Ny type hukommelseskort lanceret

Pretec har annonceret en ny standard for hukommelseskort. C-Flash, som standarden kaldes, vil blandt andet dukke op i mobiltelefoner allerede i år.

Indhold

Hukommelseskortproducenten Pretec mener ikke at der er nok forskellige typer af hukommelskort på markedet og har derfor udviklet en helt ny type hukommelseskort kaldet C-Flash.

Specifikationen for C-Flash lover overførselshastigheder på op til 120 megabyte i sekundet, men så høje hastigheder kan C-Flash næppe levere allerede nu. Der er nok nærmere tale om fremtidsmusik i den forbindelse.

Det er også tilfældet for kapaciteten, hvor specifikationen for C-Flash understøtter størrelser på op til to terabyte.

Kortet vil være blandt de mindste hukommelseskort på markedet og det fylder ikke mere end 17 millimeter x 12 millimeter x 1 millimeter.

C-Flash har desuden indbygget understøttelse af SIM-kort, hvilket betyder at kortet kan dobbeltjobbe i mobiltelefoner som SIM-kort og hukommelseskort.

C-Flash-kort med en kapacitet på 128 megabyte er allerede klar og Pretec forventer at kapaciteten vil nå en gigabyte inden udgangen af andet kvartal.

Der er ikke offentliggjort nogen priser for C-Flash-kortene endnu.

Læses lige nu

    Nextway Software A/S

    Product Configuration Specialist

    Midtjylland

    Netcompany A/S

    Microsoft Operations Engineer

    Nordjylland

    Capgemini Danmark A/S

    Open Application (Denmark)

    Københavnsområdet

    KMD A/S

    Senior SAP Architect

    Københavnsområdet

    Navnenyt fra it-Danmark

    Alexander Hoffmann, SVP, Technology & IT hos GlobalConnect, er pr. 1. maj 2026 forfremmet til EVP, Tech, IT & Security. Han skal fremover især beskæftige sig med at lede den fortsatte udvikling af en mere integreret og software-drevet infrastrukturplatform. Forfremmelse

    Alexander Hoffmann

    GlobalConnect

    Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

    Mohamed El Haddaoui

    Dafolo A/S

    Comsystem A/S har pr. 15. april 2026 ansat Iver Jakobsen som Technical Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk løsningssalg. Iver Jakobsen har 25 års erfaring fra TelCo-branchen. Han kommer fra en stilling som Key Account Manager hos E.ON Drive ApS. Han har tidligere beskæftiget sig med rådgivning og løsningssalg. Nyt job

    Iver Jakobsen

    Comsystem A/S

    Immeo har pr. 1. marts 2026 ansat Theo Lyngaa Hansen som Consultant. Han kommer fra en stilling som Data Manager hos IDA. Han er uddannet i Business Administration & Data Science. Nyt job