Amanda-chef fjernet

Fyring af 21 ansatte i Arbejdsmarkedsstyrelsen
betyder også et farvel til stillingen som informatikchef
for Bent Christensen. Han er dog tilbudt andet arbejde i styrelsen.

Af Torben R. Simonsen *, Computerworld

Hovederne ruller i Arbejdsmarkedsstyrelsen efter Amanda-skandalen. I alt 21 medarbejdere bliver fyret eller får anden beskæftigelse i enten styrelsen eller ministeriet. Heriblandt Arbejdsmarkedsstyrelsens mangeårige informatikchef Bent Christensen, der var med til at beslutte købet af Amanda-systemet helt tilbage i 1994.

Bent Christensen er ofret som konsekvens af den ekspertundersøgelse, der sidste år blev sat i værk for at se på, hvad der skulle til for at afslutte Amanda-projektet. Eksperterne foreslog blandt andet en reorganisering af IT-funktionen i Arbejdsmarkedsstyrelsen og en bevilling på 120 millioner kroner. Pengene er bevilliget på Finansloven for 2001 og stillingen som informatikchef nedlægges og erstattes af en IT-direktør.

Arbejdsmarkedsstyrelsens direktør Lars Goldschmidt oplyser, at Bent Christensen ikke er fyret fra Arbejdsmarkedsstyrelsen, og at styrelsen vil finde anden beskæftigelse inden for koncernen, men det er endnu ikke afklaret, om Bent Christensen vil tage imod en sådan stilling.

Erstattes af IT-direktør

Bent Christensen har været med i Arbejdsmarkedsstyrelsen siden dannelsen i 1990 og været kraftigt involveret i anskaffelsen af det skandaleramte Amanda-system til arbejdsformidlingerne. Projektet er både tidsmæssigt og økonomisk løbet løbsk, og det ender med at koste skatteborgerne over en halv milliard kroner.

Lars Goldschmidt vil kun indirekte erkende, at nedlæggelsen af Bent Christensens stilling har noget med Amanda-skandalen at gøre.
Han henviser til ekspertgruppens vurdering af IT-funktionens manglende forankring i topledelsen og nødvendigheden af en IT-direktør, der både kan se på IT-anvendelsen i Arbejdsministeriet og Arbejdsmarkedsstyrelsen.

? I forbindelse med oprettelsen af IT-direktør-stillingen i Arbejdsmarkedsstyrelsen nedlægges kontorchefstillingen for IT-kontoret, og når IT-direktøren er tiltrådt, skal kontoret organiseres på en anden måde, som aftales med ham eller hende, siger Lars Goldschmidt, og afviser, at beslutningen har noget med den nu forhenværende IT-chefs person at gøre, men understreger i stedet betydningen af posten som IT-direktør.

? IT er væsentlig for hele vores forretningsudvikling. Både de nuværende systemer, næste generation samt hele selvbetjeningsområdet. Det er helt åbenbart den form for kundestøtte, vi skal lave. Så det bliver en helt central post for vores forretningsudvikling, fortsætter Lars Goldschmidt.

To nye kontorer

Fyringen af de 21 medarbejdere fik de ansatte i Arbejdsmarkedsstyrelsen til at nedlægge arbejdet tirsdag, men allerede onsdag var de i gang igen. Medarbejderne har dog skrevet til ledelsen og stillet en række krav om blandt andet klarere udmeldinger om, hvilke kompetencer ledelsen lægger vægt på, og indflydelse på kommende reorganiseringer af Arbejdsmarkedsstyrelsen.

Reorganiseringen af Arbejdsmarkedsstyrelsen betyder blandt andet oprettelsen af to nye kontorer. Et projektkontor der skal være tovholder for de større udviklingsprojekter, samt et ?politik kontor? der blandt andet skal koordinere betjeningen af ministeren og andre politiske aktører.

Desuden samler man Arbejdsmarkedsuddannelserne og Arbejdsformidlingen i et kontor.




Brancheguiden
Brancheguide logo
Opdateres dagligt:
Den største og
mest komplette
oversigt
over danske
it-virksomheder
Hvad kan de? Hvor store er de? Hvor bor de?
Brother Nordic A/S
Import og engroshandel med kontormaskiner.

Nøgletal og mere info om virksomheden
Skal din virksomhed med i Guiden? Klik her

Kommende events
CISO Challenges 2025

Styrk din virksomheds sikkerhed med avanceret Cybersikkerhed. Kom med når vi denne dag stiller skarpt på, hvordan du som CISO eller sikkerhedsansvarlig, kan leve op til alle krav om sikkerhed og risikostyring, gennem dialog og erfaringsudveksling. Gennem både korte oplæg og diskussioner rundt om bordene vil vi blandt andet sætte fokus på, hvordan man skaber en sikker organisation med de midler, man nu engang har til rådighed.

12. juni 2025 | Læs mere


Cyber Briefing: Er din backup en illusion?

Én gang om måneden leverer Computerworld Events en kort Cyber Briefing. Denne gang kan du komme helt tæt på, når ScanNet stiller skarpt på din virksomheds backup- og databeskyttelsesstrategi.

16. juni 2025 | Læs mere


Computerworld Cyber Briefing

Én gang om måneden leverer Computerworld Event et 30 minutters Cyber Briefing, hvor du får overblik over de mest aktuelle angreb, største trusler og tendenser samt giver dig gode råd, der kan implementeres direkte i din it-sikkerhedsafdeling.

14. august 2025 | Læs mere