Spændende bastard-kamera i lille indpakning

Det er ikke rigtigt et kompaktkamera, men heller ikke rigtigt et spejlreflekskamera. Faktisk er det lidt af en bastard, som Panasonic har smedet sammen. Vi har kort prøvet det usædvanlige Lumix DMC-GF1. Se hvad vi synes her.

IFA - BERLIN: Panasonic har forsøgt at parre et kompaktkamera med et spejlreflekskamera, og resultatet er Lumix DMC-GF1.

Vi har kort haft fingre i kameraet, da det i går blev lanceret på IFA-messen i Berlin, og er egentlig positivt overrasket over Panasonics bastard.

Det minder om et lidt stort kompaktkamera eller et lille spejlrefleks. Det placerer sig altså mellem de to kendte kategorier. Kameraet er bygget på teknikken Micro Four Thirds, som gør det muligt at skabe bittesmå kamerahuse, der kan bruge objektiver.

Spejlet - som naturligvis kendetegner spejlreflekskameraer - er skåret væk, og derfor kan det naturligvis bygges småt.

Faktisk er den normale søger også skåret væk, men vi tog alligevel kameraet op til øjet, da vi skulle prøve det. Det så garanteret ret fjollet ud, men viser også, kameraet føles som et spejlreflekskamera, når du har det mellem hænderne. Et lille et, vel at mærke.

LCD-skærmen skal altså bruges som søger, men det er muligt at montere en almindelig søger ligesom den, du kender fra et almindeligt spejlreflekskamera. Det sættes fast i kameraets hotshoe (se foto her).

Vi fik fyret en del testskud af, og kameraet var nemt at betjene. Det vil nok især appellere til dem, der første gang skal købe et større og mere avanceret kamera efter at have slidt deres gamle kompaktkamera op. Overgangen virker ret overkommelig.

For garvede fotonørder vil kameraet nok ikke virke supertiltrækkende, det skulle da lige være muligheden for at bruge gamle Leica-objektiver med kameraet.

Panasonic har dog også produceret seks objektiver selv, hvis du ikke har et gammelt og støvet objektiv liggende på loftet.

Når det gælder de hårde specifikationer, så skyder kameraet fotos i en opløsning på 12 megapixels, og det kan banke tre af i sekundet. Det har ansigtsgenkendelse og kan også optage HD-video i den lille HD-opløsning 720p.

Lumix DMC-GF1 er ude i butikkerne i begyndelsen af oktober, og kamerahuset alene koster 5.499 kroner, mens det med et standardobjektiv (14-45mm, F3.5-5.6, diameter 52mm) rammer 7.500 kroner.

Du kan se flere billeder og læse mere om kameraet her.

Computerworld Events

Vi samler hvert år mere end 6.000 deltagere på mere end 70 events for it-professionelle.

Ekspertindsigt – Lyt til førende specialister og virksomheder, der deler viden om den nyeste teknologi og de bedste løsninger.
Netværk – Mød beslutningstagere, kolleger og samarbejdspartnere på tværs af brancher.
Praktisk viden – Få konkrete cases, værktøjer og inspiration, som du kan tage direkte med hjem i organisationen.
Aktuelle tendenser – Bliv opdateret på de vigtigste dagsordener inden for cloud, sikkerhed, data, AI og digital forretning.

It-løsninger | Nordhavn

SAP Excellence Day 2026

Få konkrete erfaringer med S/4HANA, automatisering og AI i praksis. Hør hvordan danske virksomheder realiserer gevinster og etablerer effektive SAP-løsninger. Vælg fysisk deltagelse hos SAP eller deltag digitalt.

Infrastruktur | København

Datacenterstrategi 2026

Denne konference bidrager med viden om, hvordan du balancerer cloud, on-premise og hybrid infrastruktur med fokus på kontrol, compliance og forretning.

Sikkerhed | Aarhus C

Identity Festival 2026 - Aarhus

Er du klar til en dag, der udfordrer din forståelse af, hvad Identity & Access Management kan gøre for din organisation? En dag fyldt med indsigt, inspiration og løsninger, der sætter kursen for, hvordan vi arbejder med IAM i de kommende år.

Se alle vores events inden for it

Navnenyt fra it-Danmark

Adeno K/S har pr. 2. februar 2026 ansat Casper Barner Kristensen som ServiceNow Expert. Han kommer fra en stilling som Senior Automation Architect. Nyt job
Forte Advice har pr. 5. januar 2026 ansat Claes Frederiksen som Commercial Director. Claes skal især beskæftige sig med at løfte den kommercielle modenhed i teknologiprojekter og sikre, at teknologi bliver brugt som strategisk løftestang. Claes kommer fra en stilling som Senior Client Partnership Director, Nordics hos Valtech. Claes har tidligere beskæftiget sig med teknologivalg og platformstrategi til teknologidrevet forretningsudvikling og marketing initiativer. Nyt job

Claes Frederiksen

Forte Advice

Alcadon ApS har pr. 1. januar 2026 ansat Thomas Møller Pedersen som Key Account Manager. Han skal især beskæftige sig med teknisk support og salg inden for FTTx/Telecom i Jylland og på Fyn. Nyt job