De europæiske børsmæglere kan snart føje en ny børs til deres booksmarks i browseren - nemlig børsen Virt-x. Den er endnu et forsøg på at få skabt den pan-europæiske børs, som finansmarkedet øjensynlig efterspørger så stærkt.
Bag Virt-x står den schweiziske børs og den britiske e-handelsplads Tradepoint, bakket op af en række banker og investeringsfonde. Det skriver Financial Times.
Den schweiziske børs vil flytte al handel med teknologiaktier til den nye børs, og det er ifølge avisen første gang en national børs har overført dets handel med sådanne aktier til et marked baseret i et andet land.
Ifølge iagttagere opfylder Virt-x øjensynlig bedre mæglernes behov for en børs med større fleksibilitet for handel med værdipapirer over grænserne og med lavere omkostninger for afregning og afslutning af aktiehandler.
De andre bebudede fusioner på børsmarkedet - blandt andet mellem London Stock Exchange og Deutsche Börse til børsen iX - er blevet kritiseret for at være for langsomme og for sårbare over for det politiske klima.
Bag Tradepoint, der får 62 procent af aktierne i Virt-x, står investeringsbanker som Morgan Stanley Dean Witter og UBS Warburg og Dredsner Kleinwort Benson.
Virt-x ventes at åbne i første kvartal af 2001.