Fyrede it-folk kaster sig ud i iværksætteri

Flere fyrede it-folk kaster sig ud i selvstændige projekter, men regler står i vejen for større it-iværksætteri, mener it-fagforening.

Artikel top billede

Rigide regler står i vejen for ledige med lyst til it-ivæksætteri, mener formand Niels Bertelsen fra Prosa. Foto: Hung Tien

Flere fyrede it-folk kaster sig over selvstændige projekter.

Det oplyser it-fagforeningen Prosa.

"Mange af Prosas ledige enten har eller overvejer at få noget selvstændig bibeskæftigelse," siger formand Niels Bertelsen fra Prosa.

Han forklarer, at det ikke nødvendigvis er fordi, de har nogen stor drøm om at være selvstændige, men snarere fordi de har et behov for at holde sig i gang med noget meningsfyldt og bevare en vis grad af tilknytning til deres fag.

Men fagforeningen mener, at det er en god idé for de ledige at kaste sig over selvstændige projekter

"I Prosa er vi for eksempel med til at sætte folk i kontakt med en virksomhed, der hedder Teknik & Design, hvor de kan prøve kræfter med at være iværksættere og alligevel bevare deres status som lønmodtagere," siger formanden.

Men går den forkerte vej

Men overordnet går det ikke så godt for it-iværksætteriet, oplyser fagforeningen.

"Iværksætteri foregår hele tiden, men ikke i nogen stor udstrækning, og jeg tror, at krisen gør sit til, at det er blevet mere afdæmpet," siger Niels Bertelsen og peger på, at det alt andet lige er sværere at rejse kapital i krisetider.

Han forklarer, at et af de parametre, de bruger til at holde øje med udviklingen - vandringen fra fagforeningen til de selvstændiges a-kasser - viser, at tallene er nogenlunde stabile, men med en nedgang i krisetider.

"Det tyder på, at lysten til at blive selvstændig hænger sammen med, hvor godt det går i branchen. Når det går ned i branchen, er motivationen til selv at starte noget op faldende," siger han.

Ikke øverst på ønskelisten

Og desværre er iværksætteri ikke øverst på ønskelisten - heller ikke hos de unge.

"Gennem de sidste to år er det kun fem procent af de nyuddannede i Prosa, der har udtrykt ønske om at starte for sig selv," siger formanden og peger på, at mange i stedet fortsætter med at uddanne sig i håbet om, at krisen vil være ovre, når de er færdige med uddannelsen.

Han tilføjer, at dem, der forlader fagforeningen til fordel for en a-kasse for selvstændige, typisk er over 35 år.

"Hvilket kunne indikere, at de generelt samler erfaring på arbejdsmarkedet og vokser professionelt som ansatte, hvorefter de springer ud som selvstændige, når de føler, de har pondus nok til det," siger Niels Bertelsen.

Regler står i vejen

Formanden mener, at iværksætteriet i disse tider kunne fremmes politisk.

Han peger på, at man kunne give ledige bedre mulighed for at forsøge sig som selvstændige.

"Reglerne er meget rigide, enten er du ledig og skal stå til rådighed og være i mere eller mindre konstant aktivering, eller også er du selvstændig og må klare dig selv," siger Niels Bertelsen.

Han forklarer, at der sagtens kunne etableres en model, hvor man som ny selvstændig får lov at forsøge sig med dagpenge som sikkerhedsnet for sin indtjening, og hvor man bliver fritaget for at stå til rådighed i en periode. Samt at man kunne undgå aktivering. Alternativt kunne forsøget med selvstændig virksomhed blive defineret som aktivering.

Niels Bertelsen peger på, at det i sidste ende vil løfte hele det digitale Danmark.

Læses lige nu

    Annonceindlæg fra Axcess Nordic

    AI i kundeservice kræver mere end ny teknologi

    AI er på vej ind i danske kontaktcentre, men uklare mål, tunge processer og et opsplittet systemlandskab spænder mange steder ben for resultaterne.

    Navnenyt fra it-Danmark

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Netip A/S har pr. 1. april 2026 ansat Claus Berg som Account Manager ved netIP's kontor i Esbjerg. Han kommer fra en stilling som Client Manager hos itm8. Nyt job

    Claus Berg

    Netip A/S

    Khaled Zamzam, er pr. 1. marts 2026 ansat hos Immeo som Consultant. Han er nyuddannet i Informationsteknologi fra DTU. Nyt job
    Den danske eID-virksomhed Idura har pr. 1. april 2026 ansat Kari Lehtimäki som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med at styrke kendskabet til Iduras løsninger i Finland samt fremme samarbejdet med økosystemet omkring det finske Trust Network. Han kommer fra en stilling som Salgschef hos Telia Finland. Han er uddannet uddannet civilingeniør (M.Sc. Tech.) og medbringer ledelse, markedsindsigt og praktisk erfaring. Han har tidligere beskæftiget sig med salg og forretningsudvikling inden for Telias trust services-forretning. Nyt job

    Kari Lehtimäki

    Den danske eID-virksomhed Idura