Told & Skat mærker boom i e-handel

Danskernes indk&oslash;b p&aring; Internet har kr&aelig;ver fordoblet bemanding hos toldv&aelig;senet <BR>

Af Malene Grouleff

Danskerne er i stigende grad begyndt at bruge den virtuelle indkøbsvogn, når der står bøger, musik og software på huskesedlen. Antallet af vareforsendelser til private personer i Danmark fra lande uden for EU er på kun to år steget med over 75 procent.

Det viser tal fra Toldregion København, som tager sig af langt den største andel af pakker til Danmark ifølge Dagbladet Børsen.

I 1998 behandlede toldvæsenet i alt 136.000 vareforsendelser fra lande uden for EU for at pålægge dem dansk moms og eventuelt told, og tilsammen indbragte det told og afgifter for over 21 millioner kroner.
Langt fra alle pakkerne er bestilt via Internet, men chef for Toldregion København, Poul Jørgen Vittrup, er ikke i tvivl om, at den markante stigning i antallet af forsendelser i høj grad skyldes ivrige e-handlende danskere.
- Af de fakturaer, der kommer med forsendelserne, kan vi klart se, at en meget stor del stammer fra udenlandske Internet-firmaer, siger Toldregionens chef til Dagbladet Børsen.

Boomet i e-handlen har også betydet en eksplosion i antallet af folk, der ringer til Told & Skat, fordi de ikke kan forstå, at det gode tilbud på Internettet pludselig koster mere, når de modtager det.
Desuden bliver Told & Skat nødt til at åbne cirka 40 procent af pakkerne, fordi værdien ikke står uden på pakken, som den burde. Og det har skabt behov for seks ekstra fuldtidsmedarbejdere i Told & Skat, København.

Ansættelsen af ekstra medarbejdere skyldes dog også politisk dikterede mål fra 1998 om at styrke toldarbejdet.
- Men det skal heller ikke være nogen hemmelighed, at vi bliver pustet i nakken af de danske handelsorganisationer. Det er jo ulig konkurrence, hvis for mange varer slipper igennem uden at blive pålagt moms og told, siger Poul Jørgen Wittrup, chef for Københavns toldregion til Børsen.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Also A/S
Salg af serviceydelser inden for logistik, finansiering, fragt og levering, helhedsløsninger, digitale tjenester og individuelle it-løsninger.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Computerworld Summit 2025, København – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

27. maj 2025 | Læs mere


Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere