Cocom solgt

Den danske producent af kabelmodemer Cocom bliver overtaget af en stor spiller på netværks- og telemarkedet.

Af Magnus Bredsdorff

Cocom fra Søborg, der er en førende producent af kabelmodemer, er solgt. Køberen er "en af verdens største og hurtigst voksende virksomheder inden for netværk og telecom".
Formuleringen stammer fra den indbydelse til pressemøde i eftermiddag, som de to virksomheder har udsendt. Inden mødet afviser de at afsløre flere detaljer.
Foreløbig skriver de kun, at Cocom efter overtagelsen ?fortsætter under nyt navn som europæisk ekspertisecenter i den amerikanske virksomhed?.
Cocoms bestyrelsesformand er Michael Mathiesen fra 2M invest, som ejer en del af virksomheden. Blandt de øvrige ejere er udover stifteren Henrik Hvidtfeldt også Deutsche Bank.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Advania Danmark A/S
Hardware, licenser, konsulentydelser

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
Årets CIO 2025

Vi skal finde Årets CIO 2025 og den kvinde eller mand, som i et helt år kan bryste sig af at være landets bedste CIO.

03. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Summit 2025, Aarhus – AI transforming business

Årets uomgængelige konference for dig, der er med til at træffe beslutninger om din organisations teknologiske fremtid, og vil have det samlede overblik over aktuelle tendenser i IT-branchen.

03. juni 2025 | Læs mere


Customer Experience - Lad viden, overblik og data drive den gode kundeoplevelse

Er du klar til at lade dig inspirere af andres erfaringer med, hvordan du automatiserer indsatsen for at øge tilfredshed og loyalitet?

11. juni 2025 | Læs mere