Danske telefonkunder, der ikke har noget imod at få afbrudt deres samtaler af reklamer, kan se frem til snart at kunne ringe gratis.
Det svenske firma Gratistel forsøger i øjeblikket at finde samarbejdspartnere i Danmark.
– I løbet af et halvt år ved vi præcis, hvornår vi åbner i Danmark, siger informationschef Peter Broden, Gratistel.
Firmaet har selv opfundet konceptet, som gør det muligt at tilbyde kunderne at ringe gratis. Det er allerede i brug i Sverige og Norge, og særligt i Norge har firmaet opnået en hurtig succes med 45.000 kunder i løbet af tre måneder.
Afbryder ti sekunder
For at blive tilmeldt, skal de potentielle kunder udfylde et spørgeskema om deres interesser. Det sker typisk på Internet. Når kunderne ringer op, så trykker de en forvalgskode, ligesom vi er vant til herhjemme, når vi vil benytte andre teleselskaber end Tele Danmark.
Derefter bliver kunden mødt af en reklame på cirka ti sekunder, inden forbindelsen til modtageren af opkaldet går i gennem. Efter et minut bliver samtalen afbrudt af reklamer på ti sekunder, som begge parter må høre på, og det sker derefter igen hvert andet minut.
Til gengæld koster det altså bogstaveligt talt ikke en øre at ringe inden for landets grænser. Gratistel får sine indtægter fra annoncørerne. Værdien af deres annoncer bliver sikret ved, at de i kraft af spørgeskemaerne kan henvende sig til kunder, som de ved interesserer sig for deres produkter. Kunderne hører altså forskellige reklamer afhængig af deres interesser.
Stort, dansk potentiale
Det svenske Gratistel arbejder på at sælge licenser til teknikken bag den gratis telefoni i hele verden. Der er allerede solgt til en række lande, blandt andre Spanien og Australien, og der foregår forhandlinger med selskaber i tre store, europæiske lande.
Det optager det meste af tiden for medarbejderne hos det relativt nystartede Gratistel, og det er grunden til, at planerne for at åbne i Danmark ikke er kommet videre.
Ifølge Peter Broden er det en tilfældighed, at åbningen i Norge skete før Danmark.
– Vi har lavet markedsundersøgelser i Norden, og potentialet er mindst lige så stort i Danmark som i de andre nordiske lande. Danmark er i forvejen vant til konkurrence på telepriserne, forklarer informationschefen.
Han forudser, at når Gratistel har fået samarbejder i stand i flere lande, så kan der også blive mulighed for gratis international telefoni.