kommende tid være tvunget til at træffe beslutningen om, hvilke browsere de vil understøtte internt til medarbejderne og eksternt til kunderne.

Hos Statens IT med ansvaret for 10.000 offentlige medarbejdere fordelt på otte ministerområder inklusive Ministeriet for Videnskab, Teknologi og Udvikling har man endnu ikke taget beslutning om hvilke browsere, der skal vælges ud fra den liste på 12 mulige, som Internet Explorer snart stiller til rådighed.

Årsagen til udskydelse af valget ligger i, at Statens IT først ønsker at indhente svar fra de mange forskellige offentlige kontorer, som den store statslige it-organisation har ansvaret for.

"I og med at der med de ministerområder, vi har overtaget, er tale om mange decentrale enheder og 10.000 brugere, er det ikke en helt enkel opgave. Men det er vi nu i gang med at finde ud af, hvordan vi håndterer," forklarer direktør Lone Strøm fra Statens IT i et skriftligt svar til Computerworld.

Så selv om de offentlige kontorer rent historisk har været præget af Microsoft-browseren Internet Explorer og kontormedarbejderne ikke har administrationsrettigheder til at installere nye programmer - herunder nye browsere - vil Statens IT bestræbe sig på at træffe et reglementeret valg.

"Vi skal i Statens IT selvfølgelig overholde de regler, der er, og vi er pt. i gang med at finde ud af, hvordan vi gør det," lyder det skriftligt fra Lone Strøm.

De fem største får øget prioritet

Hos forsikringsselskabet Topdanmark i den private sektor har man allerede truffet det valg, at man internt kører videre på Internet Explorer, fordi browseren ifølge selskabets informationschef jens Langergaard er integreret til en masse interne systemer.

På kundesiden har selskabet dog set, at "kun" knap 70 procent af kunderne besøger virksomhedens webapplikationer med Internet Explorer, og det tal er dalende.

Derfor har Topdanmark som et led i udviklingen af sine webtjenester sat sig som mål at understøtte de fem største browsere, Internet Explorer, Firefox, Safari, Chrome og Opera, så webtjenesterne virker uanset, hvilke af disse browsere, som kunderne besøger Topdanmarks sider med.

Det betyder dog ikke, at gamle webapplikationer som eksempelvis diverse udregningsfunktioner nødvendigvis vil kunne ses med en Opera-browser.

"Vi vil hellere bruge ressourcerne på at nyudvikle webapplikationer til de fem største browsere frem for at kigge tilbage og give vores gamle webapplikationer et facelift," siger Jens Langergaard.

Kommer snart i Danmark

Flere virksomheder og it-chefer vil i de kommende timer, dage og uger være nødt til at forholde sig til browservalget, fordi valget mellem de 12 browsere vil meget snart blive en realitet i Danmark.

"I midten af marts" vil den meget omtalte ballot screen vil tone frem på danskernes Internet Explorer-browser som et led i et forlig mellem Microsoft og EU.

Baggrunden for forliget er en aftale mellem Microsoft og EU Kommissionen, efter at browser-producenten Opera har klaget over, at Microsoft inkluderer Internet Explorer som standardbrowser i Windows.

Derfor har EU Kommissionen efterstræbt mere åben konkurrence ved at tvinge Microsoft til at give de over 100 millioner Windows-kunder en mere direkte valgmulighed for at skifte browseren ud.

Microsoft har allerede betalt knap 13 milliard kroner i monopol-domme i EU-regi. Derfor har selskabet nu valgt.

Måske på grund af de kontante afstraffelser er Microsoft gået med til browser-valgmuligheden, ligesom selskabet eksempelvis har fjernet Windows Mail-applikationen fra den nyeste version af sit operativsystem, Windows 7.

Event: Cyber Security Festival 2026

Sikkerhed | København

Mød Danmarks skrappeste it-sikkerhedseksperter og bliv klar til at planlægge og eksekvere en operationel og effektiv cybersikkerhedsstrategi, når vi åbner dørene for +1.700 it-professionelle. Du kan glæde dig til oplæg fra mere end 70 talere og møde mere end 50 leverandører over to dage.

18 & 19 november 2026 | Gratis deltagelse

Navnenyt fra it-Danmark

Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

Iver Jakobsen

Comsystem A/S

Infosuite A/S har pr. 1. marts 2026 ansat Henrik Sandmann som Chief Operating Officer (COO). Han skal især beskæftige sig med drift, produktudvikling og skalering, herunder også procesforbedringer og udnyttelse af AI og nye teknologier. Han kommer fra en stilling som Program Director hos ADMG ApS. Han er uddannet cand. scient i datalogi og har derudover en MBA indenfor strategi, ledelse og forretningsudvikling. Nyt job

Henrik Sandmann

Infosuite A/S

Henrik Vittrup Zoega, projektkoordinator hos Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland, har pr. 22. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Syddansk Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

Henrik Vittrup Zoega

Departementet for Fiskeri, Fangst, Landbrug og Selvforsyning, Grønland

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Jonas Kyhnau som Seniorkonsulent. Han skal især beskæftige sig med at rådgive virksomheder om HR digitalisering og implementering af SAP SuccessFactors og SmartRecruiters. Han kommer fra en stilling som Seniorkonsulent og PMO lead hos Gavdi. Han er uddannet Cand.merc Human Resource Management fra Copenhagen Business School. Han har tidligere beskæftiget sig med med Onboarding, Employee Central (Core HR). Nyt job

Jonas Kyhnau

Pentos