Nokia mest miljøvenlig, Sony mindst

Nokia ligger på førstepladsen på listen over 14 store elektronikproducenters miljøvenlighed. Apple har taget det største spring frem på listen, og Sony ligger sidst.

Nokia ligger i top og Sony i bund på Greenpeaces miljøopgørelse, ”Green Guide to Electronics: Fourth Edition“, over computer- og mobiltelefonproducenter.

Listen indeholder 14 store virksomheder og bliver opdateret hver tredje måned.

Virksomhederne bliver vurderet ud fra deres offentliggjorte politik omkring brugen af giftige kemikalier, som PVC og bromerede flammehæmmere, og genbrug af produkter.

Denne gang har Sony altså indtaget bundplaceringen, blandt andet fordi den japanske gigant har dobbeltstandarder og ikke har offentliggjort en plan for at stoppe med at bruge PVC i produkterne.

Apple har foretaget det største spring på listen, nemlig fra sidstepladsen til 10. pladsen.

Ifølge Greenpeace forbedrer branchen sig fra opgørelse til opgørelse. Ud af maksimum 100 point ligger branchen som helhed i dag på 60, tidligere var det 40 point.

Læs mere og find hele opgørelsen her.

Læses lige nu
    Computerworld Events

    Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

    Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
    Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
    Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
    Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

    It-løsninger | Nordhavn

    SAP Excellence Day 2026

    Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

    Infrastruktur | København

    Datacenterstrategi 2026

    Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

    Sikkerhed | Aarhus C

    Identity Festival 2026 - Aarhus

    Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

    Se alle vores events inden for it

    Navnenyt fra it-Danmark

    Thomas Morville Helmert, chefkonsulent hos Rigspolitiet, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse
    Lars Jul Jakobsen, chefkonsulent hos Region Nordjylland, har pr. 28. januar 2026 fuldført uddannelsen Master i it, linjen i organisation på Aarhus Universitet via It-vest-samarbejdet. Færdiggjort uddannelse

    Lars Jul Jakobsen

    Region Nordjylland

    Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job