Smart afspiller viser HD-film på fladskærmen

Det har længe været oplagt at gemme medieindhold på den eksterne harddisk, men udfordringen er at få video, lyd og billeder flyttet over på stuens fladskærm. Harddiskproducenten Western Digital er klar med en kompakt, smart og ikke mindst billig løsning, der skaber en helt ny klasse af medieafspillere.

STOCKHOLM: Den velkendte harddiskproducent Western Digital løfter nu sløret for en ny slags medieafspiller, som faktisk har et par esser i ærmet.

Navnet på den lille vidunderboks er WD TV. Dens fornemste opgave er at servere data fra op til to eksterne USB-harddiske på en lækker, lettilgængelig facon på stuens fladskærms-tv.

Vi har hidtil set en lind strøm af hybrider mellem medieafspillere og harddiskoptagere, som tit er ret pebrede, fordi de har behov for en velvoksen intern harddisk for at kunne fungere.

Men med WD TV kan du bare bruge den eksterne løsning, som du sandsynligvis allerede har. I dag er det nemlig svært at undvære en ekstern disk til sikkerhedskopiering af dyrebare data.

Full HD - 1080p

WD TV kan fremvise meget mere end videoklip på fladskærmen, men det er specielt boksens evner inden for højopløselig video (HD), der får os til at trække på smilebåndet.

Den kan nemlig videreekspedere mere eller mindre uofficielle HD-videoformater, såsom MKV, i Full HD-opløsning, hvilket indbefatter en opløsning på 1.920x1.080 pixels.

Du kan med andre ord se HD-trailere eller andet indhold, du har downloadet, direkte på skærmen og samtidigt få et knivskarpt billede.

Accepterer de fleste filformater

Western Digital fortæller, at medieafspilleren tager godt imod cirka 90 procent af samtlige aktuelle filformater inden for billede, lyd og video.

Ud over downloadede videoklip og musiknumre kan du eksempelvis fremvise feriebillederne direkte på skærmen.

Det foregår alt sammen via HD-boksens pæne og simple brugergrænseflade, som du navigerer rundt i med den medfølgende fjernbetjening.

Du får hurtigt et godt overblik, selvom filerne på din eksterne harddisk måske er en noget rodet affære; WD TV indekserer og sorterer nemlig automatisk alle understøttede filtyper, uden at du behøver foretage dig noget. Billeder og albumcovers bliver også automatisk omdannet til thumbnails, så det er en fryd at bladre gennem musiksamlingen.

Lille vidunder

Vi fik under en pressefremvisning i Stockholm mulighed for at lege med den lille boks, der ud fra vores oplevelse at dømme virker aldeles glimrende.

Tilslutningsmulighederne byder på HDMI, komponentudgang og to USB 2.0-forbindelser. Det er fint til at dække de mest almindelige behov, men man undgår ikke at tænke mere end et par gange, at det havde været særdeles interessant med tilføjelsen af et netværksstik og eventuelt WiFi.

Prisen på knap 800 kroner gør dog uden tvivl WD TV-boksen til en oplagt kandidat til julegaven, som kan købes allerede nu. Det er kort og godt en smart boks, som kan erstatte en relativt stor del af den funktionalitet, en traditionel mediecenter-pc tilbyder.

Og så mangler vi vist kun at tilføje, at WD TV også virker med enhver anden USB 2.0-harddisk - der skal altså ikke nødvendigvis stå 'Western Digital' udenpå. Du kan læse mere om den gennemførte lille boks her.

Annonceindlæg fra Kommando

Identity: Kortere levetid på certifikater øger risikoen for nedbrud

Digitale certifikater er fundamentet for tillid. Nu ændres vilkårene, og der stilles helt nye krav til, hvordan I arbejder med overblik og styring.

Navnenyt fra it-Danmark

Mohamed El Haddaoui, er pr. 7. april 2026 ansat hos Dafolo A/S som IT-systemudvikler. Han skal især beskæftige sig med udviklingsopgaver relateret til Brugerklubben SBSYS. Han er nyuddannet datamatiker og har erfaring med udvikling af REST API'er og integreret databaser. Nyt job

Mohamed El Haddaoui

Dafolo A/S

Renewtech ApS har pr. 1. april 2026 ansat Boris Sudar som Senior IT Specialist. Han skal især beskæftige sig med at sikre, at Renewtech cloudbaseret infrastruktur fortsætter på sit højeste niveau, mens han også skal drive system udvikling. Han kommer fra en stilling som Senior IT Specialist hos Eurowind Energy. Han har tidligere beskæftiget sig med Microsoft 365, Intune og sikker endepunktsstyring for hybrid og cloudbaseret infrastrukturer. Nyt job

Boris Sudar

Renewtech ApS

Pentos har pr. 2. juni 2025 ansat Erik Ebert som Country Manager. Han skal især beskæftige sig med udvidelsen af Pentos til Danmark og Norden. Det kræver bl.a. etablering af et lokalt leverance team og SAP Partnerskab. Han kommer fra en stilling som Senior Director hos Effective People. Han har tidligere beskæftiget sig med HR systemer baseret på SAP SuccessFactors hos en række danske større og mellemstore virksomheder. Nyt job

Erik Ebert

Pentos

IFS Danmark A/S har pr. 1. april 2026 ansat Sarah Warm som Account Executive, Energy & Utilities. Hun skal især beskæftige sig med salg af IFS' løsninger til nye kunder inden for energibranchen. Hun kommer fra en stilling som Account Executive hos Synergy Investment Group i Holland. Hun er uddannet BSc Economics and Business Economics, Neuroscience & MSc Business Administration Digital Business. Hun har tidligere beskæftiget sig med Solution Sales & Cybersecurity. Nyt job

Sarah Warm

IFS Danmark A/S