Hej Jeg kan skutte få en formel til at makke ret :) kolonne b byg nr. kolonne c rum nr. Kolonne d værdier Kolonne e = E5 = HVIS(C5=C6 & B5=B6;"";sum.hvis(D1:100;E1:E5=E5;C1:C5= C5)
Altså værdier med matchende byg nr samt rum nr. lægges sammen men ikke før den sidste linje med det matcende data, GIR DET MENING :)
Den moderne arbejdsplads er i stigende grad afhængig af mødelokaler til at fremme samarbejde, men dette skift medfører også stigende sikkerhedsudfordringer.
Hvis din egen løsning giver det korrekte så er der selvfølgelig ingen grund til yderligere, men tillad mig at spørge om din formel giver korrekt resultat for bygning 2, rum 1 (800).
Jeg ville bruge (med dine data i A1:D10 og overskrifter i række 1):
Jeg gik ud fra formlen skulle virke på de tal du gav i eksemplet.
x<>y (x forskellig fra y)
Synes godt om
Ny brugerNybegynder
Din løsning...
Tilladte BB-code-tags: [b]fed[/b] [i]kursiv[/i] [u]understreget[/u] Web- og emailadresser omdannes automatisk til links. Der sættes "nofollow" på alle links.